کد خبر: 49970 A

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت:

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از افزایش 21 درصدی ارزش صادرات بخش معدن طی 10 ماهه سال جاری نسبت به مدت مشابه در سال 1390 خبر داد.

صادرات معدنی از نظر وزنی نیز در این مدت با رشد 20 درصدی همراه بود، اظهار داشت: طی 10 ماه گذشته 23 میلیون و 279 هزار تن مواد و تولیدات معدنی از کشور صادر شد.

به گزارش ایلنا، ˈوجیه الله جعفریˈ افزود: ارزش صادرات بخش معدن در 10 ماه امسال به رقم دو میلیارد و 233 میلیون دلار رسید که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته رشد 21 درصدی داشت.

سال 1390 طی دوره 10 ماهه ارزش صادرات بخش معدن به رقم یک میلیارد و 844 میلیون دلار رسید.

وی با بیان این که، صادرات معدنی از نظر وزنی نیز در این مدت با رشد 20 درصدی همراه بود، اظهار داشت: طی 10 ماه گذشته 23 میلیون و 279 هزار تن مواد و تولیدات معدنی از کشور صادر شد.

سال گذشته صادرات وزنی بخش معدن به رقم 19 میلیون و 378 هزار تن رسید.

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان این که، ارزش صادرات بخش معدن تا پایان امسال باید به رقم سه میلیارد دلار برسد، گفت: تاکنون 3. 73 درصد از اهداف صادراتی در بخش معدن محقق شده است.

وی خاطر نشان ساخت: روند افزایشی صادرات بخش معدن با سرمایه گذاری مضاعف در این بخش محقق می شود و علاوه بر این نیز باید حلقه های مفقوده زنجیره معدن تکمیل شود تا تقاضا برای برخی مواد معدنی نادر که در صنایع پیشرفته و خودرو استفاده می شوند، افزایش یابد.

جعفری با بیان این که، رویکرد وزارتخانه در بخش معدن ایجاد کشش مناسب برای جذب سرمایه گذاری در بخش های مختلف معدنی است، گفت: مواد معدنی در بخش فرآوری پر ارزش می شوند و باید زنجیره محکمی بین اکتشاف، استخراج و فرآوری مواد معدنی ایجاد شود که این امر نیاز به سرمایه گذاری دارد.

آمارهای منتشر شده نشان می دهد؛ طی هشت ماهه نخست امسال ارزش صادرات بخش معدن 8. 1 میلیارد دلار بود که در مقایسه با دوره مشابه در سال 1390 رشد 9. 23 درصد داشت.

سال گذشته طی دوره هشت ماهه ارزش صادرات این بخش یک میلیارد و 445 میلیون دلار ثبت شده بود.

مجموع مواد معدنی استخراجی در سال گذشته به حدود 340 میلیون تن رسید و انتظار می رود امسال این میزان به 390 میلیون تن برسد.

قرار است تا پایان برنامه پنجم توسعه(1394) مجموع مواد معدنی استخراجی کشور به رقم 570 میلیون تن برسد.

ایران با بیش از 58 میلیارد تن ذخایر معدنی که 37 میلیارد تن آن ذخیره قطعی است، یکی از کشورهای مهم معدنی جهان به شمار می‌رود و در بین 10 کشور برتر معدنی به لحاظ تنوع مواد معدنی جای گرفته است.

معدن
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر