کد خبر: 3186 A

مدیرعامل آب منطقه ای استان کرمانشاه:

برای تکمیل طرح آبرسانی از سد گاوشان به شهر کرمانشاه به 200میلیارد تومان اعتبار لازم است.

مدیرعامل آب منطقه ای استان کرمانشاه، با اعلام اینکه تا کنون 141 میلیارد تومان برای اجرای این طرح هزینه شده، گفت: با توجه به نیازهای آبی شهر کرمانشاه و زمان بر بودن اجرای کامل پروژه، آبرسانی به شهر کرمانشاه از سد گاوشان را فازبندی کردیم که فاز اول آن در حال حاضر به بهره برداری رسیده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا محمد کهریزی در جمع خبرنگاران، افزود: در حال حاضر آب کافی برای تامین نیازهای شهروندان از سد گاوشان به محل تصفیه خانه فعلی کرمانشاه می رسد و بخش اعظم مشکل کمبود آب شهر کرمانشاه مرتفع شده است.

به گفته این مقام مسئول، عملیات اجرایی فاز دوم که شامل احداث تصفیه خانه و مخزن ذخیره می باشد هم آغاز شده است.

کهریزی ظرفیت تامین آب این طرح را 63 میلیون مترمکعب در سال عنوان کرد و یادآور شد: برای آبرسانی به شهر کرمانشاه 70 کیلومتر خط لوله انتقال اصلی و 30 کیلومتر خطوط بین شبکه ای اجرا شده است.

مدیرعامل آب منطقه ای استان کرمانشاه در ادامه از برنامه ریزی برای آب رسانی به تمام شهرستانهای استان خبر داد و خاطرنشان کرد: آبرسانی به شهر سنقر از سد سلیمانشاه در دو فاز موقت و دائم و آبرسانی به شهر پاوه از چشمه هانیکوان از جمله این برنامه هاست.

وی افزود: مطالعه برای تامین آب شهرهای صحنه، اسلام آبادغرب، گیلانغرب و کنگاور نیز در دستور کار قرار دارد.

کهریزی همچنین حجم آبهای سطحی استان را نیز 5/7 میلیارد متر مکعب عنوان کرد وگفت: این رقم میانگین بلند مدت است، اما در سالهای اخیر به دلیل خشکسالی تا حدودی کاهش یافته است.

به گفته این مقام مسئول، از این 5/7 میلیارد متر مکعب تنها 5/3 میلیارد آن برای استان قابل بهره برداری می باشد و مابقی به دلیل نداشتن توجیهات اقتصادی و یا اختصاص آن به مصرف کنندگان پایین دست قابل برداشت نیست.

وی همچنین میزان پتانسیل آبهای احیا شونده استان را نیز یک میلیارد و 150 میلیون متر مکعب عنوان کرد.

میر عامل آب منطقه ای استان کرمانشاه در پایان بر لزوم مدیریت و مهار آبهای استان و بهبود استفاده از این منابع تاکید کرد و ادامه داد: تا کنون اقدامات خوبی در این خصوص در استان صورت گرفته است.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر