کد خبر: 49984 A

شمس اردکانی:

باید اقدامی صورت گیرد که ارزش افزوده مصرف گاز داخل را افزایش دهیم تا قدرت چانه زنی بیشتر شود، اگر در نظر بگیریم که هر مترمکعب گاز در سال ۳۰ سنت ارزش افزوده در تولید ملی ایجاد می‌کند، معامله‌ای برد- برد شکل می‌گیرد.

رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی، با بیان اینکه هم اکنون قیمت گذاری گاز بر اساس ارزش افزوده انجام نمی‌گیرد، بر لزوم افزایش ارزش افزوده گاز مصرفی در داخل کشور تاکید کرد.

علی شمس اردکانی اردکانی، تصریح کرد: هم اکنون قیمت گذاری گاز بر اساس ارزش افزوده انجام نمی‌گیرد. آن بخش که مورد مصارف خانگی داخل کشور است، ارزش افزوده چندانی به تولید ملی اضافه نمی‌کند.

وی افزود: باید اقدامی صورت گیرد که ارزش افزوده مصرف گاز داخل را افزایش دهیم تا قدرت چانه زنی بیشتر شود، اگر در نظر بگیریم که هر مترمکعب گاز در سال ۳۰ سنت ارزش افزوده در تولید ملی ایجاد می‌کند، معامله‌ای برد -برد شکل می‌گیرد.

اردکانی گفت: طرح پارس جنوبی که شامل به تولید رساندن ۱۲ فاز بود و مورد توافق دولت پاکستان و هند قرار گرفت، پیش از این باید انجام می‌شد اما اقدامات بروکراسی موجب به تعویق افتادن این کار شد.

وی افزود: پاکستان مجبور به خرید گاز است وگرنه باید محصولات نفتی را وارد کند که ۶ الی ۷ برابر قیمت گاز در بهترین شرایط است؛ از طرفی پاکستان بیشترین خودرو سی ان جی را داراست.

گاز انرژی قیمت گاز
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر