کد خبر: 33271 A

مدیر كل دفتر آمار و فرآوری داده‌ها خبر داد:

در سال 90 تعداد معادن فعال 4953 معدن، معادن غیر فعال 1671 و معادن در حال تجهیز 255 برآورد شده است كه از این تعداد معادن فعال حدود 4500 مورد در طرح به روز رسانی شركت كردند و در مرحله دریافت شناسه كسب و كار هستند و نزدیك به یك هزار معدن نیز شناسه كسب و كار را دریافت كرده اند.

مدیر كل دفتر آمار و فرآوری داده های وزارت صنعت، معدن و تجارت از ساماندهی اطلاعات حوزه معدن و الكترونیكی شدن فرآیندهای معدنی تا پایان سال خبر داد.

به گزارش ایلنا، مهدی نیازی، با بیان اینكه تا پایان سال جاری فرآیند ثبت محدوده‌های معدنی و انتخاب محدوده‌های معدنی و فرآیندهای مربوط، در سیستم GIS تحت وب صورت می گیرد افزود: تا آخر سال عمده خدمات مورد نیاز متقاضیان امور معدن از نقطه درخواست اكتشاف تا بعد از صدور پروانه بهره برداری هم به صورت الكترونیكی پیاده سازی می‌شود.
وی افزود: در نظر است تا اطلاعات حوزه معدن به تفكیك محصولات معدنی مشخص و برمبنای آن فرآیندهای حوزه معدن كه تاكنون به صورت كاغذی بود به صورت الكترونیكی انجام شود.
نیازی همچنین از تعامل وزارت صنعت، معدن و تجارت با سایر دستگاه ها از جمله منابع طبیعی و یكپارچه سازی لایه های اطلاعاتی با تكمیل سسیستم الكترونیكی خبر داد.
به گفته وی هم اكنون عمده فرآیندهای معدنی با همكاری معاونت امور معادن و صنایع معدنی به صورت الكترونیكی انجام می شود و برخی فرآیندها از جمله ثبت محدوده و تبدیل درخواست به پروانه اكتشاف و صدور پروانه و گواهی كشف و پروانه بهره برداری هم طی یكی دو ماه آینده به صورت یكپارچه الكترونیكی می شود.
نیازی تصریح كرد:‌ با این فرآیند اطلاعات معادن و محدوده های معارض تعیین تكلیف می شود و شفافیت حوزه معدن بالاتر می رود.
وی با اشاره به سیستم بهین یاب و درگاه خدمات الكترونیكی صنعت، معدن و تجارت اضافه كرد: در حوزه صنعت هم با تكمیل الكترونیكی همه فرآیندهای این حوزه طی یكی دو ماه اخیر همه فرآیندهای صدور جواز تاسیس و زیر مجموعه هایش تا اخذ پروانه بهره برداری به صورت الكترونیكی انجام می شود.
 به گفته این مقام مسوول حوزه آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت، فرآیند اخذ تسهیلات سرمایه در گردش و سرمایه ثابت از سوی واحدهای صنعتی و متقاضیان به صورت الكترونیكی در حال پیاده سازی و رو به اتمام است و انجام چند فرآیند در حوزه معافیتهای گمركی نیز تا آخر سال به صورت الكترونیكی انجام می شود. 
نیازی همچنین با ارائه آماری از تعداد معادن فعال و غیر فعال افزود: در سال 90 تعداد معادن فعال  4953 معدن، معادن غیر فعال 1671 و معادن در حال تجهیز 255 برآورد شده است كه از این تعداد معادن فعال حدود 4500 مورد در طرح به روز رسانی شركت كردند و در مرحله دریافت شناسه كسب و كار هستند  و نزدیك به یك هزار معدن نیز شناسه كسب و كار را دریافت كرده اند.
وی ایجاد سیستم هایی نظیر به روز رسانی اطلاعات صنعتی، معدنی و تجاری را باعث شفاف شدن اطلاعات برشمرد و تاكید كرد:‌ در این زمینه به فرهنگ سازی و ایجاد زیر سازی نیازمندیم و سازمانهای استانی، انجمن ها، و... نیز باید به كمك بیایند.
نیازی تصریح كرد: امیدواریم با پیاده سازی اینگونه سیستم ها تا خرداد سال آینده در حوزه معدن نیز مانند حوزه صنعت، به اعداد شفافی دست یابیم.

معدن
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر