کد خبر: 32257 A

مدیرعامل شركت ملی پتروشیمی:

پیشنهاد می‌کنیم 50 درصد درامد ناشی از خصوصی سازی واحدهای پتروشیمی به عنوان تسهیلات صرف توسعه این صنعت شود.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت: با راه اندازی پتروشیمی کاویان مسیر ساخت پتروشیمی های بومی و ایرانی هموار شده است.

به گزارش ایلنا، عبدالحسین بیات در مراسم افتتاح فاز اول پتروشیمی کاویان و فاز اول خط لوله اتیلن غرب گفت: با افتتاح این طرح تعداد طرح‌های مهر ماندگار افتتاح شده در صنعت پتروشیمی به 7 طرح رسید.

معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی با بیان اینکه در ابتدای سال 3 طرح مهرماندگار در عسلویه و با حضور رئیس جمهور و دو طرح دیگر در ماهشهر و با حضور وزیر نفت افتتاح شد افزود: تا امروز ظرفیت محصولات پتروشیمی در کشور 55.6 میلیون تن بود که با افتتاح فاز اول کاویان به 56.6 رسید و براساس برنامه ریزی های انجام شده و با افتتاح همه طرح های مهر ماندگار پتروشیمی تا خرداد 92 بیش از 12 میلیون تن به ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی کشور افزوده خواهد شد.

وی از اختصاص 23 میلیون تن از ظرفیت تولید پتروشیمی در کشور به استان بوشهر خبر داد و افزود: با راه اندازی پتروشیمی کاویان و خط لوله اتیلن غرب زمینه توسعه عادلانه و متوازن غرب کشور نیز فراهم خواهد شد.

وی از اولین مزیت‌های راه‌اندازی این خط را حذف کشتی های انتقال اتیلن از عسلویه به ماهشهر اعلام کرد و افزود: با راه اندازی این خط لوله، اتیلن لازم برای مصرف در ماهشهر به این خط منتقل می شود و کشتی هایی که برای این امر استفاده می شد در امر صادرات محصولات پتروشیمی استفاده می شود.

وی هزینه انجام شده برای خط لوله اتیلن غرب را 6500 میلیارد ریال و پتروشیمی کاویان را 1000 میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: با راه اندازی این واحد پتروشیمی 2 میلیارد دلار درآمد نصیب کشور خواهد شد.

وی از ایجاد 2000 شغل مستقیم در این پروژه و 10 تا 15 برابر این تعداد شغل غیر مستقیم توسط این دو طرح خبر داد و افزود: 70 درصد وزنی تجهیزات، مواد شیمیایی و کاتالسیت‌های لازم برای ساخت این واحد با اتکا به توان داخلی ساخته شده است، ضمن اینکه مهندسی پایه، مدیریت خرید تجهیزات، اجرا و راه اندازی به صورت کامل توسط متخصصان و مدیران ایرانی انجام شده است.

بیات همچنین از به‌کار گیری توان 91 پیمانکار ایرانی در خط لوله و 70 پیمانکار در کاویان خبر داد و افزود: راه اندازی کاویان توسط متخصصان ایرانی 300 میلیون دلار صرفه‌جویی ارزی داشته است.

وی خواستار حمایت دولت، سیستم بانکی و صندوق توسعه ملی در اجرای طرح‌های برنامه پنجم توسعه صنعت پتروشیمی شد و افزود: پیشنهاد می‌کنیم 50 درصد درامد ناشی از خصوصی سازی واحدهای پتروشیمی به عنوان تسهیلات صرف توسعه این صنعت شود.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر