کد خبر: 32299 A

معاون سازمان زمین‌شناسی خبر داد:

معاون اکتشاف سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور از حضور دو هیات چینی برای انجام فعالیت اکتشافی در ایران خبر داد.

معاون اکتشاف سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور از حضور دو هیات چینی برای انجام فعالیت اکتشافی در ایران خبر داد.

به گزارش ایلنا، بهروز برنا با اشاره به استقبال بهره‌برداران از معادن فلزی گفت: سهم معادن فلزی کشور 7 تا 10 درصد است و از سوی دیگر میزان اکتشافات صورت گرفته 7 برابر بهره‌برداری است.
وی با اشاره به موضوع رویکرد بهره‌برداران بخش خصوصی به مواد معدنی استراتژیک افزود: بسترهای مناسبی برای فعالیت معدنی در کشور وجود دارد که باید امکان گسترش فعالیت در عرصه را فراهم ساخت.
وی با بیان این‌که ایران به منزله گنجینه ذخایر معدنی محسوب می‌شود و حمایت و پشتیبانی از بهره‌برداران می‌تواند ضامن رشد فعالیت در این بخش باشد تاکید کرد: میزان مواد معدنی استخراج شده در سطح کشور سال گذشته به رقم 340 میلیون تن رسید و انتظار می‌رود این رقم در سال جاری به 390 میلیون تن برسد.
برنا همچنین با بیان این‌که کشوری مانند ایران برای کارهای اثرگذار در امر اکتشاف سالانه به 500 میلیارد تومان بودجه نیاز دارد، افزود: بر اثر فعالیت‌های گسترده صورت گرفته یک کمربند مس و طلا در خراسان جنوبی شناسایی و از سوی دیگر در استان کردستان سه محدوده طلا کشف شده است.
وی اضافه کرد: مشکل بودجه مانع از رشد فعالیت اکتشافی می‌شود و چنانچه بودجه مناسبی برای سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور تخصیص یابد، حداقل 20 محدوده معدنی وجود دارد که می توان آن‌را به مرحله گواهی کشف رساند.

برنا با اشاره همچنین با اشاره به برگزاری نخستین همایش و نمایشگاه فرصت‌های سرمایه‌گذاری در معدن و صنایع معدنی گفت: ایران برای شناساندن بخش معدن و همچنین فرصت‌های سرمایه‌گذاری در این بخش نیاز به فرهنگ‌سازی و برگزاری نمایشگاه‌هایی از این دست دارد.
وی ورود سرمایه‌گذاران به بخش معدن و صنایع معدنی ایران را منوط به فراهم کردن زیرساخت‌های سرمایه‌گذاری در این بخش دانست و گفت: هم‌اکنون بستر مناسبی برای ورود سرمایه‌گذار داخلی و خارجی به این بخش فراهم شده اما این مهم باید به سرمایه‌گذاران شناسانده شود.

معدن
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر