کد خبر: 101396 A

سخنگوی دولت:

اصلاحیه قانون بودجه ۹۲ تا صبح سه شنبه با قید دو فوریت طی لایحه‌ای به مجلس تقدیم خواهدشد.

سخنگوی دولت گفت: اصلاحیه قانون بودجه ۹۲ تا صبح سه شنبه با قید دو فوریت طی لایحه‌ای به مجلس تقدیم خواهدشد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، محمدباقر نوبخت در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران گفت: در این جلسه با اشاره به رهنمودهای رهبری، رئیس جمهور از این بیانات تقدیر کرده و تأکید کرد که همه دستگاه‌های اجرایی باید در جهت اجرایی کردن این بیانات حرکت کنند.

وی همچنین با بیان اینکه اصلاح اساس نامه قانون هدفمندی یارانه‌ها نخستین دستور کار امروز جلسه هیئت وزیران بود، گفت: در ماده ۱۵ قانون هدفمندی یارانه تصریح شده است که باید مجمع عمومی این سازمان یعنی سازمان هدفمندی متشکل از ۷ عضو کابینه که ۷ نفر آن‌ها وزیر و یک نفر‌آن معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی است تشکیل گردد.

نوبخت افزود: این اساس نامه در ماده ۸ تعداد ۸ نفر را به دو برابر یعنی ۱۶ نفر افزایش داده است و رئیس مجمع را رئیس جمهور و نایب رئیس را معاون اول رئیس جمهور مشخص کرده است که مجلس به جهت مغایر بودن ماده ۸ با ماده ۱۵ قانون هدفمندی یارانه‌ها و مواردی دیگر به این اساس نامه اشکال گرفته است.

نوبخت همچنین تصریح کرد: دولت البته تاکنون براساس اساسنامه مصوب خود اقدام کرد اما در جلسه امروز هیئت وزیران ماده ۸ تغییر کرد و با آنچه که در ماده ۱۶ قانون هدفمندی یارانه‌ها آمده بود منطبق شد. بنابراین این مجمع‌‌ همان ۸ عضو را خواهد داشت و قرار شد سازمان هدفمندی زیر نظر معاونت برنامه ریزی ونظارت راهبردی رئیس جمهور فعالیت کند.

وی با اشاره به موضوع دیگر دستورجلسه امروز هیئت وزیران گفت: امروز اصلاح قانون بودجه سال ۹۲ نیز مورد بررسی قرار گرفت و‌‌ همان طور که درجلسه گذشته گفتم منابع ۲۱۰ میلیاردی قانون بودجه ۹۲ دست نیافتنی است. مبنای این اظهار نظر نیز عملکرد بودجه درسال ۹۱ و ۵ ماهه اول امسال بود. از آنجا که دولت تدبیر و امید شفافیت بودجه را به تأسی از سیاست‌های بند ۳۲ و ۳۳ برنامه پنجم دنبال می‌کند و معتقد به شفاف سازی ارقام بودجه بود اصلاحیه قانون بودجه ۹۲ را به تصویب رساند و تا صبح سه شنبه این اصلاحیه با قید دو فوریت طی لایحه‌ای به مجلس تقدیم خواهدشد.

سخنگوی دولت افزود: براساس این لایحه هم هزینه‌ها باید متناسب با شرایط کاهش یابد و هم کاهش درآمد‌ها تأثیر مخربی بر مردم بویژه اشتغال و پیمانکاران خصوصی نگذارد بنابراین از منابعی که در دسترس بود به منابع بودجه ۹۲ اضافه شد تا کاهش درآمد که ۶۰ هزار میلیارد تومان است جبران شود.

نوبخت ادامه داد: امیدواریم با همکاری مجلس قانون واقعی و شفاف مبنای عمل و اجرای دولت جدید قرار گیرد و ما بتوانیم در نظم بخشی به هزینه‌ها عمل کنیم چرا که با توجه به تأکیدات رهبری بر اقتصاد مقاومتی بودجه متفاوت با بودجه‌ای دارای ارقام غیرواقعی باید مدنظر قرار گیرد.

وی ادامه داد: سومین موضوع که در دستور جلسه امروز قرار گرفت در مورد موضع دولت نسبت به برخی طرح‌هایی بود که در مجلس شورای اسلامی مطرح است و دولت باید نسبت به آن اظهار نظر کند که مخالف یا موافق آن است. در این جلسه مشخص شد که هیئت وزیران با کدام یک از طرح های نمایندگان در مجلس که در دستور کار قرار دارد و یا بعدا در دستور قرار می‌گیرد مخالف و یا موافق است.

سخنگوی دولت گفت: متعاقبا افرادی از هیئت وزیران انتخاب شدند تا به همراه معاونت امور مجلس یا با معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی دولت به مجلس بروند و در آنجا نظرات هیئت وزیران را مطرح کنند.

نوبخت در خصوص مسئله ۱۶ هزار میلاردی تومانی که دولت قبل از بودجه برداشت کرده بود گفت: اصل این خبر مبنی بر اعاده ۱۶ میلیارد تومان یک بحث است و حواشی که امروز مطرح می‌شود بحث دیگری است. فکر می‌کنم با توجه به اینکه مسئولین این دانشگاه در مورد بازگرداندن این ۱۶ هزار میلیارد تومان موافقت کرده‌اند نیازی به این اظهارات نیست و این بحث‌ها خاتمه یافته تلقی می‌شود.

در ادامه خبرنگار دیگری با طرح اینکه رئیس جمهور طی روز‌های اخیر ۵ حکم به ترکان داده است، گفت که برخی نمایندگان نسبت به این مسئله انتقاد داشتند که نوبخت پاسخ داد: آقای ترکان بعنوان دبیر مناطق آزاد انتخاب شده و به کار خود نیز ادامه می‌دهد. با توجه به اینکه شورای عالی مناطق آزاد به ریاست شخص رییس جمهور تشکیل می‌شود انتخاب دبیر این شورا نیز از اختیارات رئیس جمهور است که انجام شد در خصوص ۴ ابلاغ دیگر چیزی خاطرم نیست. اجازه بدهید در این خصوص پس از آگاهی اظهار نظر کنم.

خبرنگار دیگری با بیان اینکه وزیر مسکن و شهرسازی در اظهارات خود گفته است که طرح مسکن مهر را ادامه نخواهد داد از سخنگوی دولت پرسید که ارزیابی شما از این اظهارات ضد و نقیض چیست که نوبخت گفت: بنده قبل از جلسه امروز هیئت وزیران آخرین نامه‌ای که امضا کرده‌ام یک تخصیص و حواله‌ای به خزانه بوده است تا مبالغی از خزانه برای انجام امور زیربنایی واحدهای مسکن مهر هزینه شود. دولت بر خودش وظیفه می‌داند که نسبت به مسکن مهر تا جایی که منابع اجازه می‌دهد حتی زیرساخت‌ها را از طریق بودجه تأمین کندتا فشاری به متقاضیان مسکن مهر وارد نشود. امروز هم این امضا را به وزیر راه تقدیم کرده‌ام تا از خزانه این مبلغ را برای اجرای طرح‌های زیربنایی مسکن مهر دریافت و هزینه کند.

وی در خصوص تکلیف سه وزارت خانه باقی مانده دولت نیز گفت: هنوز تصمیم قطعی در این باره گرفته نشده است و به محض اینکه قطعی شود من آن را خدمت شما خواهم گفت.

سخنگوی هیئت دولت درباره ارائه لایحه احیای سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی به مجلس شورای اسلامی گفت:در این خصوص تمامی کارهای مربوطه صورت گرفته است و مشورت با صاحب نظران انجام شده است و حتی برخی نمایندگان نیز به عنوان شخص حقیقی در جلسات شرکت کرده‌اند. همانطور که گفتم در جلسه گذشته اصلاحیه قاون بودجه سال ۹۲ تصویب نشد تا ما با مجلس تعامل بیشتری در این رابطه داشته باشیم و نظرات آن‌ها را بشنویم برای همین از رئیس کمیسیون برنامه وبودجه خواهش کردیم تا تعدادی از نمایندگان را به ما معرفی کند که وی نیز به صورت مکتوب ۵ نفر را معرفی کرد و با ۴ نفر آن‌ها جلسه داشتیم و نظرات را دریافت کردیم. آن‌ها تأکید داشتند که منتخب مجلس نیستند هم اکنون پیش نویس این متن با قید یک فوریت در مجلس مطرح است و با توافقات لازم با نمایندگان مجلس به متن نهایی رسیده‌ایم که در آینده‌ای نزدیک تقدیم مجلس می‌کنیم. امیدواریم آنچه به آن وعده کرده‌ایم به مرحله انجام برسد.

وی همچنین در خصوص سفر رئیس جمهور به نیویورک نیز گفت: قطعیت این سفر در جلسات آینده مشخص خواهد شد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر