کد خبر: 84538 A

در شرایط كم‌آبی در ایران:

پساب تنها راهی است كه در شهرهای بزرگ می‌تواند آبی مطمئن برای فضای سبز و جایگزین مناسبی برای آب كشاورزی باشد.

در شرایط كم آبی كه بخش‌هایی از جهان و ایران با آن مواجه هستند، تولید فاضلاب به آب قابل استفاده یك مزیت به حساب می‌آید.

به گزارش ایلنا، علیرضا دایمی سرپرست معاونت آب و آبفای وزارت نیرو در نشست جمع‌بندی استفاده ایمن از پساب در كشاورزی اظهارداشت: در شرایط کنونی اقلیمی كه در ایران، خاورمیانه و شمال آفریقا رخ داده است، پساب یكی از منابعی است كه با خشكسالی كاهش نیافته است و مصرف زیاد آن، موجب محدودیت نمی‌شود.

وی ادامه داد: پساب تنها راهی است كه در شهرهای بزرگ می‌تواند آبی مطمئن برای فضای سبز و جایگزین مناسبی برای آب كشاورزی باشد.

وی افزود: رعایت بهداشت، توسعه كشاوری و تامین آب سه مولفه مطرح در بحث پساب است و پیشنهاد می‌شود به بحث پساب فقط به عنوان مصرف كننده نهایی نگاه نشود بلكه به مسایل محیط زیست، بهداشت و تولید آب هم توجه شود و این چرخه باید به صورت هماهنگ با هم دیده شود.

وی تامین آب را مولفه مهمی در بحث پساب دانست و اظهار داشت: در شرایط كم آبی كه بخش هایی از جهان و ایران با آن مواجه هستند، استفاده از آب های پایدار مهم است و اگر بتوانیم فاضلاب تولیدی را به آب قابل استفاده تبدیل كنیم، یك مزیت به حساب می‌آید.

سرپرست معاونت آب و آبفای وزارت نیرو كمبود آب كشاورزی را دیگر مولفه مهم در بحث پساب دانست و افزود: آب استحصال شده مطمئن می‌تواند جایگزین آب‌هایی باشد كه برای کشاورزی استفاده می‌شود و همچنین باید استانداردهایی رعایت شود كه موجب بیماری زایی و نابودی خاك یا آلوده كردن گیاهان نشود.

وی ادامه داد: فاضلاب ایجاد آلودگی می‌كند و تبدیل و تصفیه آن به پساب خاكستری هدفی است كه در این همایش دنبال می شود.

تاكنون پنج نشست در کشورهای مختلف جهان برگزار شده است تا این پروژه ها براساس نیازها و تجارب قاره های مختلف بررسی شود و برنامه ای را برای سازمان ملل تدوین كنند.

فاضلاب،پساب
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر