کد خبر: 7902 A

رییس صنایع هوایی كشور:

35 پروژه همکاری را با شورای علوم، تحقیقات و فن آوری (عتف) تعریف کرده ایم که یکی از آنها طراحی و ساخت هواپیمای 150 نفره است.

رییس صنایع هوایی كشور گفت: بیشترین نیاز کشور به هواپیماهایی با ظرفیت 100 تا 150 نفر است.

به گزارش خبرنگار ایلنا‏،منوچهر منطقی در نشست خبری سومین نمایشگاه توانمندی های صنایع هوایی و فضایی ایران كه صبح امروز در محل دانشكده مدیریت و اقتصاد دانشگاه شریف برگزار شد اظهار داشت: محصولات جدید صنایع هوایی آذرماه در نمایشگاه كیش در معرض دید عموم قرار خواهد گرفت.

وی گفت: در مجموعه اتحادیه هوا فضا ایجاد شركت های دانش بنیان هدفمند در نظر گرفته شده و جایگاه مناسبی برای بخش خصوصی دیده شده است.

وی با بیان اینكه نوسانات نرخ ارز برهمه صنایع تاثیر گذار بوده است افزود: اتکا ما به محصولات خارجی بیشتر از سایر صنایع است و یک قابلیتی که ما داریم این است که باید صادراتمان را توسعه دهیم.

وی با بیان اینكه صنایع هوایی از ابتدای انقلاب تحریم بوده و باید به سمت فناوری در صنایع هوایی برویم گفت: در بخش دانشگاهی قطب های فناوری ایجاد کرده ایم و باید به صادرات فناوری نیز بپردازیم.

منطقی تصریح كرد: امسال باید حدود 50 درصد صادراتمان را افزایش دهیم تا به بالانس مورد نظر دست یابیم.

وی افزود: اولین فاز پارک فناوری هوایی افتتاح شده و این پارك بهمن ماه به صورت حرفه ای راه اندازی می شود که در بخش های تخصصی می توانند بازدید داشته باشد.

وی ادامه داد: محصولات کشور در خصوص هوافضا را به 27 کشور صادر می کنیم و این محصولات در بخش های صادرات فن آوری، تعمیرات اساسی بالگرد و هواپیما و خود محصول (بالگرد) است.

وی گفت: این محصولات سال گذشته حدود 500 میلیون دلار صادرات داشته است و تلاش داریم این رقم امسال به 80 تا 85 میلیون دلار برسد.

منطقی گفت: قابلیت و یا فرصتی که در صنایع هوایی داریم این است که خدمات فنی خوبی داریم که خواهان زیادی در خارج از کشور دارد.

منطقی افزود: کانون های فناوری را شناسایی کرده ایم و با توجه به این موضوع تلاش داریم با افزایش صادرات، تأثیر نوسانات نرخ ارز بر صنایع هوایی را کاهش دهیم.

وی گفت: 35 پروژه همکاری را با شورای علوم، تحقیقات و فن آوری (عتف) تعریف کرده ایم که یکی از آنها طراحی و ساخت هواپیمای 150 نفره است.

منطقی افزود: بر اساس بررسی انجام شده بیشترین نیاز کشور به هواپیماهایی با ظرفیت 100 تا 150 نفر است.

وی گفت: در خصوص هواپیماهای پهن پیکر نیز اورهال و ارتقای آنها را در دستور کار داریم و می توانیم بگوییم در این باره یکی از مراکز منحصر به فرد را در منطقه دارا هستیم.

منطقی در پاسخ به پرسشی در خصوص تاکسی هوایی افزود: در این باره دو فعالیت به موازی را آغاز کردیم که یکی را با همکاری معاونت علمی و فن آوری ریاست جمهوری اجرا می کنیم و آن ایجاد کانون های آموزشی و پشتیبانی استفاده از هواپیماهای خصوصی در 15 منطقه از کشور است که یکی از آنها به زودی در ارومیه افتتاح می شود.

وی گفت: فعالیت دیگر در این باره کاربردی کردن و اقتصادی کردن هواپیمای چهار نفره است که اقدامات در این در باره از مدت ها قبل آغاز شده است.

شایان ذكر است:سومین نمایشگاه ملی توانمندی های صنایع هوایی و فضایی ایران 19 تا 21 مهر در مرکز نمایش های هوایی برگزار می شود.

 

صنایع هوایی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر