کد خبر: 23198 A

فرمانده نیروی دریایی ارتش خبر داد:

روز چهارشنبه همچنین دو فروند هواناو با نام‌های BH7 و تندر به توان نیروی دریایی ارتش اضافه خواهد شد.

فرمانده نیروی دریایی ارتش از رونمایی ناو موشک‌انداز "سینای ۷ " در روزهای آینده خبر داد.

به گزارش ایلنا، امیر دریادار حبیب‌الله سیاری در نشست خبری که صبح امروز به مناسبت در پیش بودن هفتم آذر روز نیروی دریایی ارتش برگزار شد، با اعلام این خبر گفت: روز چهارشنبه همچنین دو فروند هواناو با نام‌های BH7 و تندر به توان نیروی دریایی ارتش اضافه خواهد شد.

وی ادامه داد: طی روزهای آینده همچنین دو فروند زیردریایی کلاس غدیر به مجموعه زیردریایی‌ها اضافه خواهد شد.

فرمانده نیروی دریایی ارتش با اشاره به دیگر دستاوردهای این نیرو اظهار کرد: ما موفق به دستیابی به یک شبیه‌ساز پیشرفته زیردریایی کلاس غدیر شده‌ایم و این دستاوردها روز چهارشنبه رونمایی خواهد شد.

سیاری در ادامه، با اشاره به اهمیت نیروی دریایی اظهار کرد: یکی از محورهای اصلی توسعه کشور ما باید دریاپایه باشد. متاسفانه تاکنون آنطور که باید به این موضوع توجه نشده است و این مساله نیازمند اقتدار در دریا است. اقتدار در دریا نیز نیازمند سه رکن قدرت دریایی، رکن نظامی، تجاری و رکن علمی است.

وی با بیان اینکه "خوشبختانه ما از اقتدار خوبی در دریا برخوداریم"، افزود: ما امروز در آبهای آزاد شمال اقیانوس هند و دریای عمان حضور داریم. همچنین توانسته‌ایم در خلیج عدن و باب‌المندب که دزدان دریایی حضور گسترده‌ای در آنجا پیدا کرده‌اند حاضر شویم و 1500 فروند کشتی تجاری را اسکورت کنیم. ما بیش از 110 مورد درگیری شدید با دزدان دریایی داشتیم و اینها همه نشان از توانمندی نیروی دریایی ایران دارد.

سیاری در ادامه این نشست خبری در پاسخ به پرسشی درباره اعتراض ایران به نقض حریم هوایی توسط آمریکا و نقش نیروی دریایی ارتش در حفظ حریم آبی کشور گفت: بارها اعلام کرده‌ایم تمامی تحرکات ناوهای کشورهای منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای را از زمانی که وارد حیطه ما می‌شوند به طور لحظه‌ای رصد می‌کنیم و قوانین هم اجازه نداده که هیچ ناوی به مرز دریایی کشور دیگر نزدیک شود. ما به هیچ عنوان به هیچ ناوی اجازه نزدیک شدن به مرزهای آبی‌مان را نمی‌دهیم.

فرمانده نیروی دریایی ارتش در برابر پرسش دیگری درباره رزمایش این نیرو در سال جاری پاسخ داد: ما همه ساله رزمایشهایی برگزار می‌کنیم و امسال نیز آمادگی کامل داریم اما این تصمیم درباره اینکه چه زمانی و در چه سطحی برگزار شود، با مقامهای بالاتر است. ما آمادگی کامل داریم و مطمئنا رزمایشی که برگزار خواهد شد، فراتر از رزمایش دریایی سال گذشته خواهد بود.

وی در پاسخ به پرسشی درباره اینکه پیام حضور نیروی دریایی ایران در آبهای آزاد چیست؟ تاکید کرد: ملت ما ملتی صلح‌طلب است و اهل تجاوز نیست اما آبهای آزاد متعلق به همه است و ما نیز مجازیم که هر جا لازم باشد در آبهای آزاد حضور پیدا کنیم. حضور ما حاوی پیام برای صلح و دوستی برای کشورهای منطقه است.

سیاری در برابر پرسش دیگری درباره اینکه 1+5 به طور رسمی از ایران خواسته است تا در مقابله دزدان دریایی به آنها کمک کند، پاسخ داد: ما تلاش می‌کنیم در آبهای آزاد و نیز خلیج عدن و باب‌المندب، خطوط مواصلاتی خودمان را حفظ کنیم اما اگر در مسیرمان کشتی دیگری اعلام نیاز کند، برابر وظیفه انسانی و اسلامی به آنها کمک می‌کنیم و چندین بار هم این اتفاق افتاده است.

فرمانده نیروی دریایی ارتش در پاسخ به پرسشی درباره حضور یک ناو هواپیمابر آمریکایی در خلیج فارس نیز گفت: این ناوها معمولا به دلیل پیمان‌های دفاعی که با برخی کشورها دارند وارد منطقه می‌شوند اما اجازه نزدیک شدن به مرزهای دریایی‌مان را به کسی نمی‌دهیم.

وی ادامه داد: البته ادعایی که اینها مطرح می‌کنند مبنی بر حفظ امنیت منطقه، بیشتر معطوف به پروژه ایران‌هراسی است و تلاش می‌کنند ارتقای توان نیروی دریایی ایران را با عنوان تهدید جلوه دهند اما به آنها اعلام کرده‌ایم که توانمندی‌های ما تهدید علیه هیچ کشوری نیست بلکه برای دفاع از خود است. حضور نیروهای فرامنطقه‌ای و بویژه آمریکایی در خلیج فارس نه تنها امنیت ایجاد نمی‌کند بلکه همواره همچون حضورشان در کشورهای چون عراق و افغانستان موجب ناامنی بوده است. برقراری امنیت تنگه هرمز و خلیج فارس در اختیار ایران است.

سیاری همچنین در بخش ابتدایی سخنان خود، به نقش نیروی دریایی ارتش در دفاع مقدس اشاره کرد و یادآور شد: نیروی دریایی در راستای انجام ماموریتهای خود همواره نقش بسزایی در دفاع مقدس داشته است. دفاع از خرمشهر، حضور تاثیرگذار در عملیات ثامن‌الائمه و شکست حصر آبادان از مهمترین اقدامات نیروی دریایی ارتش در دفاع مقدس بوده است. نیروی دریایی ارتش همچنین در عملیات بیت‌المقدس در پشتیبانی عملیات بدر و خیبر در عملیات والفجر 8 و عملیات کوی ذوالفقاری توانست به خوبی نقش خود را ایفا کند و راهبرد سریع دشمن را با شکست مواجه کند.

فرمانده نیروی دریایی ارتش خاطرنشان کرد: نیروی دریایی ارتش در حفظ خطوط مواصلاتی، حفظ مرزهای آبی و منافع ایران نیز ماموریت‌های خود را با اقتدار کامل در هشت سال دفاع مقدس انجام داد. دشمن همواره در طول این هشت سال تلاش می‌کرد تا صادرات نفت و همچنین صادرات و واردات دیگر کالاها را با مشکل مواجه کند اما نیروی دریایی در این هشت سال توانست 10 هزار کشتی را اسکورت کند و از این تعداد کشتی تنها 259 کشتی مورد اصابت موشکهای دشمن قرار گرفت و از این 259 کشتی نیز تنها 20 فروند آسیب کلی دید و بقیه به ماموریتهای خود ادامه دادند. این حجم از موفقیت در اسکورت کشتی‌ها در تاریخ جنگها کم‌نظیر بوده است و این از افتخارات نیروی دریایی ارتش است.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر