کد خبر: 3101 A

یك كارشناس بازار سرمایه در گفت و گو با ایلنا:

بازار سرمایه در حال حاضر در وضعیتی قرار دارد كه اكثر سهام های ارائه شده در آن ارزشمند هستند اما متاسفانه مردم استقبال چندانی از این بازار نمی‌كنند و دولت باید تدابیر دیگری در این بازار بی‌اندیشد.

یك كارشناس بازار سرمایه گفت: دولت باید تدابیر ویژه ای برای جذب مردم به بازار بورس بیندیشد.

محمد علی شهدایی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا اظهار داشت: بازار سرمایه در حال حاضر در وضعیتی قرار دارد كه اكثر سهام های ارائه شده در آن ارزشمند هستند اما متاسفانه مردم استقبال چندانی از این بازار نمی‌كنند و دولت باید تدابیر دیگری در این بازار بی‌اندیشد.

وی با بیان اینكه اقتصاد در سایر كشورهای دنیا بورس محور است افزود: در كشورهای دیگر زمانی كه بازار سرمایه نیاز به حمایت دارد دولت از طریق تدابیر پولی امنیت را به بازار سرمایه بازمی گرداند.

شهدایی خاطرنشان كرد: در سایر كشورها در وضعیت بحرانی بازار دولت با تغییر در تعرفه‌ها یا افزایش و كاهش نرخ بهره به كمك بازار سرمایه می‌آید.

این كارشناس بازار سرمایه ادامه داد: در حال حاضر نرخ سپرده‌ها بسیار بالاست و مردم در انتظار هستند تا بازار از حالت نوسان خارج شده و به ثبات برسد.

این كارشناس بازار سرمایه تصریح كرد: هم اكنون مردم سرمایه‌های خود را به سمت ارز، سكه، طلا و ملك برده‌اند و برایند آن تضعیف مستمر بازار سرمایه است كه باعث به وجود آمدن حباب در بازارهای فرعی می‌شود.

وی افزود:هم اكنون اكثر شركت‌ها در بازار سرمایه تولیدی و نیازمند تامین قطعات و مواد اولیه‌ای هستند كه از خارج از كشور تامین می‌شود و به اكثر آنها ارز دولتی تعلق نمی‌گیرد، به عنوان مثال در زمینه صنعت مواد غذایی كه جزء اولویت‌های اول برای تخصیص ارز دولتی است بخش بسته بندی آن جزء اولویت‌های هشتم و نهم قرار گرفته است و باید ارز 2200 تومانی بپردازد كه همین امر معضلاتی را در این صنعت به وجود آورده است.

شهدایی گفت: با توجه به فضایی كه در حال حاضر در این حوزه به وجود آمده تولیدكننده مواد غذایی هم نمی‌تواند از ارز مرجع 1226 تومانی استفاده كند.

وی در خاتمه گفت: در این مورد اگر هدف دولت تقویت بازار سرمایه است باید با توجه به ابزارهایی كه در اختیار دارد به نفع بازار سرمایه گام بردارد و مشوق‌های لازم را برای شركت‌های تولیدی لحاظ كند به نظر من بهترین راهكار ناامن كردن بازار موازی و تزریق دلار و طلای بیشتر به بازار است.

 

بورس بازار سرمایه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر