کد خبر: 41190 A

فضای نمایشگاه بین المللی کتاب با توجه به حضور علما و اندیشمندان، باید فضایی آکنده از روحانیت و معنویت باشد و مسئولان به شدت از فضای فرهنگی نمایشگاه مراقبت کنند.

 مراجع تقلید آیت‌الله سبحانی، نوری همدانی و مکارم شیرازی در دیدار رئیس نمایشگاه کتاب، راه‌اندازی این نمایشگاه‌ را از جمله اقدامات خوب وزارت ارشاد دانستند و تاکید کردند: باید کتاب‌هایی به مردم عرضه شود که سعادت و هدایت جامعه را به دنبال داشته باشد.

به گزارش ایلنا، علی اسماعیلی سرپرست معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس بیست و ششمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران به اتفاق سایر اعضای سیاستگذاری این شورا، در سفر به قم با سه تن از مراجع تقلید دیدار و گفتگو کرد.

* آیت الله سبحانی: باید کتاب‌هایی به مردم عرضه شود که سعادت و هدایت جامعه را به دنبال داشته باشد

حضرت آیت‌الله جعفر سبحانی در دیدار رییس واعضای شورای سیاستگذاری نمایشگاه بین المللی کتاب تهران ضمن تشکر از برگزاری این اقدام بزرگ فرهنگی اظهار کرد: خداوند متعال در قرآن کریم به قلم و به آنچه قلم می‌نویسد سوگند خورده است.

وی با بیان اینکه سوگند در قرآن یا به معنای قداست و یا به معنای اهمیت و اسرار نهفته در آن است، خاطرنشان کرد: همین قلم می‌تواند دانشمند و عالم تربیت کند و عالم و دانشمند هم در خدمت جامعه است و نظام را می‌سازد.

این مرجع تقلید در بخش دیگری از سخنان خود بر ضرورت نظارت کامل بر کتاب‌های عرضه شده در نمایشگاه بین المللی تاکید کرد و گفت: باید کتاب‌هایی به مردم عرضه شود که سعادت و هدایت جامعه را به دنبال داشته باشد و نباید بگذاریم کتاب‌های مسموم در اختیار عامه مردم قرار بگیرد.

ایشان ابراز داشتند: فضای نمایشگاه بین المللی کتاب با توجه به حضور علما و اندیشمندان، باید فضایی آکنده از روحانیت و معنویت باشد و مسئولان به شدت از فضای فرهنگی نمایشگاه مراقبت کنند.

سرپرست معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در این دیدار از نشر 69 هزار عنوان کتاب در سال با 230 میلیون تیراژ خبر داد و گفت: نشر کتب دینی و حوزوی همواره در اولویت نخست قرار داشته و در مجموع 12 هزار عنوان کتاب دینی در سال منتشر می‌شود.

علی اسماعیلی با بیان اینکه 3 هزار و 475 ناشر فعال و 35 هزار مولف در کشور حضور دارند خاطرنشان کرد: در نمایشگاه بین المللی کتاب 4 هزار ناشر از داخل و خارج از کشورمان حضور داشته و امیدواریم در سال جاری نمایشگاهی در تراز جمهوری اسلامی برگزار شده و تعداد بازدیدکنندگان از نمایشگاه افزایش چشمگیری داشته باشد.

وی همچنین در بخشی از سخنانش به پیام وزیر ارشاد اشاره کرد و گفت: ما به نمایندگی از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به حضور شما آماده‌ایم تا از دیدگاه‌ها و رهنمودهای شما برای برگزاری هر چه باشکوه‌تر این دور از نمایشگاه بهره‌مند شویم.

* آیت‌الله العظمی نوری همدانی: کارهای فرهنگی و کارهای ارشادی از سخت‌ترین کارها است

حضرت آیت الله نوری همدانی در دیدار با رئیس بیست وششمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران ضمن تقدیر از برنامه‌های وزارت ارشاد اسلامی در این مدت بر نظارت و مقابله با جنگ نرم دشمنان اسلام تاکید کرد و گفت: کارهای فرهنگی و کارهای ارشادی از جمله حساس‌ترین و مهمترین و سخت‌ترین کارها به شمار می‌رود و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کارسختی برعهد دارد.

ایشان فرمودند: منزوی کردن شیعه و کم رنگ ساختن فضائل اهل بیت(ع) نقشه امروز وهابیت است.

حضرت آیت‌الله حسین نوری همدانی با اشاره به قدرت مثال‌زدنی نظامی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی اسلام در طول قرن‌های گذشته اظهار کرد: کشورهای غربی و دشمنان دین نیز در این میان آرام ننشسته و برای سرکوب مسلمانان تلاش فراوانی کردند.

ایشان افزودند: فعالیت‌های دشمنان به تدریج موجب انحطاط مسلمانان و قدرت یافتن کشورهای غربی شد ضمن اینکه شیعیان نیز در این میان سختی‌ها و آزارهای زیادی را متحمل شدند.

استاد خارج فقه حوزه علمیه با بیان اینکه انقلاب اسلامی ایران حادثه‌ای بر خلاف انتظار غرب و کشورهای غیر شیعی بود فرمودند: پس از انقلاب دشمنان تصمیم گرفتند به وسیله هشت سال جنگ سخت نظام اسلامی را نابود کنند اما موفق به این کار نشدند به همین دلیل به جنگ نرم روی آوردند. دشمنان به تخریب زیرساخت‌های اعتقادی شیعیان روی آورده‌اند.

ایشان ادامه دادند: تخریب زیرساخت‌های اعتقادی و فرهنگی اسلامی و شیعی امروز برنامه اصلی دشمنان بوده و آن‌ها سعی در نفوذ به کشورهای اسلامی از این طریق دارند.

حضرت آیت‌الله نوری همدانی اقدامات ضد شیعی کشورهایی چون قطر و عربستان سعودی را مورد توجه قرار داده و خاطرنشان کردند: این کشورها سرسپرده غرب و صهیونیسم هستند؛ جنگ نرم امروز از سوی گروه‌های معاند علیه جمهوری اسلامی ایران در جریان بوده و ضروری است ما نیز به مقابله با این جبهه بپردازیم.

این مرجع تقلید بیان داشت: صهیونیست بین‌الملل و وهابیون مطالب بی اساسی را علیه شیعیان در کتاب‌های خود آورده‌اند که شامل افسانه خواندن واقعه غدیر خم و نیز منافقانه دانستن تقیه بوده و سعی دارند با استناد به کتاب‌های ضعیف این عقاید خود را ترویج کنند. وی اضافه کرد: طی سفر اخیر به بوشهر و بر اساس شواهدی به سرمایه‌گذاری 3 میلیارد دلاری قطر برای نفوذ وهابیت در مرزهای جنوبی ایران پی بردم؛ امروز دشمنان پروژه‌های شیعه‌هراسی و ایران‌هراسی را در دستور کار قرار داده‌اند بنابراین ضروری است ما نیز جلسات و نشست‌هایی ماهانه در قم یا تهران داشته باشیم و از علمای بلاد دعوت کنیم راهکارهای مقابله با حربه‌های اعتقادی آن‌ها را بررسی کنند.

آیت‌الله نوری همدانی با بیان اینکه سلفی‌ها با تهیه فیلم‌هایی از قمه‌زنی و برخی کارهای خلاف شرع به تبلیغ علیه مکتب اهل بیت(ع) دست زده‌اند گفت: بزرگ‌نمایی نقاط منفی در دستور کار آن‌ها قرار گرفته و از این راه به هجمه علیه شیعیان می‌پردازند.

استاد برجسته حوزه علمیه قم عنوان داشت: لازم است در شرایط کنونی جلسات مناظره میان علمای شیعه و دیگر علما برگزار شود تا علمای ما بتوانند سخنان مغرضانه برخی از آن‌ها را پاسخ مناسبی بدهند و حقانیت شیعه را به جهانیان ثابت کنند؛ منزوی کردن شیعه و کم رنگ ساختن فضائل اهل بیت(ع) نقشه امروز وهابیت است.

وی با تاکید بر مرزبانی از عقاید شیعه توسط حوزه‌های علمیه تصریح کرد: حضرت امام خمینی(ره) کاری بزرگ انجام داد و اندیشه‌ها را از دل کتاب‌ها بیرون آورد و به آن‌ها عینیت بخشید و تحولی عظیم را در جهان پایه‌گذاری کرد؛ وظیفه امروز ما اثبات حقانیت شیعه در سطح بین‌المللی است و این کار نیاز به برنامه‌ریزی و اختصاص بودجه کافی دارد.

* آیت الله مکارم شیرازی: راه‌اندازی نمایشگاه‌های کتاب از جمله اقدامات خوب وزارت ارشاد است

آیت الله مکارم شیرازی نیز در دیدار با سرپرست معاونت امورفرهنگی بر ضرورت مقابه جدی با ورود کتابهای ضد شعیه به نمایشگاه کتاب تاکید کرد و گفت: اگرچه برگزاری نمایشگاه کتاب فی النفسه کار خوب و قابل تقدیری است اما نباید بزرگی کار باعث غفلت از ورود کتاب‌های انحرافی شود و مسولان باید جلوی ورود کتاب‌های ضد شعیه به نمایشگاه رو بگیرند.

در این دیدار علی اسماعیلی ضمن اشاره به اعتنای ویژه معاونت امورفرهنگی بر افزایش کتب دینی، گزارشی از فعالیت‌های معاونت متبوعش در حوزه برنامه‌های حمایتی از موضوعات ارزشی و انقلابی ارائه کرد و گفت: قطعا تلاش خواهیم کرد فرامین مقام معظم رهبری و حضرات آیت بصورت جدی در دستور کار قرا گیرد و شاهد برگزاری باشکوه بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران باشد.

آیت الله مکارم شیرازی در ادامه راه اندازی نمایشگاه‌های کتاب را از جمله اقدامات خوب وزارت ارشاد دانسته و در عین حال افزود: ممکن است این موضوع آسیب‌هایی نیز داشته باشد، عقیده من این است تلاش ها و اقداماتی شده اما کنترل کافی نبوده، حجم کتاب‌ها بیش از افراد بررسی کننده بوده است و باید در مورد کتاب‌های ناسالم وسواس و احتیاط‌های لازم را اعمال کرد.

وی همچنین با مثبت ارزیابی کردن تخفیف‌های نمایشگاهی و تلاش‌های صورت گرفته برای رعایت شان نمایشگاه افزود: دغدغه دیگر راجع به نمایشگاه کتاب این است که وضع رفت و آمد از نظر اخلاقی و ظاهری مطلوب نیست،‌ البته تلاش می‌شود اما کافی نیست.

ایشان یادآورشدند: تخفیف‌هایی که به کتاب‌ها داده می‌شود خوب و بجا است، اما نباید به گونه‌ای باشد که عده‌ای از فرق سوء استفاده کنند.

این مفسر قرآن کریم با تاکید بر این که این گونه برخورد کردن سبب قطع ارتباط فرهنگی ما با دیگر کشورها می‌شود، گفت: ما اگر بتوانیم کار فرهنگی بکنیم در خارج از کشور هوادارانی پیدا می‌کنیم که در مسائل سیاسی و نظامی هزینه ما را کم می‌کنند.

وی در پایان با تاکید بر این که نباید با مسائل فرهنگی برخورد تجاری کرد، اظهار داشت:‌ من تجربه‌ای که در عمرم دارم این است که هیچ بن بستی برای مشکلات وجود ندارد، تمامی مشکلات قابل حل است و باید مسؤولان بنشینند و برای آن چاره اندیشی کنند.

در این دیدارها علی اسماعیلی از مراجع اعظام دعوت کرد تا با قدوم خودشان نمایشگاه کتاب را متبرک کنند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر