کد خبر: 23129 A

بازار خودروی چین؛

در چین با این که قشر متوسط رو به گسترش است و در نتیجه تعداد خرید خودرو رو به افزایش گذاشته اما تحقیقات نشان می دهد که حاشیه سود روند کاهشی دارد.

در چین با این که قشر متوسط رو به گسترش است و در نتیجه تعداد خرید خودرو رو به افزایش گذاشته اما تحقیقات نشان می دهد که حاشیه سود روند کاهشی دارد.

به گزارش ایلنا به نقل از سایپانیوز  بر اساس نتایج تحقیقات مؤسسه مک کینزی در چین، در یک دهه گذشته سالانه قیمت خودرو به طور متوسط بین 4 تا 6 درصد کاهش داشته است. پیش بینی این مؤسسه نشان می دهد که این روند در دهه آتی نیز ادامه خواهد داشت. یکی از دلایل آن این است که قشر متوسط در چین پولدارتر شده و به دنبال خودروهای بزرگتر و امکانات بیشتر هستند.
در حال حاضر یک سوم مشتریان بازار خودرو را خریداران خودروهای کوچک و ارزان تشکیل می دهند اما تا سال 2020 این رقم به یک چهارم تقلیل پیدا می کند. به بیان دیگر نیاز مشتری، خودروساز را وادار می کند آپشن های جدیدی روی خودرو به کار بگیرد در حالی که نمی تواند در شرایط رقابت سخت قیمت خودرو را بالا ببرد و در نتیجه حاشیه سود خودروساز کاهش می یابد. در ضمن هزینه های دستمزد کارگران و همچنین هزینه های تبلیغات هر سال رو به افزایش است. برای همین سودآوری خودروسازان به ازای هر خودرو هر سال کمتر می شود.  
خودروسازان در چین اعم از بومی یا خارجی به آمارها دل بسته اند از جمله این که تا سال 2020 حدود 60 درصد جمعیت چین شهرنشین خواهد شد، در حالی که در حال حاضر این رقم 50 درصد است. از نظر آنها افزایش شهرنشینی نیاز به حرکت و خودرو را افزایش می دهد. آمار دل گرم کننده دیگر این که تا سال 2020 جمعیت با درآمد بالای 80 هزار یوآن (معادل 12 هزار و 500 دلار در سال) به 58 درصد جمعیت چین می رسد. در حالی که در سال 2011 فقط 17 درصد از جمعیت چین به این درآمد رسیده بودند.
آمار دلسرد کننده ای هم وجود دارد از جمله این که به دلیل جمعیت زیاد، سیاستگذاری در چین همواره محدود کننده بوده یکی از این سیاستگذاری های محدود کننده سیاست 250 خودرو به ازای هر کیلومتر جاده است. تا سال 2020 حدود 20 شهر از شهرهای چین به این سطح از محدودیت می رسند.
با توجه به این که از پنج شنبه گذشته در گوانگجو نمایشگاه خودرو آغاز شده،  برای خودروسازان کابوس هزینه های سرسام آور تبلیغات شروع شده در عوض برای شرکت های تبلیغاتی و مشاوره ای و روابط عمومی ها، بهار در زمستان است.

خودرو
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر