کد خبر: 4712 A

رحیمی در نشست خبری در تبریز خبر داد:

دولت بلافاصله مقررات لازم را برای نجام کار‌ها طراحی کرد و در ادامه اگر برای انجام کاری نیاز به قانون باشد، دولت لایحه‌ای را به مجلس تقدیم خواهد کرد.

معاون اول رئیس جمهور گفت: اگر پیمانکارانی که احداث و بازسازی مسکن زلزله‌زدگان را در دست ساخت دارند کار‌هایشان را در موعد مقرر تحویل دهند، تا ۲۰ درصد مبلغ قرارداد را به عنوان پاداش دریافت خواهند کرد.

به گزارش ایلنا، محمدرضا رحیمی شب گذشته در پایان سفر یک روزه خود به استان آذربایجان شرقی هدف اصلی از سفر خود را سرکشی مجدد به مناطق زلزله زده عنوان کرد و گفت: در این سفر علاوه بر بازدید از مناطق زلزله زده چند طرح عمرانی نیز مورد بهره برداری قرار گرفت.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به نزدیک شدن به چهلمین روز درگذشت قربانیان زلزله، از سوی رئیس جمهور و هیأت دولت به داغداران و بازماندگان این حادثه تسلیت گفت.

رحیمی در ادامه به تصمیماتی که در جلسه بازسازی مناطق زلزله زده اتخاذ شد اشاره کرد و گفت: یکی از این تصمیمات اعطای مبلغی برای تهیه و تأمین وسایل ضروری زندگی زلزله زدگان است چرا که این عزیزان وقتی که زندگی خود را در خانه‌های بازسازی شده آغاز می‌کنند به وسایل اولیه نیاز دارند که برای تامین این وسایل باید به آن‌ها کمک شود.

معاون اول رئیس جمهور همچنین از استمهال وامهای کشاورزان و دامدارانی که در مناطق آسیب دیده هستند خبر داد و گفت: دولت وام‌ها و جرایم این وام‌ها را با تشخیص کمیته‌ای که زیرنظر استاندار فعالیت خواهد کرد، استمهال می‌کند.

رحیمی با بیان اینکه اولویت اول ما ساخت ۸ هزار واحد مسکونی است که به کلی ویران شده‌اند، گفت: باید تلاش کنیم قبل از آغاز سرما سرپناهی امن برای زلزله زدگان فراهم شود.

وی به همه مردم و آسیب دیدگان اطمینان داد که هیچ چیز از قلم نمی‌افتد و هیچ کس فراموش نمی‌شود اما دولت بر اساس اولویت بندی پیش می‌رود و مهم‌ترین اقدامات را در اولویتهای نخست قرار داده است.

معاون اول رئیس جمهور خاطرنشان کرد: وقتی این زلزله به وقوع پیوست یکی از مهم‌ترین موضوعات تأمین اعتبار بود که دکتر احمدی‌نژاد در سفر خود به منطقه دستور تأمین کامل این اعتبارات و پرداخت آن را صادر کرد.

وی افزود: موضوع دیگر تدوین مقرراتی برای بهتر انجام شدن کار‌ها بود که دولت بلافاصله مقررات لازم را برای نجام کار‌ها طراحی کرد و در ادامه اگر برای انجام کاری نیاز به قانون باشد، دولت لایحه‌ای را به مجلس تقدیم خواهد کرد.

وی در ادامه با تقدیر و تشکر از همه مردم و دستگاه‌هایی که به نوعی کمک کرده‌اند، گفت: باید از مردم آسیب دیده نیز قدردانی شود چرا که با صبر و حوصله و بدون هر گونه اعتراض و گلایه، صبوری کردند و با دولت همراه بودند که این نشانه ایمان قوی آن‌ها به خداست.

معاون اول رئیس جمهور در ادامه به تشریح تصمیمات اتخاذ شده در جلسه بازسازی مناطق زلزله زده پرداخت که مهم‌ترین آن‌ها بدین شرح است:

• اختصاص مبلغ ۵ میلیون ریال بلاعوض جهت تأمین لوازم ضروری کسانی که در خانه‌های ساخته شده اسکان پیدا می‌کنند.

• تأمین آب و برق کلیه ساختمان‌ها توسط وزارت نیرو همزمان با پایان احداث آن‌ها

• شهرداری‌ها برای صدور پروانه ساختمان، طراحی و نظارت مهندسی کسانی که توسط دولت بنیادمسکن معرفی می‌شوند، وجهی اخذ نخواهند کرد و همه این هزینه‌ها توسط دولت (بنیاد مسکن انقلاب اسلامی) پذیرفته خواهد شد.

• پیمانکارانی که در موعد مقرر واحدهای سفارش شده را تحویل دهند، تا ۲۰ درصد مبلغ قرارداد پاداش خواهندگرفت.

• پرداخت بیش از یک مورد وام مورد نیاز واحدهای آسیب دیده به تناسب تعداد خانوارهای ساکن در آن‌ها، با تأیید مقامات ذی ربط

• استمهال وامهای ساخت واحدهای دامی کشاورزان

• پرداخت ۷ میلیون ریال کمک بلاعوض برای هر نفر فوت شدگان

• شمول اعتبارات و تسهیلات بانکی برای کلیه نقاط آسیب دیده.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر