کد خبر: 22934 A

رییس انجمن تولیدكنندگان و صادركنندگان سنگ آهن ایران:

در حال حاضر 126 شركت حقیقی و حقوقی دولتی و خصوصی در زمینه تولید و صادرات سنگ آهن در كشور فعالیت دارند كه 65 شركت تاكنون به عضویت انجمن درآمده اند.

ایران با داشتن 8/2 میلیارد تن ذخیره قطعی سنگ آهن حدود 2/1 درصد كل ذخایر جهانی آن را در اختیار دارد.
به گزارش ایلنا و به نقل از ایمیدرو، مهرداد اكبریان گفت: ذخیره احتمالی سنگ آهن در ایران نیز بین 5 تا 7 میلیارد تن برآورد شده و در صورت استفاده از تكنولو‍ژی های نوین برای استخراج از ذخایر عمیق این رقم تا 10 میلیارد تن برآورد می شود.
وی ادامه داد: در سال گذشته بین 37 تا 38 میلیون تن سنگ آهن از سوی بخش های دولتی و خصوصی در كشور تولید شد كه 27 میلیون تن آن توسط شركت های تابعه ایمیدرو و بقیه متعلق به شركت های خصوصی است.
به گفته وی از كل تولیدات سنگ آهن كشور 21 میلیون تن برای مصرف كارخانه های داخلی(تولید شمش فولاد) و بین 16 تا 17 میلیون تن نیز به خارج از كشور صادر شد.
اكبریان ادامه داد: در حال حاضر 126 شركت حقیقی و حقوقی دولتی و خصوصی در زمینه تولید و صادرات سنگ آهن در كشور فعالیت دارند كه 65 شركت تاكنون به عضویت انجمن درآمده اند.
اكبریان درباره اخذ عوارض از فروش سنگ آهن نیز گفت: در این زمینه انجمن تولیدكنندگان و صادركنندگان سنگ آهن پیشنهاد طرح تاسیس صندوق سرمایه گذاری معدن توسط فعالان بخش خصوصی را داده كه می تواند جایگزین اخذ عوارض شود.
وی افزود: با تاسیس صندوق مذكور، به جای پرداخت عوارض به دولت، عوارض های دریافتی به این صندوق واریز و سرمایه آن صرف خطوط فراوری و احداث زیرساخت های تولید فولاد در كشور خواهد شد.

معدن
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر