کد خبر: 41770 A

معاون برنامه ریزی صندوق توسعه ملی خبر داد:

تامین مالی 23 طرح پتروشیمی به ارزش 2.7 میلیارد دلار و تامین مالی 13 طرح نیروگاهی به ارزش یک میلیارد دلار از محل منابع این صندوق انجام شده است.

معاون برنامه ریزی صندوق توسعه ملی با اشاره به افزایش موجودی صندوق توسعه ملی به 43 میلیارد دلار از اختصاص حدود 7.7 میلیارد دلار منابع این صندوق به 25 طرح صنایع نفت، گاز و پتروشیمی خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایلنا،احسان شریفی، با بیان اینکه در حال حاضر حدود 43 میلیارد دلار کل موجودی ارزی صندوق توسعه ملی است، گفت: به ترتیب بخش صنعت و كشاورزی بیشترین تسهیلات صندوق را دریافت كرده اند و در چند سال گذشته 16 قرارداد ارزی به ارزش 29.2 میلیارد دلار برای تامین مالی طرحهای اولویت دار صنایع نفت، گاز، پتروشیمی، نیروگاه، فولاد و سیمان امضا شده است.
 
معاون برنامه ریزی و فناوری اطلاعات صندوق توسعه ملی با تاکید بر اینکه در چند سال گذشته 17 قرارداد ریالی به ارزش 5 میلیارد و 950 میلیون دلار امضا شده است، تصریح کرد: تاکنون بانک صنعت و معدن و بانک ملت به ترتیب با 6 میلیارد و 5 میلیارد دلار بزرگترین بانکهای عامل صندوق توسعه ملی بوده اند.
 
این مقام مسئول با یادآوری اینکه تاکنون تامین مالی دو طرح نفت و گاز به ارزش 5 میلیارد دلار از محل منابع صندوق توسعه ملی انجام شده است اظهار داشت: همچنین تامین مالی 23 طرح پتروشیمی به ارزش 2.7 میلیارد دلار و تامین مالی 13 طرح نیروگاهی به ارزش یک میلیارد دلار از محل منابع این صندوق انجام شده است.
 
وی با تاکید بر اینکه 26 طرح فولادی به ارزش 1.6 میلیارد دلار و 20 طرح سیمان و بتن به ارزش 450 میلیون دلار از محل منابع ارزی صندوق توسعه ملی تامین مالی شده است، بیان کرد: در شرایط فعلی صندوق توسعه ملی در بین صدوق های دارای ثروت ملی جایگاه بیستم جهان را به خود اختصاص داده است.

صندوق توسعه ملی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر