کد خبر: 3301 A

احمدی‌نژاد در دیدار رییس‌جمهور مصر:

دولت و ملت ایران صمیمانه دوستار دولت و ملت مصر هستند و بدون هیچ چشمداشتی به این كشور در جهت پیشرفت و آبادانی كمك خواهند كرد/در سوریه باید آشتی و تفاهم ملی ایجاد شود.

رییس‌جمهوری اسلامی ایران با اشاره به اینكه رژیم صهیونیستی و سلطه‌طلبی غربی‌ها و آمریكا تهدیدی برای ملت‌های منطقه و جهان محسوب می‌شود، تأكید كرد: مستكبران هرگز خواهان پیشرفت و قدرت‌ یافتن ملت‌های مستقل و عدالت‌طلب نبوده و دوستی و دشمنی آنها با ملت‌ها براساس منافع و اهداف دراز مدتی است كه در عرصه بین‌المللی دنبال می‌كنند.

به گزارش ایلنا،محمود احمدی‌نژاد بعدازظهر امروز (پنج‌شنبه) در حاشیه شانزدهمین اجلاس سران كشورهای عضو عدم تعهد در دیدار محمد مرسی رییس‌جمهور مصر با بیان اینكه ملت ایران مردم مصر را برادران خود می‌دانند، اظهار داشت: ملت مصر ملتی بزرگ و صاحب فرهنگ و تمدن بوده و وجوه مشترك فراوانی میان مردم ایران و مصر وجود دارد.

رییس‌جمهور با اشاره به اینكه جمهوری اسلامی ایران و مصر فرهنگ بسیار نزدیكی با یكدیگر دارند، تصریح كرد: مطمئناً جایگاه ملت مصر بالاتر از آن چیزی است كه تا امروز در اختیار آنها بوده است و اگر چه در ابتدای راه تحولات قرار دارند، اما یقیناً ملت مصر این تحولات را سریع‌تر پشت سر گذاشته و جایگاه واقعی خود را در منطقه و جهان باز خواهد یافت.

دكتر احمدی‌نژاد با بیان اینكه امروز مسایل گوناگون در منطقه و جهان وجود دارد كه همه ملت‌ها را تهدید می‌كند، گفت: رژیم صهیونیستی و سلطه‌طلبی غربی‌ها و آمریكا از این دست تهدیدات هستند و آنها هرگز نمی خواهند هیچ یك از كشورهای مستقل قدرتمند و پیشرفته باشند.

رییس‌جمهور با بیان اینكه مستكبران اهداف دراز مدتی را در منطقه و جهان دنبال می‌كنند، تصریح كرد: دوستی و دشمنی آنها با ملتها و دولت‌ها براساس منافع و اهدافشان است.

رییس‌جمهور با اشاره به اینكه اگر دو ملت ایران و مصر در كنار هم باشند، به نفع همه ملت‌ها خواهد بود، تصریح كرد: خوشبختانه امكانات و ظرفیت‌هایی در دو كشور وجود دارد كه اگر در كنار یكدیگر قرار گیرند، مطمئناً ایران و مصر از دیگران بی‌نیاز خواهند بود.

دكتر احمدی‌نژاد با اشاره به نیروی انسانی فعال و دانشمندان متخصص و نیز امكانات مادی فراوان در دو كشور افزود:‌ جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد تا تجربیات و امكانات خود را در اختیار برادران مصر قرار داده و میان دو كشور مبادلات علم، فناوری و تجربه انجام شود.

رییس‌جمهور با بیان اینكه جمهوری اسلامی ایران پیشرفت و قدرت یافتن مصر را به نفع همه ملت‌های منطقه می‌داند، تصریح كرد: دولت و ملت ایران صمیمانه دوستار دولت و ملت مصر هستند و بدون هیچ چشمداشتی به این كشور در جهت پیشرفت و آبادانی كمك خواهند كرد.

دكتر احمدی‌نژاد در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینكه اصلاحات یكی از كارهای مهمی است كه باید در منطقه اتفاق بیفتد و همه به آن نیاز دارند، گفت: جمهوری اسلامی ایران معتقد به انجام اصلاحات در همه كشورها بوده، اما روش این اصلاحات بسیار حائز اهمیت است.

رییس‌جمهور كمك به ملت‌ها برای حل مشكلاتشان را مورد تاكید قرار داد و با اشاره به تحولات سوریه تصریح كرد: كشتارهایی كه امروز در این كشور اتفاق می‌افتد، هیچ كاری از پیش نخواهد برد. ما معتقدیم در همه جا باید انتخابات به صورت آزاد برگزار و اراده مردم حاكم شود و این باید براساس مشاركت همگان صورت پذیرد.

دكتر احمدی‌نژاد با بیان اینكه در سوریه باید آشتی و تفاهم ملی ایجاد شود، اظهار داشت: روند تحولات در سوریه باید به یك روند سیاسی و برگزاری انتخابات آزاد منجر شود.

رییس‌جمهور با بیان اینكه كشورهای منطقه باید مسایل منطقه را خودشان حل و فصل نمایند، نقش ایران و مصر را در حل مسایل منطقه كلیدی توصیف كرد و ادامه داد: در جریانات سوریه باید به گونه‌ای عمل كنیم كه علاوه بر توقف كشتارها در این كشور منجر به حاكمیت اراده مردم شود، اما اگر به گونه‌ای موضع‌گیری كنیم كه معنای آن دخالت در كشورها باشد هیچ كس آن را نخواهد پذیرفت.

دكتر احمدی‌نژاد با بیان اینكه باید بزرگان امت اسلامی براساس عدالت و سنت پیامبر اسلام مسأله سوریه را حل و فصل نمایند، تأكید كرد: باید مراقب باشیم ناتو و دیگر مستكبران نتوانند در این امور دخالت داشته باشند.

رییس‌جمهور با بیان اینكه جمهوری اسلامی ایران مصر را شریك استراتژیك خود در منطقه می‌داند و در همه حال كمك حال ملت این كشور است، گفت: دولت و ملت ایران همواره دوستار مردم و دولت مصر بوده و خواهان آنان هستند.

محمد مرسی رییس‌جمهور مصر نیز در این دیدار ضمن تقدیر از جمهوری اسلامی ایران بخاطر میزبانی و برگزاری شایسته شانزدهمین اجلاس سران كشورهای عضو جنبش عدم تعهد گفت: احساس دوستی و برادری میان مردم ایران و مصر احساسی متقابل بوده و ما همواره از مواضع، حركت رو به جلو و سازنده ملت ایران در رشد و توسعه و پیشرفت تجلیل می‌كنیم.

رییس‌جمهور مصر روابط میان كشورهای اسلامی را بر مبنای مناسبات استراتژیك دانست و گفت: مصلحت حقیقی ملت‌های منطقه در این نهفته است كه همگان یك روند مناسب را با استفاده از ساختارهای موجود و براساس مناسبات همه‌جانبه شكل دهیم.

وی افزود: ما معتقدیم همه كشورهای منطقه باید در تلاشی دسته‌جمعی برای حل مشكلات موجود تلاش و حركت نمایند.

محمد مرسی همچنین در خصوص تحولات سوریه نیز با بیان اینكه مشكلات در این كشور تنها با میانجی‌گری كشورهای تأثیرگذار در منطقه مانند ایران و تلاش آنان در جهت حل مشكل برطرف خواهد شد، اظهار داشت: مصر نیز ایران را به عنوان شریك استراتژیك خود دانسته و معتقد است باید همه با نگاهی مثبت به آینده‌، برای تحولات منطقه‌ای شرایط مناسبی را فراهم آورند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر