کد خبر: 26544 A

مدیر کل سرمایه‌گذاری و بین‌الملل راه‌آهن اعلام کرد:

مدیرکل سرمایه‌گذاری و بین الملل راه‌آهن آخرین وضعیت مذاکرات راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران با مسئولان راه‌آهن روسیه به منظور برقی کردن محورهای گرمسار-گرگان، تهران - مشهد و ساخت محور قزوین - رشت - آستارا را تشریح کرد.

مدیرکل سرمایه‌گذاری و بین الملل راه‌آهن آخرین وضعیت مذاکرات راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران با مسئولان راه‌آهن روسیه به منظور برقی کردن محورهای گرمسار-گرگان، تهران - مشهد و ساخت محور قزوین - رشت - آستارا را تشریح کرد.

به گزارش ایلنا، عباس نظری در خصوص آخرین وضعیت مذاکرات انجام شده با کشور روسیه به منظور برقی کردن پروژه‌های ریلی اظهار داشت: پس از افتتاح پروژه برقی کردن محور تبریز - آذرشهر جلسه‌ای با مدیر عامل راه آهن روسیه برگزار شد و در آن محورهای مختلفی مورد مذاکره قرار گرفت.

وی با بیان اینکه بحث برقی کردن محور گرمسار - گرگان از جمله محورهای مورد مذاکره بود، گفت: دراین جلسه مقرر شد‌ تیم کارشناسان روسی از این پروژه بازدید و پس از آن پیش نویس قرارداد مطالعات برقی کردن را ارایه کنند و پس از انجام توافقات لازم، بلافاصله اقدامات برای مطالعات انجام پذیرد.

مدیر کل امور سرمایه‌گذاری و بین الملل راه‌آهن با بیان اینکه بعد از اتمام مطالعات، در زمینه ساخت راه آهن به مذاکره خواهیم نشست، افزود: هم اکنون این قرارداد ارایه شده و کارشناسان در حال بررسی آن هستند امیدواریم درآینده نزدیک این مهم نهایی و مذاکرات بر سر جزییات با هیات روسی انجام شود.

نظری مذاکره بر سر همکاری در زمینه ساخت قزوین - رشت - آستارا را از دیگر محورهای مورد بحث با روس‌ها برشمرد و گفت: با توجه به اینکه محور رشت - قزوین جزو طرح‌های مهر ماندگار است، امیدواریم تا پایان دولت دهم این پروژه به بهره برداری برسد.

وی در ادامه با بیان اینکه محور یادشده کماکان جزئی از مذاکرات راه آهن ایران با روسیه است، تصریح کرد: در این زمینه اخیراً تدابیری اندیشیده شده تا مسئولان مرتبط با پروژه جلساتی سه جانبه میان ایران، روسیه و آذربایجان به صورت یک کمیته مشترک حمل و نقل ریلی تشکیل و مسئله به صورت دقیق بررسی شود.

نظری ابراز امیدواری کرد تا این کمیته مشترک در آینده نزدیک تشکیل و با در نظر گرفتن همه جوانب‌، درخصوص حمل و نقل ریلی به ویژه در رابطه با ساخت محور رشت به آستارا مذاکرات انجام شود.

مدیر کل امور سرمایه گذاری و بین الملل راه آهن در خصوص بررسی درخواست ایران به منظور پیوستن به شورای حمل و نقل ریلی کشورهای CIS تصریح کرد: این مسئله در جلسه‌ای که در تبریز برگزار شد مطرح و در آن جلسه‌ رئیس راه آهن روسیه و رئیس شورای حمل و نقل ریلی کشورهای CIS قول مساعد به منظور پیگیری این مساله با نظر مثبت را داد‌‌.

وی افزود: در همین راستا تلاش کردیم تا از طریق وزارت امور خارجه رایزنی‌هایی را با کشورهای عضو این شورا یعنی شورای حمل و نقل ریلی کشورهای مشترک المنافع انجام و در نهایت نظر مثبت این کشورها کسب شود.

به گفته نظری با قبول این درخواست و پذیرفته شدن ایران به عنوان عضو ناظر شورای حمل و نقل ریلی، واگن‌های ایرانی می‌توانند به کشورهای CIS تردد داشته و بخش عمده‌ای از مشکلات صادرات که کمبود واگن در این راستا است حل شود.

راه‌آهن ریل
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر