کد خبر: 26359 A

نائب رییس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران:

باید فرصت لازم برای اطلاع رسانی داده شود تا افراد بتوانند خودشان را با سیاست‌های جدید انطباق دهند/در شرایط فعلی كه چالش‌ها افزایش یافته است فعالان اقتصادی نباید با همان تفکر قبلی به مسیر تجاری ادامه دهند.

نائب رییس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران گفت: واردكنندگان به سیاست های تجاری كشور بی اعتماد شده اند.

پدرام سلطانی در گفتگو با خبرنگار ایلنا، با بیان اینكه واردكنندگان به سیاست های تجاری كشور بی اعتماد شده اند اظهار داشت: زمانی که ممنوعیت ثبت سفارش برای کالاهای اولویت گروه 10 در وزارت صنعت، معدن و تجارت مصوب و ابلاغ شد مقدار زیادی از کالاها وارد گمرکات شده بودند و واردکنندگان نیز پیش از خرید، ثبت و سفارش خود را انجام نداده بودند.

سلطانی تصریح كرد: برای رفع این مشکل یک محدوده زمانی تعیین شد و گمرک ایران طبق بخشنامه ای عنوان کرد کالاهایی که تا 28 آبان ماه قبض انبار گرفته اند ثبت سفارش 1 ماهه دریافت كنند و ترخیص شوند و برخی توانستند از این مصوبه استفاده کنند اما نقص این مصوبه این بود که که انبارهای آبی در اختیار سازمان بنادر است و این ایراد هم باید رفع شود.

وی خاطر نشان كرد: این امر باعث بی اعتمادی واردکنندگان كالا به سیاست های تجاری شده است چرا كه تصور آنها این بود كه پیش از این تغییرات و اجرایی شدن مصوبات اطلاع رسانی شود اما متاسفانه این اتفاق نیفتاد.

وی با بیان اینكه این گونه سیاست ها در قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار باید پیش از اجرایی شدن بررسی شود گفت: باید فرصت لازم برای اطلاع رسانی داده شود تا افراد بتوانند خودشان را با سیاستهای جدید انطباق دهند.

وی افزود: در شرایط فعلی كه چالش‌ها افزایش یافته است فعالان اقتصادی نباید با همان تفکر قبلی به مسیر تجاری ادامه دهند.

سلطانی در خاتمه گفت: جریان تجارت خارجی کشور وارد ضرب العجل های تهیه و ابلاغ مصوبات شده و فعالان اقتصادی را با ضرر و زیان مواجه کرده است.اگر فعالیت ها کمی محتاطانه باشد نتایج منفی در بردارد از جمله این موارد کاهش حجم واردات به کشور در مقطعی از زمان بود که باعث کمبود کالا در بازار شد و ما شاهد عرضه پایین کالا و افزایش قیمت ها بودیم.

 

سلطانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر