کد خبر: 57556 A

عباس هشی در گفت‌و‌گو با ایلنا:

یک کار‌شناس اقتصادی، علت کاهش بدهی‌های ایران از سال ۸۵ به بعد را، عدم استفاده از فاینانس و منابع مالی و سرمایه گذاری در کشور از سال ۸۵ اعلام کرد.

یک کار‌شناس اقتصادی، علت کاهش بدهی‌های ایران از سال ۸۵ به بعد را، عدم استفاده از فاینانس و منابع مالی و سرمایه گذاری در کشور از سال ۸۵ اعلام کرد.

عباس هشی در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایلنا، افزایش قیمت نفت و صادرات غیر نفتی و شرایط تحمیلی عنوان کرد و گفت: این امر منجر به کاهش سرمایه گذاری در کشور شده است.

هشی، با اشاره به اینکه امروزه هنر مدیریتی یک کشور استفاده از منابع تسهیلاتی مالی و فاینانس با نرخ بهره کم برای توسعه هر کشور است، اظهار داشت: با توجه به شرایط تحمیلی در طی چند سال گذشته و فشار بر وجوه عرضه کشور شامل صادرات نفت و اقلام آن، بسیاری از بانک‌های بین المللی و مؤسسات اعتباری و حتی تجهیزات فروشندگان که (صادرات شان با اتکاء به وام فروشنده است)، از پرداخت هر گونه تسهیلاتی به کشور خود داری کرده‌اند.

به گفته این استاد داشنگاه، عوامل گفته شده از اصلیترین دلایل کاهش بدهی ایران در دو سال گذشته بوده است.

این کار‌شناس اقتصادی، به تاریخچه حجم تجارت ایران اشاره کرد و گفت: در طی سه دهه گذشته به دلیل اینکه وجوه ارزی حاصل از صادرات نفت و اقلام آن از وجوه ارزی وارداتی کمتر بوده است، همواره تراز پرداختی ایران منفی بود، اما در طی ۶ سال گذشته و از سال ۸۵ به این سو، تراز پرداختی ایران روند مثبتی را داشته است.

هشی تراز مثبت را یکی از عوامل توسعه‌ای کشور‌ها ارزیابی کرد، اما، این تراز را زمانی مطلوب دانست که کشور کاملا در شرایط مطلوب اقتصادی باشد.

وی به کشور آلمان اشاره کرد و چین را هم به عنوان یکی از کشور‌های نو ظهور در این زمینه نام برد.

فاینانس سرمایه گذاری بدهی تراز پرداختی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر