کد خبر: 53340 A

سومین کنفرانس وزیران انرژی کشورهای عضو اکو امروز 14 اسفند ماه با حضور ایران و وزیران و نمایندگان نفت و انرژی 10 کشور جهان به میزبانی تهران آغاز به کار کرده است.

سومین کنفرانس وزیران انرژی کشورهای عضو اکو با حضور نمایندگان و مسئولان 10 کشور جهان از دقایقی قبل به میزبانی تهران آغاز به کار کرد.

به گزارش ایلنا، سومین کنفرانس وزیران انرژی کشورهای عضو اکو امروز 14 اسفند ماه با حضور ایران و وزیران و نمایندگان نفت و انرژی 10 کشور جهان به میزبانی تهران آغاز به کار کرده است.

بر این اساس علاوه بر رستم قاسمی وزیر نفت ایران، قرار است وزیران نفت و انرژی کشورهای ترکیه، پاکستان، افغانستان، قرقیزستان، قزاقستان، آذربایجان، ازبکستان، ترکمنستان و تاجیکستان در این گردهمایی سه روزه در تهران مشارکت داشته باشند.

وزارت نفت ایجاد چارچوب جدید همکاری‌های منطقه‌ای انرژی، تبادل تجربیات و آموزش‌های تخصصی صنعت نفت و گاز به منطقه اکو، گسترش تجارت آزاد منطقه‌ای انرژی میان کشورهای اکو و تسهیل تبادل انرژی میان آنها را از مهمترین محورهای برگزایر نشست تهران اعلام کرده است.

در دو روز نخست این نشست (١٤ و ١٥ اسفند) با حضور مقام‌های ارشد عضو اکو برگزار خواهد شد و مسائل مطرح شده در این نشست ها در روز پایانی (١٦ اسفند) به نشست وزیران انرژی و نفت کشورهای عضو ابلاغ می شود.

بر اساس برنامه از پیش تعیین شده، ابوالقاسم طهماسبی معاون دبیرکل اکو، سخنرانی خود را آغاز خواهد کرد و در ادامه، رئیس نشست مقام های ارشد از سوی حاضران در نشست تعیین می شود.

تایید پیش نویس دستور کار نشست وزیران انرژی و نفت اکو در تهران، تدوین دستور کار نهایی نشست، بررسی برنامه اجرایی پنج ساله اعضای اکو برای همکاری های انرژی و نفت (٢٠١٥-٢٠١١)، قرائت گزارش وضعیت برنامه اجرایی، بررسی ساز کارهای توسعه همکاری های انرژی، از موضوع هایی است که مقام های ارشد در روز نخست به بررسی آنها می پردازند.

بررسی حوزه همکاری‌های انرژی در منطقه اکو از جمله تجارت انرژی و ترانزیت (سواپ، خطوط لوله و گاز، خدمات انرژی و غیره)، اکتشاف و تولید نفت و گاز، آموزش، تحقیق و شناخت ظرفیت های، بهینه سازی مصرف انرژی و حفاظت از محیط زیست نیز از مسائلی است که در روز نخست مورد بحث قرار می گیرد.

نخستین نشست وزیران انرژی و نفت کشورهای عضو اکو، نوامبر سال ٢٠٠٠ میلادی در اسلام آباد، پایتخت پاکستان و دومین دوره این نشست اکتبر ٢٠١٠ در دوشنبه، پایتخت تاجیکستان، برگزار شد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر