کد خبر: 101223 A

زیرکچیان‌زاده خوستاز شد؛

هم اکنون جزیره سیری از طریق خط لوله به جزایر کیش و قشم متصل بوده و برنامه ریزی برای انتقال گاز این جزیره به جزیره ابوموسی و کشورهای همسایه در حال انجام است.

مدیرعامل شرکت نفت فلات قاره ایران، با بیان اینکه در آینده‌ای نزدیک، جزیره سیری به هاب صادراتی گاز کشور تبدیل می‌شود، گفت: هم اکنون این شرکت حدود ٩٠٠ کیلومتر شبکه لوله گازی بین جزیره سیری و منابع تولید و مصرف گاز دارد.

به گزارش ایلنا، محمود زیرکچیان‌زاده در جریان بازدید اعضای کمیسیون انرژی از منطقه سیری با بیان اینکه فاصله خط لوله گازی سلمان به جزیره سیری ١۴٧ کیلومتر است، افزود: از این جزیره به عسلویه، سکوی مبارک و شارجه نیز به ترتیب ٣١٣، ۶٧ و ٨٠ کیلومتر خط لوله احداث شده وجود دارد.

وی تصریح کرد: منطقه سیری همچنین دارای میدان‌های نفتی دنا، سیوند، اسفند، الوند و میدان مبارک است؛ میدان نفتی نصرت نیز که در ٢٨ کیلومتری جنوب جزیره سیری قراردارد، از جمله میدان‌های نفتی مشترک شرکت نفت فلات قاره به شمار می‌رود.

محمود زیرکچیان‌زاده پیش‌تر گفته بود: هم اکنون جزیره سیری از طریق خط لوله به جزایر کیش و قشم متصل بوده و برنامه ریزی برای انتقال گاز این جزیره به جزیره ابوموسی و کشورهای همسایه در حال انجام است.

ضرورت افزایش سهم نفت از منابع صندوق توسعه ملی

در جریان این بازدید عضو کمیسیون انرژی و نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی با اشاره به تاسیس صندوق توسعه ملی به دستور مقام معظم رهبری، گفت: شاید یکی از بهترین مصارف این صندوق، سرمایه گذاری در صنعت نفت باشد، این در حالی است که هم اکنون منابع صندوق توسعه ملی در بخش‌هایی که زیاد هم به صرفه نیست، مصرف می‌شود.

محمد حسین‌زاده بحرینی گفت: بازدید از مناطق عملیاتی جزایر لاوان و سیری به شناخت بیشتر چالش‌های این مناطق و درک مشکلات صنعت نفت، کمک شایانی کرد، ضمن اینکه سبب شد اعضای کمیسیون انرژی به دنبال ارائه راهکارهای عملی برای رفع این معضلات باشند.

نماینده مردم نیشابور و فیروزه در مجلس شورای اسلامی نیز با بیان اینکه در سال جاری مجلس نگاه ویژه‌ای به صنعت نفت کشور دارد، افزود: مجلس در بودجه ٩٢ اقدام‌های عملی و جدی در اختصاص بودجه به صنعت نفت انجام داده است.

علی مروی افزود: برگزاری مراسم بازدید نمایندگان کمیسیون اقتصادی و انرژی مجلس شورای اسلامی از مناطق عملیاتی صنعت نفت، زمینه را برای درک سختی کار و اهمیت توسعه فعالیت‌های این بخش از صنعت فراهم و لزوم توجه جدی به این مناطق را دو چندان می‌کند.

بر پایه این گزارش، اعضای کمیسیون انرژی به همراه مدیران شرکت نفت فلات قاره صبح روز پنج شنبه (٧ شهریور) ابتدا از سکوی گازی سلمان واقع در جزیره لاوان بازدید کردند و پیش از ظهر‌‌ همان روز با عزیمت به جنوبی‌ترین جزیره خلیج فارس از تاسیات نفتی و گازی سیری بازدید کردند.

موسی احمدی، نماینده مردم دیر و کنگان، سید هاشم بنی هاشمی، نماینده مردم مشهد، عبدالله تمیمی، نماینده مردم شادگان، امیرعباس سلطانی، نماینده مردم بروجن، نادر فریدونی، نماینده مردم فیروزآباد، علی مروی، نماینده مردم نیشابور و فیروزه، حسین امیری خامکانی، نماینده مردم زرند، محمد رجایی، نماینده مردم گناباد و عضو کمیسیون اقتصادی، محمد حسین‌زاده بحرینی، نماینده مردم مشهد و عضو کمیسیون اقتصادی، سید موسی موسوی، نماینده مردم لامرد و داوود گلشاهی دبیر کمیسیون انرژی از اعضای کمیسیون انرژی در این سفر بودند.

جزیره سیری در مساحتی به طول تقربی ۵، ۶ و عرض حدود ٣ کیلومتر در خلیج فارس قراردارد. ساکنان اصلی این جزیره را کارکنان شرکت نفت فلات قاره ایران و نیروی دریایی سپاه پاسداران که مسولیت حفاظت ار نوار مرزی دریایی را بر عهده دارند، تشکیل می‌دهند. این جزیره پیش از این دارای سکنه بومی هم بوده که به تدریج از این منطقه کوچ کرده‌اند.

این جزیره از گونه‌های متنوع درختی و گیاهی به وسعت ١٢٠ هکتار برخوردار است که در سالیان متمادی و از سوی شرکت نفت فلات قاره ایران ایجاد شده است. بارز‌ترین گونه جانوری این منطقه نیز آهو است.

جزیره سیره
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر