کد خبر: 22943 A

اختصاصی ایلنا/ ادامه بی توجهی های مخابرات به اخطار های رگولاتوری:

مشتری قاپی‌های مخابرات در حالی ادامه دارد که این شرکت همچنان نسبت به اخطار‌های سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی بی‌تفاوت است.

شرکت مخابرات استان فارس، در اقدام جدید خود، کافوهای نوری مشترکان PAPرا قطع کرده و خود اقدام به سرویس دهی به این دسته مشترکان می‌كند.
به گزارش خبرنگار ایلنا‏، پس از افزایش دو برابر تعرفه کافوهای نوری توسط شرکت مخابرات استان فارس، این شرکت در اقدامی جدید به مشترکان سرویس اینترنت پرسرعت که در محدوده کافوهای نوری قرار دارند اعلام می‌کند که برخی شرکت هایPAP بدهی قرارداد کافوی نوری را پرداخت نکرده و به همین علت سرویس این دسته از مشترکان شرکت‌ها قطع شده است.
براساس این گزارش، شرکت مخابرات استان فارس، پس از قطع سرویس مشترکان شرکت‌ها یPAP، به این دسته از مشترکان یک ماه سرویس رایگان ارائه می‌دهد.
مشتری قاپی‌های مخابرات در حالی ادامه دارد که این شرکت همچنان نسبت به اخطار‌های سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی بی‌تفاوت است.
این گزارش می افزاید، چندی پیش حسن رضوانی معاون نظارت و اعمال مقررات سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در نامه‌ای خطاب به مدیرعامل شرکت مخابرات ایران اقدام شرکت مخابرات استان فارس را  نقص ماده‌های ۴، ۸، ۱، ۱۰، ۳، ۱۰ پروانه فعالیت‌های شرکت مخابرات ایران با موضوعات عدم تبعیض، رعایت تعهدات قانونی، مقرراتی و قراردادی و همکاری با سایر دارندگان پروانه، اعلام كرد.
در این نامه تصریح شده بود كه،به منظور حفظ حقوق مشترکان و اپراتور‌ها شایسته است ضمن بررسی موضوع تا تعیین تکلیف از جمع آوری مشترکین مذکور در مراکر کافوهای نوری جلوگیری به عمل آمده و گزارش اقدامات انجام شده به معاونت نظارت و اعمال مقررات سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی ارسال شود.
این درحالی است كه وضعیت مشترکان فعلی و در حال استفاده از خدمات شرکت‌های ندا هستند که دائما از طرف مخابرات به این گونه مشترکان (فعال و در حال استفاده) تماس گرفته می‌شود و چنین مطرح می‌شود که سرویس خود را با شرکت PAPقطع کنند و به مخابرات بپیوندند که در این میان سرویس پشتیانی شرکت مخابرات تا پایان وقت اداری بوده و بسیار ضعیف‌تر از شرکت‌های PAP است.

اصل داستان چیست
در تمامی نقاط جهان معمولا «با استفاده از تکنولوژی‌های جدید‌تر امکان ارایه سرویس با کیفیت بالا‌تر و قیمت پایین‌تر به مشترکان فراهم می‌شود اما این موضوع در ایران وارونه است.
چندی است شرکت مخابرات اقدام به جایگزینی کافوهای سنتی با تکنولوژی کابلهای مسی با کافوهای نوری کرده است. نصب این کافو‌ها طبیعتا باعث شد که امکان ارایه سرویس ADSL برای شرکتهای PAP که تنها اجازه داشتند تجهیزات ارایه سرویس ADSL یا DSLAM را در مراکز مخابراتی نصب کنند غیر ممکن شود.
در همین حال شرکت مخابرات استان فارس جهت سرویس دهی به کاربرانی که در محدوده کافوهای نوری قرار دارند، قیمت پورت‌ها را به بیش از دو برابر رسانده و تعرفه ۱۲ هزار تومانی را به شرکتهای PAP اعلام کرده است.
 حال این سوال مطرح می شود در حالی که میانگین در آمد شرکت‌های PAP از هر مشترک، کمتر از ده هزار تومان است، آیا این رقم منصفانه. اجرایی است؟


نبش قبرکافوهای نوری
مشترکان زیادی در شیراز در کافوهای نوری واقع شده‌اند و مخابرات تا قبل از خصوصی شدن برای این مشترکان دو روش داشت، یا مشترک را به کابل مسی برگردان می‌کرد و از سوی شرکت‌های PAPمانند مشترک معمولی به آنان خدمات دهی می‌شده که خود این روش به دلیل محدود بودن کابل‌های مسی در کافو‌ها باعث ایجاد محدودیت می‌شد.
در روش دیگر مخابرات در کافوی نوری DSLAMخودش را نصب می‌کرد و با VLANهای جدا به سرویس‌دهندگان اینترنت اجازه می‌داد که به مشترکان خود از طریق این DSLAM‌ها سرویس دهند که در این روش نیز به دلیل ندادن مدیریت DSLAM‌ها به شرکت‌های PAP، اگر مشترکی دچار قطعی می‌شد گاهی مشترک هفته‌ها قطع می‌ماند.
پس از بررسی‌ها و جلسات متعدد نمایندگان شرکت‌های ندا با شرکت مخابرات فارس، پیشنهاد داده شد که تمامی شرکت‌های PAPاجازه داشته باشند، هرکدام DSLAMهای خودشان را در کافوهای نوری نصب کنند تا بتوانند مدیریت تجهیزات را نیز خود تحت اختیار داشته باشند. اجازه نصب این تجهیزات در کافو‌های نوری تنها به یک شرکت (که شریک مخابرات استان بود) داده شد و به تمامی مشترکان فیبر نوری که شرکت‌های ندا برای رانژه به مخابرات معرفی می‌شده در یک اقدام کاملا غیر اخلاقی و غیر حرفه‌ای تماس گرفته و اعلام می‌شد که شرکت موردنظر شما در این کافو تجهیزات ندارد و فقط یک شرکت می‌تواند به شما سرویس دهد!
در این میان، شرکت مخابرات فارس در صورت امکان، مشترکانی را که قصد استفاده از سرویس ADSLرا داشتند تغییر بستر می‌داد و خدمات را بروی سیم مسی دایر می‌کرد، تا مدت‌ها این امر از سوی شرکت مخابرات استان فارس برای تنها یک شرکت امکان‌پذیر بود.
براساس این گزارش شرکت مخابرات استان فارس همچنان با ادامه این روند خود و همچنین افزایش تعرفه کافوهای نوری شرایط سختی را برای شرکت‌های ارائه دهنده اینترنت پرسرعت که دراستان فارس فعالیت دارند به وجود آورده است.

گزارش:ساره جعفرقلی

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر