کد خبر: 101479 A

در انتخاب شهردار و دهیار تدبیر، امانت و توان اجرایی و روحیه جهادی و آشنایی با مسائل و مشکلات حوزه مدیریت شهر و روستا را از ملاک‌های اولیه خود به حساب آورند.

همزمان با دوازدهم شهریورماه،‌ روز آغاز رسمی دوره چهارم شوراهای اسلامی شهر و روستا و برگزاری مراسم تحلیف اعضای شوراهای اسلامی شهر و روستا،‌ وزیر کشور با صدور پیامی،‌ مهم‌ترین فرصت‌های پیش روی شوراها را تبیین کرد.

به گزارش ایلنا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت کشور،‌ همزمان با دوازدهم شهریور ماه،‌ روز آغاز رسمی دوره چهارم شوراهای اسلامی شهر و روستا و برگزاری مراسم تحلیف اعضای شوراهای اسلامی شهر و روستا،‌ وزیر کشور با صدور پیامی،‌ مهمترین فرصت‌های پیش روی شوراها را تبیین و توصیه‌های خود به اعضای شوراهای اسلامی را در جهت موفقیت هرچه بیشتر شوراها طرح نمود.

بنا بر این گزارش متن کامل این پیام از این قرار است:

بسمه‌تعالی

امروز وجود نهادهای انتخابی در سرتاسر جهان نماد ترقی و پیشرفت کشورها شناخته می‌شود و یکی از مزیت‌های برجسته نظام مقدس جمهوری اسلامی که دوست و دشمن بدان معترفند این است که پس از پیروزی انقلاب اسلامی و در پی فرمان تاریخی امام خمینی(ره) در خصوص تشکیل شوراها، اداره کشور در همه شئون سیاسی و اجتماعی بر اساس قانون اساسی به اتکای آراء عمومی انجام می‌شود و درحقیقت جمهوری اسلامی نمونه جدیدی از حکومت‌گری را به جهان معرفی کرده است که اساس آن مردم‌سالاری دینی است و شوراهای شهر و روستا و شهرستان و استان نماد بارز این الگوی نوخاسته است.

در فصل هفتم قانون اساسی که برگرفته از آیات شریفه «وامرهم شوری بینهم» و «شاورهم فی‌الامر» است، حدود وظایف شوراها تصریح شده است که برای پیشبرد سریع برنامه‌های اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، عمرانی، بهداشتی، آموزشی و سایر امور رفاهی از طریق همکاری مردم با توجه به مقتضیات محلی اداره امور هر روستا، بخش، شهر، شهرستان و استان با نظارت شورایی به نام شورای ده، بخش، شهر، شهرستان یا استان صورت می‌گیرد که اعضای آن را مردم همان محل انتخاب می‌کنند.

اکنون با تشکیل شوراها در دورترین روستاها تا بزرگترین شهرها، مدیریت محلی به نمایندگان مردم واگذار شده است که این خود به معنای حضور مردم در صحنه مدیریت شهر و روستا است؛ در سطح کشور نزدیک به 34 هزار روستا و حدود 1200 شهر وجود دارد که تک تک آنها دارای شورایی هستند که اعضای آن باید ساکن شهر و روستای خود باشند، این افراد با انتخاب دهیار و یا شهردار و ابلاغ تصمیمات شهری به وی شهر و روستای خود را همانگونه که خود شایسته می‌بینند، می‌سازند.

از طرفی شوراها یکی دیگر از نهادهای جمهوری اسلامی ایران است که تنوع گستره ی جریانهای سیاسی در آن حفظ شده و این تنوع بسیار مفید و مؤثر می‌باشد چرا که هم باعث جلب بیشتر اعتماد نخبگان شده و هم توانسته اعتدال را در برآیند سیاست‌ها به وجود آورند.

اینجانب ضمن تبریک آغاز به کار دوره چهارم شوراهای اسلامی شهر و روستا به همه منتخبان مردم عزیز در سراسر کشور، امید دارم، که عزیزان منتخب مردم در شوراهای اسلامی شهر و روستا نکات ذیل را دستور کار و برنامه خویش قرار دهند.

در همه امور و تصمیمات اتکال به خداوند را سرلوحه کار قرار دهند و او را ناظر و داور همه کارها و اعمال خویش بدانند و کسب رضای باریتعالی را پاداش کوشش خود شمارند و انجام تکالیف الهی و توجه به رهنمودهای مقام عظمای ولایت را نصب‌العین خویشتن سازند.

در انتخاب شهردار و دهیار تدبیر، امانت و توان اجرایی و روحیه جهادی و آشنایی با مسائل و مشکلات حوزه مدیریت شهر و روستا را از ملاک‌های اولیه خود به حساب آورند.

ارتباط مداوم و مستقیم با عامه‌ی مردم و روحانیت و ائمه جمعه محترم، خانواده معزز شهدا و ایثارگران و نخبگان را از یاد نبرند خصوصاً در جهت آشنایی با خواست آنان که قطعاً آشنا با درد مردم می‌باشند تا مشارکت عمومی و معنادار مردم در اداره امور کشور تحقق عینی و عملی یابد.

از توجه کامل به مباحث فرهنگی و اجتماعی و آسیب‌ها و فرصت‌ها در این حوزه و تلاش در جهت ایجاد بسترهای مناسب برای شکل‌گیری هویت بر مبنای ارزش‌های دینی، ملی و قومی شهرها بر اساس مطالعات علمی و کاربردی، همراه با توجه به معماری و اصول زیبا شناختی در زیباسازی شهرها و فضاهای عمومی در عین حفظ هویت ملی و دینی آن غفلت نورزند.

کوشش نمایند که همگرایی مثبت اجتماعی و ایجاد شبکه های مردمی به منظور حضور آگاهانه مردم در نظام برنامه‌ریزی و اجرا که مرهون نگاه کلان به حوزه مسئولیت و در عین حال توجه به خرده فرهنگ‌های محلی در شهرها می‌باشد تا با رویکرد محله محوری از تعلقات پاک و بی‌آلایش مردم نسبت به محله بهره لازم جهت توسعه پایدار فراهم آید.

توجه به حمل ونقل عمومی، گسترش و توسعه فضاهای سبز، بهبود وضع محیط زیست، پیش‌بینی و تمهیدات لازم برای دفع زباله‌ها با امکانات و فناوری‌های جدید، رفع فضاهای بی‌دفاع شهری و پیشگیری از بحران‌های شهری و برنامه ریزی جهت نظام اقتصادی و درآمدهای پایدار و توسعه شهر الکترونیک از اولویت‌هاست که امید است نسبت به این امور اهتمام جدی مبذول دارند.

اینجانب رجاء واثق دارم که در سایه امید و همدلی و وثاق و وفاق ملی که با تشکیل دولت تدبیر وامید در جامعه شکل گرفته است شاهد رشد و شکوفایی و توسعه همه جانبه کشور در شهرها و روستاها خواهیم بود.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر