کد خبر: 4752 A

باهنر پس از طرح سوال از وزیر اقتصاد و دارایی:

یک مقام‌دولتی درباره وضعیت بازار ارز از طرف رئیس جمهور به مجلس پاسخ دهد/مصلحت نیست هر روز رئیس جمهور به مجلس بیاید و به سوال نمایندگان پاسخ دهد.

نایب‌رئیس دوم مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه علی‌رغم دعوت‌های صورت گرفته، رئیس کل بانک مرکزی در جلسات غیرعلنی حضور نیافته است، گفت: آقای بهمنی حضور وزیر اقتصاد و ارائه پاسخ از سوی ایشان را به مجلس کافی می‌داند.


به گزارش خبرنگار ایلنا، محمدرضا باهنر در نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نمایندگان حق دارند در رابطه با وظیفه وزیر از وی سوال کنند و آیین‌نامه داخلی مجلس نیز این امر را مورد تایید قرار داده است، گفت: اینکه سوالی از سوی یکی از نمایندگان مطرح شود و هیات رئیسه یا یک مقام دیگر در مجلس بتواند جلوی مطرح شدن آن را بگیرد، یکی از مواردی است که در هیات رئیسه در حال بررسی است.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی ضمن یادآوری اینکه برخی نمایندگان نیز اخطار قانون اساسی را مطرح کرده و به آن‌ها پاسخ داده شد، گفت: اگر رئیس اخطار را وارد تشخیص دهد، حق دارد از مجلس رای‌گیری کند، اما اگر اخطار نبود، رای‌گیری نمی‌شود و براساس نظر رئیس جلسه عمل می‌شود.

باهنر ضمن مثبت ارزیابی کردن جلسه غیرعلنی مجلس تصریح کرد: مجلس در کمیسیون‌های تخصصی نیز مباحث اقتصادی را با جدیت بیشتری دنبال می‌کند، اما به طور قطع یک‌سری از اتفاقات که در کشور رخ می‌دهد مسئولیت آن متوجه دولت است و اعضای هیات دولت باید نسبت به آن پاسخگو باشند، اما در برخی از موارد مسئولیت‌ها به یکی از معاونت‌های رئیس جمهور برمی‌گردد.

نماینده مردم تهران در مجلس نهم با بیان اینکه موضوع پرسیدن سوال از رئیس جمهور مسئله خطیری است و فرآیند آن نیز به مراتب سخت‌تر است، گفت: به طور قطع پرسیدن سوال از رئیس جمهور آثار متفاوتی را در جامعه به همراه دارد. طبق قانون اساسی یک‌چهارم نمایندگان باید درخواست سوال از رئیس جمهور را مطرح کنند که این نیز فرآیند طولانی دارد و یک‌ماه باید در کمیسیون‌ها مطرح شود کما اینکه چنین وضعیتی را در اواخر مجلس هشتم داشتیم.

نایب‌رئیس دوم مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: سوال از رئیس جمهور نه تنها از نظر فرآیند سخت است، بلکه مصلحت نیست هر روز رئیس جمهور به مجلس بیاید و به سوال نمایندگان پاسخ دهد.

وی با اشاره به جلسات مشترک دولت و مجلس گفت: نه تنها در این جلسات بلکه در مناسبت‌های مختلف نیز اعضای دولت و مجلس یکدیگر را می‌بینند، اما اینکه به صورت حقوقی قرار باشد پس از پیش‌آمدن هر مسئله‌ای از رئیس جمهور سوال پرسیده شود به طور قطع به مصلحت نیست.

باهنر خاطرنشان کرد: چگونگی وضعیت بازار ارزی کشور و بروز چنین مشکلاتی به طور قطع سوال بسیاری از نمایندگان است که البته بخشی از آن ممکن است به دلیل تحریم‌ها یا سیاست‌های شورای پول و اعتبار یا کُند عمل کردن یا بد عمل کردن رخ داده باشد. در این موارد نیز باید یک مقام از طرف رئیس جمهور به مجلس پاسخ دهد.

نایب رییس مجلس با اشاره به اینکه چندین بار از رئیس کل بانک مرکزی دعوت شده تا در جلسات مجلس حضور یابد، گفت: در جلسات غیرعلنی نیز از رئیس بانک مرکزی دعوت کردیم تا حضور یابد و پیرامون اتفاقات رخ داده در بازار ارز اظهارنظر کند اما تشریف نیاوردند و حضور وزیر اقتصاد و پاسخ ایشان به سوالات را کافی دانستند.

وی با تاکید بر اینکه پاسخ حسینی وزیر اقتصاد مبنی بر اینکه مسئولیت مستقیم در جریانات ارزی را ندارد، درست است، گفت: البته سوال نادران نیز در رابطه با وضعیت اخیر سوال بسیاری از نمایندگان است

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر