کد خبر: 7954 A

ارائه طرح دو فوریتی در مجلس برای سلب اختیار دولت از بازار ارز؛

براساس این طرح دو فوریتی ارز تنها از طریق بانک مرکزی و در چارچوب ضوابطی که مجلس تعیین می‌کند ارائه می‌شود و صندوق توسعه ملی نقش خزانه دولت را ایفا خواهد کرد/ دولت در حال حاضر دچار کسری مالی شده و همین امر باعث شده تا از محل مرکز مبادلات ارزی مبادرت به ارزآوری و تامین کسری مورد نیاز خود کند.

 نادر قاضی‌پور نماینده مردم ارومیه، ضمن اعلام ارائه طرح دو فوریتی مجلس برای کنترل و سلب اختیار دولت از بازار ارز، علت اصلی افزایش بی‌سابقه نرخ دلار را دخالت دولت برای جبران کسری بودجه خود در طرح ماندگار و همچنین تداوم پرداخت یارانه نقدی مرحله اول خبر داد.

نادر قاضی در گفتگو با خبرنگار ایلنا، با تاکید براینکه دولت خود عامل اصلی آشفتگی بازار ارز است از طرح دو فوریتی مجلس برای کنترل بازار ارز و سلب اختیار در حوزه ارز در هفته آینده خبرداد و گفت: براساس این طرح دو فوریتی، ارز تنها از طریق بانک مرکزی و در چارچوب ضوابطی که مجلس تعیین می‌کند ارائه می‌شود و صندوق توسعه ملی نقش خزانه دولت را ایفا خواهد کرد.

به گفته قاضی‌پور در حال حاضر دولت با راه اندازی مرکز مبادلات ارزی نه تنها نرخ ارز را شناور نکرده بلکه این نرخ را به چهار نرخ تبدیل کرده و در حال حاضر نرخ ارز در بازار رسمی، بازار سیاه، مرکز مبادلات ارزی و بازار مرجع مبادله می‌شود.

قاضی‌پور تصریح کرد: دولت در حال حاضر دچار کسری مالی شده و همین امر باعث شده تا از محل مرکز مبادلات ارزی مبادرت به ارزآوری و تامین کسری مورد نیاز خود کند.

دست اندازی دولت جبران کسری طرح ماندگار دولت عامل گرانی ارز طرح دو فوریتی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر