کد خبر: 49684 A

نهاوندیان در جلسه هم اندیشی جشنواره تلاشگران كیفیت؛

اقتصاد رانتی لطمه بزرگی به كشور می زند چرا كه باعث رواج رفتار غیر اخلاقی و فرصت طلبانه در كشور میشود.

محمد نهاوندیان در جلسه هم اندیشی جشنواره تجلیل از تلاشگران کیفیت که در اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران برگزار شد، با اظهار نگرانی از آسیب های اخلاقی که در اقتصاد کشور به وجود آمده است و وجود اقتصاد رانتی تاکید کرد: شناسایی و معرفی افراد کیفی و مدیران موفق به عنوان سرمایه های جامعه گام مهمی است برای ایجاد انگیزه و آگاهی در بین مردم و درمان اقتصاد کشور.
به گزارش ایلنا، رییس اتاق بازرگانی ایران با اشاره به اینكه نوسانات ارزی سرمایه و چرخه تولید را در معرض خطر قرار می دهد گفت: امسال به یكباره شاهد آن بودیم كه در كشور نوسانات ارزی شدیدی ایجاد شد این موضوع باعث بالا رفتن هزینه ها وبه لغزش در آمدن جامعه شد چرا كه آسیب های بسیاری به مردم وجامعه وارد شد.
نهاوندیان در این جلسه با اشاره به اینکه یكی از مهم ترین ضرورت های مبحث كیفیت، وجود انسان های كیفی است گفت: اولین موضوعی كه در اهمیت برگزاری جشنواره مشاهده می شود این است كه جشنواره انسان محور است؛ ضرورت توجه به انسان های کیفی در چرخه اقتصاد، مقابله با موضوع اقتصاد رانتی است، این اقتصاد چون از درآمد های باد آورده به وجود می آید می تواند به جامعه آسیب شدیدی وارد كند.
وی در خصوص دغدغه برگزاری جشنواره تلاشگران کیفیت گفت: جامعه ای كه سرمایه آن افراد موفق در عرصه تولید باشد قطعا برای ارتقاء جامعه تلاش خواهد كرد، چرا كه این یک جامعه آگاه است، اما جامعه ای كه اقتصاد آن صرفا به نفت وابسته باشد، جامعه ای نیست كه به ارزشها دست یافته باشد.
وی تاکید کرد: ما نباید درصحنه اقتصاد فقط به دنبال بالا رفتن كیفیت محصولات باشیم ولی در سطح برنامه ریزی ومنابع انسانی از كیفیت غافل شویم.
نهاوندیان افزود: كیفیت نیروی انسانی باید وارد بازار رقابتی شود؛ محصول با كیفیت جز با انسان های كیفیت اندیش قابل تصور نیست.
رییس جشنواره تجلیل از تلاشگران کیفیت افزود: اقتصاد رانتی لطمه بزرگی به كشور می زند چرا كه باعث رواج رفتار غیر اخلاقی و فرصت طلبانه در كشور میشود. با اوج گرفتن فضای اقتصاد رانتی در كشورقطعا انگیزه و روحیه فرصت طلبانه بوجود می آید واین موضوع باعث می شود جامعه از انسان های با اخلاق تهی شود.
نهاوندیان در ادامه افزود: قطعا در اقتصادی كه رقابت وجود نداشته باشد چرخ تولید خاموش می شود، بازارها بسته ورقابتی برای تولیدات خوب وجود نخواهد داشت.
وی تاكید كرد: اگر ما در اقتصاد ایمان به آینده را رشد دهیم قطعا ارزیابی خوبی از افق بلند مدت خواهیم داشت؛ كشورهایی كه اقتصاد ریشه دار ومحكمی دارند قطعا از كاركرد جدی اجتماعی خوبی نیز به لحاظ نیروی انسانی بخوردارند و لازمه رشد پایدار در جامعه این است كه ما بتوانیم افق بلند مدت برای ارزیابی ایجاد كنیم.

برگزاری جشنواره تلاشگران با هدف الگو سازی ومعرفی چهره های برتر

بهروز ریاحی دبیر جشنواره تجلیل از تلاشگران کیفیت با اشاره به اهداف برگزاری جشنواره تلاشگران كیفیت كشورگفت: هدف اصلی ما از برگزاری این جشنواره الگو سازی ومعرفی چهره های برتر است.
وی با تاكید به مقوله كیفیت در كشور گفت: حدود 20 سال است كه ما بحث كیفیت را در كشور دنبال می كنیم، طبق آخرین آمار5هزار وهشتصد گواهی نامه كیفیت زیست محیطی در كشور صادر شده است؛ به همین دلیل ما در زمره كشورهای برجسته ای قرار داریم كه می تواند بیشتر از این رشد كند.
وی گفت: ما در سالیان گذشته در بحث كیفیت وبهره بری ملی جوایزی داشتیم، از 108 كشور برجسته توانستیم در مقوله كیفیت، جایگاه 34 را به خود اختصاص دهیم.
وی در خصوص شیوه ارزیابی جشنواره تلاشگران كیفی گفت: این جشنواره به سه طریق ارزیابی می شود كه شامل ارسال فرم از طریق سایت، بررسی پرونده شركت كنندگان ونظارت شورای سیاست گذاری است.
وی در خصوص مراسم پایانی جشنواره گفت: مراسم پایانی جشنواره با حضور 700 نفر در صدا وسیما برگزار می شود. درسال گذشته 74 نفر شركت كننده داشتیم كه 13 نفر از آنها به مرحله پایانی رسیدند امیدوارم امسال شاهد حضور پررنگ تر شركت كنندگان باشیم.
دكتر هادوی دبیر کمیته علمی جشنواره با اشاره به حساسیت داوری های جشنواره تلاشگران كیفیت در كشور گفت:بخش ارزشمند وكلیدی این جشنواره مقوله ارزیابی است.
وی در خصوص نحوه انتخاب شركت كنندگان جشنواره تلاشگران كیفیت گفت: بر اساس اظهارنامه ای که شركت كنندگان ارسال کرده اند به آنها امتیاز داده ایم وبر همین این اساس نیز كار ارزیابی صورت می گیرد.
وی افزود: امسال ارزیابی ما از شركت كنندگان به چند طریق صورت می گیرد،20 درصداین ارزیابی ها از طریق سایت است و بقیه توسط شورای سیاست گذاری صورت می گیرد كه صاحب نظران صنعت ومدیران این وظیفه را بر عهده دارند.
هادوی گفت: در بحث مدیر ومشاور برتر به این نكته توجه داشتیم كه كل افراد شناسایی ودركمیته داوری بررسی شوند.براساس خروجی قطعا دخل وتصرف درمعیارها خواهیم داشت. ارزیابی ساده نیست اما تلاش ما این است كه هیئت 30 نفره ای که به مرحله نهایی راه می یابند تبدیل به ده نفر شود.
دبیر کمیته علمی جشنواره تاكید كرد: كیفیت وكمیت دو مقوله جدا از هم هستند؛ بسیار دشوار است كه افراد را به صورت كمی ارزیابی كنیم اما سال پیش با ملاك هایی كه داشتیم سعی كردیم به نحو احسنت این كار را انجام دهیم.
گفتنی است جشنواره تجلیل از تلاشگران کیفیت 23 اسفندماه امسال در سالن همایش های صدا وسیما توسط موسسه رشد مدیریت کیفیت و توسعه سرآمدی فردای ایرانیان و با همکاری موسسه مکث نظر به عنوان دبیرخانه اجرایی برگزار خواهد شد و از افراد کیفی در عرصه های اقتصاد، علم و هنر تجلیل به عمل خواهد آمد؛ علاقمندان به ارزیابی در این جشنواره میتوانند از طریق سایت http://iranfqm.com از نحوه شرکت در جشنواره مطلع شوند.

 

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر