کد خبر: 54960 A

امیر رضا حسنی مدیر اجرایی همایش چشم انداز اقتصاد جهان در سال ۱۳۹۲، چهارشنبه ۱۵ اسفندماه مهمان ویژه برنامه اقتصاد ایران در شبکه بین المللی جام جم بود که به مدت ۴۵ دقیقه به طور زنده برای ایرانیان و فارسی زبانان سراسر دنیا پخش گردید.

امیر رضا حسنی مدیر اجرایی همایش چشم انداز اقتصاد جهان در سال ۱۳۹۲، چهارشنبه ۱۵ اسفندماه مهمان ویژه برنامه اقتصاد ایران در شبکه بین المللی جام جم بود که به مدت ۴۵ دقیقه به طور زنده برای ایرانیان و فارسی زبانان سراسر دنیا پخش گردید.
به گزارش خبرگزاری ایلنا، در این برنامه که با موضوع خاص «چشم انداز اقتصاد جهان» برگزار شد، به طور ویژه‌ای به موضوع برگزاری همایش معظم چشم انداز اقتصاد جهان در سال ۱۳۹۲ پرداخته شد و آقای امیر رضا حسنی، عضو اصلی کمیسیون اقتصادی و بازرگانی دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام از ایرانیان فعال در امور اقتصادی دعوت نمود تا با حضور در این همایش، به تصمیم گیری‌های بهتری در امور سرمایه گذاری و اقتصادی خود دست یابند و با فرصت‌های سرمایه گذاری در داخل کشور نیز آشنا شوند که این دعوت با استقبال خوب بینندگان ایرانی این برنامه مواجه شده است.
در ابتدای این برنامه آقای حسنی به تشریح علل ریشه‌ای بحران اقتصادی جهان در سالهای ۲۰۰۵ و ۲۰۰۶ در کشور آمریکا پرداخت و وام‌های بزرگ و بدون پشتوانه بانک‌های آمریکا به خریداران مسکن در شرایطی که بازار مسکن پر رونق بود را از علل اصلی شروع بحران نام برد. وی در این زمینه افزود: با کاهش ارزش مسکن در سال‌های ۲۰۰۵ و ۲۰۰۶ و عدم بازپرداخت وام‌های دریافتی توسط وام گیرندگان، بانک‌ها اقدام به مصادره خانه‌هایی می‌کردند که ارزش آن‌ها از ارزش وام دریافتی کمتر بود و به این وسیله بانک‌ها با بحران اعتبار مواجه شدند.
وی در ادامه به اثرات جانبی و افزایشی این بحران بر سایر بخش‌های اقتصادی و در نتیجه سایر کشور‌ها اشاره کرد.
این عضو اصلی کمیسیون اقتصادی و بازرگانی دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام و مدیر اجرایی همایش چشم انداز اقتصاد جهان در پاسخ مجری برنامه «اقتصاد ایران» در مورد دلایل سرایت بحران به کشورهای اروپایی از ورود سرمایه گذاران به اروپا پس از بحران اقتصادی آمریکا و عدم مدیریت صحیح و در نتیجه ایجاد تورم به عنوان دلایل اثرگذار نام برد و این نکته را خاطر نشان کرد که کاهش نرخ بهره در اتحادیه اروپا که می‌توانست در کوتاه مدت بحران را کنترل کند در وقت مناسب انجام نگرفت و حتی افزایش کم آن در سال ۲۰۰۸ آثار آسیب را بیشتر کرد.
آقای کاروند مجری برنامه در ادامه از آقای حسنی پرسید که چه راهنمایی‌هایی برای سرمایه گذاران ایرانی مقیم در اروپا و آمریکا با توجه به بحران‌هایسالهای اخیر دارد و ایشان در پاسخ، به اهمیت ایجاد سبد سرمایه متنوع از سرمایه گذاری‌های مختلف اشاره کرد و گفت: در شرایطی که دیگر طلا در بازار جهانی یک سرمایه گذاری مطمئن محسوب نمی‌شود و خروج از رکود به حدی نرسیده که بازارهای سهام را به سوددهی مطلوب برساند، اهمیت تشکیل یک سبد سرمایه گذاری متنوع بیشتر احساس می‌شود و حتی با توجه به بازده بالای سرمایه در بورس ایران و مسکن، توصیه می‌شود که ایرانیان مقیم خارج، بخشی از سرمایه خود را در این بخش‌ها و در ایران سرمایه گذاری کنند.
این تحلیل‌گر اقتصادی، بورس تهران را یکی از ۵ بورس بر‌تر دنیا در سال ۲۰۱۲ به روایت همه کار‌شناسان مطرح دنیا و از جمله مجله «اکونومیست» (Economist) دانست و سرمایه گذاری در آن، از طریق شرکت‌های کارگزاری دارای مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار تهران را بهترین راه ورود به این بازار دانست.
قسمت آخر برنامه اقتصاد ایران به طور کامل به بررسی رویکرد‌ها و محورهای همایش معظم «چشم انداز اقتصاد جهان در سال ۱۳۹۲» اختصاص یافت و آقای حسنی به بیان ضرورت برگزاری این همایش پرداخت. وی برگزاری این همایش توسط «دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام»، «مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی» و «پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی» را به عنوان نماد اهمیت بررسی کار‌شناسی اقتصاد جهان توسط ارگان‌های اثرگذار بر فعالیت‌های اقتصادی دانست و ابراز امیدواری کرد که ایرانیان خارج از کشور نیز با ثبت نام و حضور در این همایش، راهکارهای جامع و کاملی در مورد چالش‌های اقتصادی در سال پیش رو به دست آورند.
گفتنیاست برنامه «اقتصاد ایران» شبکه بین‌المللی جام جم، برنامه‌ای اقتصادی است که به معرفی دستاوردهای اقتصادی، تجاری، واردات، صادرات، بورس و اوراق بهادار در داخل ایران می‌پردازد و با معرفی دست اندر کاران بخش‌های صنعتی و اقتصادی سعی دارد تا کلیه پیشرفت‌ها در این زمینه‌ها را به نمایش بگذارد. این برنامه به تهیه‌کنندگی محمود‌پور ساعی به مدت ۴۵ دقیقه هر هفته از کانال آسیا روزهای چهارشنبه پخش و در کانال‌های اروپا و امریکا و شبکه بازار نیز پخش مجددمی‌شود.
گفتنی است همایش چشم انداز اقتصاد جهان در تاریخ سوم اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۲ و در سالن همایش-های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود که علاقمندان به ثبت نام در آن می‌توانند به وب سایت رسمی دبیرخانه این همایش به آدرس hamayesh. iTahlil. com مراجعه نمایند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر