کد خبر: 41004 A

تا قبل از تاسیس سازمان جهانی تجارت در اول ژانویه سال 1995، این نهاد به عنوان موافقت نامه عمومی تعرفه و تجارت (گات) نامیده می شد و آخرین فردی كه مدیر كلی آن را به عهده داشت پیترساترلند از كشور ایرلند بود.

یك عضو هیات علمی موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی از جانشین های احتمالی مدیر كل سازمان جهانی تجارت خبر داد.

ابراهیم علی رازینی،‌ با بیان اینكه در 30 آوریل سال 2009 میلادی برابر با 10 اردیبهشت سال 1388 شورای عمومی سازمان جهانی تجارت پاسكال لامی را برای یك دوره چهار ساله دیگر كه از اول سپتامبر سال 2009 شروع می شد، به عنوان مدیر كل این سازمان انتخاب كرد گفت:  مقام مدیر كلی سازمان جهانی تجارت از ابتدای سال 2005 و به هنگام تشكیل این سازمان ایجاد شد. بر اساس مقررات، مدیر كل سازمان مسئول نظارت بر عملكرد اداری سازمان است. از آنجا كه تصمیم گیری در سازمان جهانی تجارت توسط كشورهای عضو (از طریق كنفرانس وزرا یا از طریق شورای عمومی) صورت می گیرد، مدیر كل قدرت كمی روی مسائل سیاستی دارد و نقش او عمدتاً حالت مشورتی و مدیریتی  است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، وی افزود: تا قبل از تاسیس سازمان جهانی تجارت در اول ژانویه سال 1995، این نهاد به عنوان موافقت نامه عمومی تعرفه و تجارت (گات) نامیده می شد و آخرین فردی كه مدیر كلی آن را به عهده داشت  پیترساترلند از كشور ایرلند بود. وی كه از اول جولای سال 1993 به این سمت انتخاب شده بود، با تشكیل سازمان جهانی تجارت فعالیت خود را همچنان در سمت مدیر  كلی این سازمان تازه تأسیس ادامه داد و تا اول ماه مه سال 1995 در این سمت باقی ماند.

رازینی خاطر نشان كرد: در این تاریخ شورای عمومی سازمان رناتو روگیرو از كشور ایتالیا را به جای پیترساترلند انتخاب كرد و مدت مدیریت ایشان نیز تا اول سپتامبر سال 1999 ادامه داشت. از اول سپتامبر این سال تا اول سپتامبر سال 2002، مایك مور از كشور نیوزلند به عنوان سومین مدیر كل سازمان جهانی تجارت به ایفای نقش پرداخت. چهارمین مدیر كل سازمان جهانی تجارت به نام سوپاچای پانیچ پاكدی از كشور تایلند بود كه از اول سپتامبر سال 2002 تا اول سپتامبر سال 2005 این سمت را به عهده داشت و بالاخره پاسكال لامی از كشور فرانسه در اول سپتامبر این سال به عنوان پنجمین مدیر كل این سازمان برگزیده شد.

 وی ادامه داد: از آنجا كه دوره مدیر كلی پاسكال لامی در اول سپتامبر سال 2009 به اتمام می رسید، شورای عمومی سازمان جهانی تجارت در 30 آوریل سال 2009 میلادی (برابر با 10 اردیبهشت سال 1388) ایشان را برای یك دوره چهار ساله دیگر، به عنوان دبیر كل این سازمان انتخاب كرد. با توجه به نزدیك شدن به اتمام دوره دوم مدیر كلی آقای پاسكال لامی، برخی كشورهای عضو، افراد مورد نظر خود را برای نامزدی ششمین دبیركل سازمان جهانی تجارت معرفی كرده اند. نام این افراد و كشور متبوعشان را نشان می دهد.

نامزدهای مورد نظر برای ششمین مدیر كلی و كشورهای متبوع آن شامل:

            نامزدهای مورد نظر برای ششمین دبیركلی         كشور متبوع

            آلن جان كادوو كیرماتن  (Alan John Kwadwo Kyerematen)   غنا

            آنابل گونزالز (Anabel González)   كاستاریكا

            تیم گروزر (Tim Groser)   نیوزلند

            آمینا محمد (Amina Mohamed)      كنیا

            احمد هینداوی (Ahmad Hindawi)    اردن

            هرمینیو بلانكو (Herminio Blanco)  مكزیك

            ماری پانگستو (Mari Pangestu)      اندونزی

            تائهو بارك (Taeho Bark)   كره جنوبی

            رابرتو كاروالهو د آزودو (Roberto Carvalho de Azevêdo)     برزیل

لازم به ذكر است كه کشورهای عضو سازمان تجارت جهانی تا 31 دسامبر سال جاری فرصت داشتند نامزد مورد نظر خود را به این سازمان معرفی کنند. سپس همه نامزدها از 29 ژانویه سال 2013 در شورای عمومی سازمان تجارت جهانی که صد و پنجاه و نه کشور عضو را شامل می شود، سخنرانی می کنند. شورای عمومی تا پیش از 31 مه سال 2013، مدیرکل جدید را به اجماع انتخاب می کند.

تجارت جهانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر