کد خبر: 40000 A

احمدی نژاد خطاب به ملت ایران:

مگر آپارتمان جای زندگی است؟/نباید فقیر داشته باشیم/مدام اشکال و مانع ایجاد می‌کنند/باید راه‌ها را باز کنیم تا انرژی عظیم ملت به صحنه بیاید.

رییس جمهور با بیان اینکه باید با امید حرکت و امیدوارانه عمل کنیم بر ضرورت باور مجدد به توانمندی‌های ملت ایران تاکید کرد و گفت: باید با اتخاذ تصمیمات بزرگ و اعتماد به ملت، راه را برای حضور توده‌های مردم و متبلور شدن توانمندی‌های آنان در پیشرفت و آبادانی کشور باز کنیم در این صورت دست دشمنان از اعمال فشار به این ملت کوتاه شده و تحقیر خواهند شد.

به گزارش ایلنا، محمود احمدی‌نژاد در مراسم افتتاح چند طرح عمرانی در استان همدان با اشاره به میلاد پیامبر اکرم (ص) در ماه ربیع‌الاول اظهارداشت: شاید گذاشتن نام ربیع‌الاول برای این ماه از آن جهت است که پیامبر عزیز ما که حقیقت بهار هستی است از ناحیه خداوند متعال به عالم هدیه شده است.

وی در ادامه مردم استان همدان را مردمانی مومن و از پایه‌گذاران تاریخ و فرهنگ و تمدن انسانی و توحیدی دانست و افزود: در جهان ادعای تمدن زیاد است و معتقدم این واژه‌ها باید بازتعریف شوند و تمدنی که بر پایه توحید و چند هزار سال مطالعه با رویکرد تحقیق باشد و کوچک‌ترین نشانه‌ای از شرک و بت‌پرستی در آن پیدا نشود، ممتاز است.

رییس‌جمهور ایمان، ‌ بزرگواری، صمیمیت، پاکی، فداکاری و ایستادگی بر ارزش‌های الهی را از ویژگی‌های مردم همدان برشمرد و گفت: در این دیار انسان‌های بزرگ، عارفان، فقیهان و مجاهدان یگانه‌ای تربیت و به جامعه بشری هدیه شده‌اند ومردم استان در دوران انقلاب اسلامی پیشتاز ملت ایران بوده است و در کار خیر همبستگی و عشق برای ساختن و عشق به پیامبر و آل پیامبر زبانزد عام و خاص بودند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه سرعت سازندگی در استان همدان بالا است، خاطرنشان کرد: البته امسال به دلیل طراحی‌های دشمنان و فشارهای آنان یک مقدار منابع دولت دچار آسیب شد و آنطور که ملت می‌خواست کار‌ها به سرعت جلو نرفت اما با این حال کارهای خوبی در حال انجام است.

احمدی‌نژاد با اشاره به افتتاح پروژه مسکن مهر گفت: مسکن مهر با تمام حواشی که دارد در حال انجام است. این یک طرح ضربتی و فوری بود که باید درد مزمن را تسکین می‌داد تا بتوانیم طرح‌های شایسته‌ای را در کشور اجرا کنیم تا به لحاظ مسکن ولو موقت در کشور آرامشی ایجاد شود.

وی با اشاره به افتتاح طرح مسکن مهر در استان همدان و شهر ملایر گفت: ‌ البته این شهرک‌های ساخته شده از نظر محوطه سازی نواقصی داشتند که باید تکمیل شود و شیرینی در کام مردم دو چندان شود. به هر حال قیمت‌ها بالا رفت و هزینه‌ها به مردم فشار آورده است، بنابراین باید کاری کنیم که این به نوعی جبران شود. مثلا می‌توانیم زمان را طولانی‌تر کنیم تا قسط‌ها کمتر شود چراکه استفاده‌کنندگان از مسکن مهر نوعا طبقات متوسط به پایین هستند باید برایشان گشایشی انجام شود.

رییس‌جمهور همچنین به پروژه آزادراه ساوه - همدان اشاره کرد و گفت: امیدوارم به لحاظ تجهیزات و ایمنی به گونه‌ای عمل شود که این راه‌ها درشان مردمی باشد که از آن عبور می‌کنند.

احمدی‌نژاد با بیان اینکه آنچه در عالم هستی از انسان باقی می‌ماند، اعمال خیر است، گفت: ‌ هرچیزی غیر از خیرو خوبی، نیستی و سقوط و محو شدن است بنابراین هر کسی هرجایی که هست باید کارش را طوری تنظیم کند که این کار در راستای پیشرفت و اعتلای کشور و با چنین انگیزه‌ای باشد آنوقت دیگر دو هزار پیمانکار و ده هزار مدیر خدمتگزار نداریم بلکه ۷۵ میلیون پیمانکار و مدیر و انسانی داریم که همه در یک راستا تلاش می‌کنند.

وی همچنین با اشاره به تاریخ و تمدن و فرهنگ ایران اظهار داشت: مهم‌تر از بحث تاریخ و تمدن این است که ما ملتی هستیم که پی در پی در دامان خود انسان‌های بزرگ پرورش داده‌ایم و در این زمین استعداد‌های نهان نهفته است و این آب و خاک نخبه پرور و انسان‌پرور است البته بیان این سخنان نه ناسیونالیسم و نه خودبرتربینی و نه به رخ کشیدن است بلکه ذکر نعمت خدا برای شکر او قلمداد می‌شود. من معتقدم خدای متعال به سرزمین و مردم ایران ویژگی‌هایی داده که نوعا اگر نگوییم بی‌نظیر، کم نظیر و بسیاری از آن‌ها منحصر به فرد است.

رییس‌جمهور ادامه داد: تنها ملتی هستیم که در تاریخ‌ ما بت‌پرستی نبوده است؛ همچنین ما هیچ وقت برده‌داری نداشته‌ایم و هیچگاه بدی دیگران را نخواسته‌ایم یعنی از وارد شدن سختی به دیگران هیچ وقت خوشحال نشدیم نمونه این گفته در همین ۳۰ سال اخیر قابل مشاهده است یک آدم خودخواه، قدرت‌طلب و فاسد آمد و امکانات جهانی و کشورش را علیه ملت ایران بسیج کرد و به ملت خود و ملت ایران ظلم فراوانی شد و بعد هم او رفت و دشمنان آمدند و به کشور او صدمات بیشتری وارد کردند اما تنها کشوری که ایستاد و با آن کشور همراهی کرد و غصه خورد ملت ایران بود. بنابراین ملت ایران، ملت بزرگی است که نه تنها کینه‌ای از آن کشور ندارد بلکه از او حمایت و پشتیبانی هم می‌کند و همه این‌ها ویژگی‌هایی است که نمی‌شود همه جا آن را پیدا کرد.

رییس‌جمهور ایران را دیار معرفت، علم، ‌ آگاهی و نخبگان دانست و افزود: نخبگی در ذات ملت ایران است و اقلیت‌های ایرانی در هر کشوری می‌درخشند مردم کشورهای دیگر هم چنین موضوعی را قبول دارند. البته اعتقاد دارم خدای متعال این ظرفیت و بزرگی را در این کشور به امانت گذاشته تا ملت ایران در تکمیل رسالت انبیاء و استقرار صلح و عدالت در جهان یک ماموریت ویژه ایفا کند و یک مسئولیت برجسته و موثر نیز به عهده بگیرد. اگرچه در مقابل هر استعداد و توانایی یک مسئولیت است و ما باید امروز ایران را بسازیم.

وی خاطرنشان کرد: ‌ملت ایران روی دریای ثروت نشسته و نباید فقیری داشته باشیم. باید از منابع خود به خوبی استفاده و آن را مدیریت کنیم و در این مسیر اصل این است که از ثروت‌های طبیعی خداداد به درستی استفاده شود.

احمدی‌نژاد با تاکید دوباره بر ضرورت استفاده از منابع طبیعی از جمله زمین تصریح کرد: نباید به سمتی برویم که یک عده‌ قلیلی کار و بقیه مصرف کننده باشند. باید هرکس که توانایی دارد وارد چرخه تولید شود. در این راستا می‌توان زمین‌های وسیعی را که وجود دارد بین مردم تقسیم کرد با این شرط که این زمین‌ها را آباد و برخی از مصارف خانه را کم کنند.

رییس جمهور با طرح این پرسش که چرا همه باید در آپارتمان زندگی کنند و اصلا مگر آپارتمان جای زندگی است؟ گفت: ‌ انسان نیازمند چشم‌انداز وسیع و هوای پاک لازم است‌ این‌ها را باید مردم با ثروت اصلیشان که زمین است ایجاد کنند اما متاسفانه نوع نگاه دچار مشکل شده است و این به خاطر استیلای طولانی مدت حاکمان فاسد و کوچک است که اندیشه سازمانی و حکمرانی در کشور تضعیف شده است. چطور دو هزار سال پیش تمام ایران را راه کشیدند و آبادانی درست کردند اما ما هم‌اکنون نتوانیم این کار‌ها را بکنیم؟

احمدی‌نژاد در ادامه با تاکید بر اینکه باید مجددا خودمان و توانمندی‌های ملت را باور کنیم اظهار داشت: هر طرح بزرگی که می‌دهیم یک عده چون خودشان را کوچک می‌بینند، می‌گویند این طرح اجرایی نمی‌شود و مدام اشکال و مانع ایجاد می‌کنند در حالی که ما باور داریم ملت ما توانمند است و بار‌ها این ملت در انقلاب، دفاع مقدس و طرح‌های عظیم آزمایش شده‌اند و در همین طرح هدفمندی یارانه‌ها که همه دنیا مبهوت بود که چطور این کار عظیم را می‌توان به نتیجه رساند، ملت ایران توانمندی‌های خود را نشان داد.

وی با بیان اینکه توانمندی‌های مردم در بهره‌برداری از منابع و ظرفیت‌ها باید وارد شود، خطاب به خریداران نفت ایران گفت:. مگر طی این هزاران سال که ملت ایران افتخارآفریدند با نفت زندگی کرده‌اند؟ این همه دانشمند با ابتکارات خود ۱۰ برابر پول نفت را در جیب مردم می‌گذارند.

رییس‌جمهور در ادامه تاکید کرد: باید به توده‌ها و توانمندی‌های ملت اعتماد کرد؛ در غیر اینصورت پول مردم به سمت بورس‌بازی و خرید و فروش می‌رود در حالیکه این موضوع تحمیل به ملت ایران است و مال کسانی است که عرضه، تدبیر و استعداد ندارند.

احمدی‌نژاد در ادامه با بیان اینکه ما مسئولان و مدیران نباید خود را سقف پرواز مردم کنیم و مبنای اندازه‌گیری‌های توانمندی‌های مردم قرار دهیم، اظهار داشت: قدرت مردم بی‌پایان است، بنابراین باید راه‌ها را باز کنیم تا انرژی عظیم ملت به صحنه بیاید. در این صورت عده‌ای بی‌جهت نمی‌توانند مشکل درست کنند و عده‌ای هم دست به دست دشمنان دهند و بازی ارز درست کنند. باید این را به صورت خودشان بیندازیم و بگوییم که به هیچ وجه به مراودات آن‌ها احتیاجی نداریم.

رییس‌جمهور تاکید کرد: با اتکا به ملت می‌توان کاری کرد که سهم مبادلات خارجی و تغییر قیمت ارز و آثار نوسانات قیمت ارز به حداقل برسد. ما ابتکار عمل داریم و باید به مردم اعتماد کنیم.

احمدی‌نژاد با بیان اینکه ملت ایران در حال پیشرفت به سمت قله‌هاست تصریح کرد: البته مشکلاتی هم داریم چراکه بدخواهان و دشمنان عدالت و توحید نمی‌خواهند یک ملت و یا اصلا هیچ کسی به قله برسد بنابراین طراحی و یأس‌پراکنی می‌کنند در حالی که ما باید با امید حرکت کنیم و امیدوارانه بیندیشیم و عمل نماییم و با همدلی عظمت ملت ایران را باور و به خدا توکل کنیم.

وی تاکید کرد: ملت ایران یک ملت امام زمانی است و باور داریم اگر یک ملت و یا یک فرد برای خدا حرکت کند هیچ وقت شکست نمی‌خورد و همیشه عزیز است؛ بنابراین هرکس هر جا که هست باید برای ساختن ایران تلاش و به عزت این کشور فکر کند و عزت این کشور مقدمه‌سازی برای استقرار عدالت و توحید در عالم است.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر