کد خبر: 41774 A

در پی دیدار فرزین و رئیس بانك توسعه اسلامی؛

در دیدار دکتر محمدرضا فرزین،با احمدمحمدعلی رئیس بانک توسعه اسلامی،در زمینه توسعه همکاری‌های صندوق توسعه ملی ایران با بانک توسعه اسلامی برای انتشار اوراق مالی و صکوک اسلامی، تاسیس صندوق پس‌انداز کشورهای اسلامی و انعقاد قرارداد عاملیت بحث و تبادل نظر شد.

در دیدار دکتر محمدرضا فرزین، رئیس هیأت عامل صندوق توسعه ملی با دکتر احمدمحمدعلی رئیس بانک توسعه اسلامی،در زمینه توسعه همکاری‌های صندوق توسعه ملی ایران با بانک توسعه اسلامی برای انتشار اوراق مالی و صکوک اسلامی، تاسیس صندوق پس‌انداز کشورهای اسلامی و انعقاد قرارداد عاملیت بحث و تبادل نظر شد.

به گزارش ایلنا، محمدرضا فرزین در این دیدار که در صندوق توسعه ملی انجام شد با اشاره به ظرفیت‌های مناسب و جایگاه ممتاز بانک توسعه اسلامی و صندوق توسعه ملی بر برنامه‌ریزی مشترک برای انجام سرمایه‌گذاری در بازارهای پولی و مالی کشورهای اسلامی تاکید کرد.

وی افزود: پیشبرد توسعه اقتصادی هر یک از کشورهای مسلمان، تاثیرات و نتایج مثبتی در کل کشورهای اسلامی خواهد داشت و شناسایی فرصت‌های حمایت از بخش خصوصی در پروژه های تولیدی، عمرانی و زیربنایی کشورهای اسلامی حائز اهمیت است.

دکتر فرزین با معرفی ساختار و چارچوب کاری صندوق توسعه ملی تصریح کرد: سالانه 20 درصد از درآمدهای نفتی به صندوق توسعه ملی واریز می‌شود که این میزان در سال جاری به 23 درصد رسیده و سالانه 3 درصد افزایش می‌یابد.

وی افزود: منابع صندوق توسعه ملی در بخش های پربازده اقتصادی سرمایه‌گذاری می‌شود و از طریق بانک‌های عامل به بخش خصوصی تسهیلات پرداخت می‌گردد.

فرزین با اشاره به اینکه صندوق توسعه ملی، صندوقی نوپا و تازه تاسیس است، خاطرنشان ساخت: براساس اقدامات اقدامات انجام شده در راستای شفاف‌سازی فعالیت‌ها و عملکرد صندوق توسعه ملی رتبه شفافیت صندوق با 29 رتبه ارتقاء به رتبه 32 رسیده است و در آینده نزدیک با برنامه ریزی‌های انجام شده جزء 10 رتبه برتر قرار خواهد گرفت.

رئیس هیأت عامل صندوق توسعه ملی گفت: در پی یافتن فرصت‌های سرمایه‌گذاری در کشورهای اسلامی هستیم و آماده همکاری در زمینه سرمایه گذاری در بازار سهام و انتشار اوراق قرضه و صکوک با همکاری بانک توسعه اسلامی هستیم.

وی افزود در صورت انعقاد قرارداد عاملیت صندوق توسعه ملی با بانک توسعه اسلامی در پروژه‌هایی که اولویت بانک توسعه اسلامی است می‌توان از طریق سپرده‌گذاری و یا قراردادهای عاملیت، طرح‌های اقتصادی را اجرایی کرد و زمینه ارتقای همکاری در پروژه های زیر بنایی کشورهای اسلامی را فراهم ساخت.

فرزین با اشاره به برگزاری همایش بین‌المللی صندوق توسعه ملی در آبان ماه سال آینده از رئیس بانک توسعه اسلامی به عنوان سخنران کلیدی این کنفرانس دعوت کرد.

دکتر احمدمحمدعلی، رئیس بانک توسعه اسلامی نیز در این دیدار ضمن ابراز خوشوقتی از تاسیس صندوق توسعه ملی و تشکر از اعلام آمادگی دکتر فرزین برای همکاری با بانک توسعه اسلامی، نقش صندوق توسعه ملی را در پیشبرد اهداف توسعه اقتصادی بانک توسعه اسلامی در کشورهای اسلامی با اهمیت دانست و گفت: IDB از حمایت‌های ‌ جمهوری اسلامی ایران و همچنین صندوق توسعه ملی در زمینه پیشرفت و توسعه اقتصادی و اجتماعی پروژه‌های مهم در کشورهای اسلامی استقبال می‌کند.

رئیس بانک توسعه اسلامی ابراز امیدواری کرد که با تعامل سازنده زمینه توسعه و تقویت مناسبات اقتصادی با صندوق توسعه ملی در چارچوب عقود اسلامی گردد.

گفتنی است، در این دیدار دکتر اصغر ابوالحسنی معاون اقتصادی بانک مرکزی و دکتر محمد مزرعتی سرپرست امور بین‌الملل صندوق توسعه ملی نیز حضور داشتند.

محمدرضا فرزین صکوک اسلامی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر