کد خبر: 7987 A

در واکنش به انتقادات مطرح شده درباره مصاحبه عباسی عنوان شد:

ما انتظار داریم اطلاعات فنی و مشخصات مجموعه‌های صنعتی را در سایت آژانس یا گزارش‌های مربوطه ننویسند تا بهره‌برداری خرابکاران و تروریست‌ها به حداقل ممکن کاهش یابد، زیرا دستیابی به این هدف نیازمند هوشیاری و ذکاوت مسوولان دو طرف است.

رییس سازمان انرژی اتمی ایران با بیان این‌که صحبت‌هایش در مصاحبه با یک روزنامه عرب زبان درباره همکاری با آژانس واقعیت‌هایی بوده که در جلسات خصوصی به طرف‌های گفت‌و‌گو‌ کننده اطلاع داده شده بودند، گفت: در مصاحبه با روزنامه الحیات صحبتی خلاف منافع ملی نکردم که بر روند مذاکرات تأثیر سوء بگذارد.

صحبت‌هایم بر روند مذاکرات تأثیر مثبت‌ می‌گذارد، نه منفی

به گزارش ایلنا، فریدون عباسی دوانی، رییس سازمان انرژی اتمی درباره انتقاد مدیر مسوول روزنامه کیهان از سخنان وی در گفت‌وگو با روزنامه الحیات، گفت: شریعتمداری نسبت به مسائل کشور دلسوز بوده و با انتقادات خود می‌خواست هشدار دهد که از دستاوردهای کشور بهتر حفاظت شود.

وی با بیان این‌که شریعتمداری مجاز به نقد صحبت‌های من است، تصریح کرد: اما مناسب بود که وی اصل صحبت‌ها را مطالعه می‌کرد، یعنی اگر به الحیات استناد کرده و‌‌ همان را مطالعه می‌کرد متوجه می‌شد که من صحبتی خلاف منافع ملی نکردم که بر روند مذاکرات تأثیر سوء بگذارد، صحبت‌های من ممکن است در روند مذاکرات تأثیر مثبت داشته باشد، اما به طور قطع تأثیر منفی ندارد.

معاون رییس‌جمهور با بیان این‌که صحبت‌های من واقعیت‌هایی بوده که در جلسات خصوصی نیز به طرف‌های گفت‌وگو‌ کننده اطلاع می‌دادیم، افزود: ما بار‌ها از طرف مذاکره کننده خواستیم که نگرش خود را در گزارش‌دهی به شورای حکام عوض کند تا این موضوع منجر به صدور قطعنامه و فشار بیشتر ضد ایران نشود، ولی از آن‌جا که صحبت‌های ما اثر نکرده و طرف مقابل منش و روش گزارش‌دهی خود را عوض نمی‌کرد باعث شد من در مصاحبه با الحیات این موضوع را مطرح کنم که آژانس نباید در بررسی‌های خود از اطلاعاتی که سرویس‌های امنیتی در اختیارش می‌گذارند استفاده کند، بلکه باید به اطلاعات بازرسان خود استناد کند.

عباسی ادامه داد: من در مصاحبه خود به درستی به تشریح موضوع پرداختم تا هم افکار عمومی در داخل و هم جامعه جهانی اطلاع داشته باشند که ما در چه شرایط سختی به تکنولوژی دست پیدا می‌کنیم، در این زمینه به تناسب و با هماهنگی‌هایی که در داخل خواهیم داشت، مطالب دیگری را در آینده هر جا که منافعمان اقتضا کند و لازم باشد اطلاع رسانی می‌کنیم؛ با این حال من از نقد شریعتمداری بر سخنان و تفکرات خودم استقبال می‌کنم، زیرا همین نقدهاست که برای آینده مفید بوده و مسیر درست آینده را پیش‌روی ما قرار می‌دهد.

وی ضمن اشاره به بخشی از مصاحبه‌اش با روزنامه الحیات، مبنی بر این‌که «گاهی اوقات ما به سرویس‌های امنیتی خارجی که قصد جاسوسی داشتند، اطلاعات غلطی منتقل می‌کردیم، چون چاره دیگری برای گمراه کردن جاسوسان خارجی نداشتیم. گاهی خودمان را ضعیف و گاهی نیز قوی‌تر از آن‌چه واقعا بودیم جلوه داده‌ایم» گفت: هفت سال پیش تهران متوجه شد که ماموران اطلاعاتی سازمان جاسوسی بریتانیا (ام. آی۶) اطلاعاتی را در مورد ایرانی‌هایی که در چارچوب برنامه‌های هسته‌یی ایران با آژانس همکاری داشته‌اند، جمع‌آوری کرده‌اند. دانشمندان هسته‌یی ایران نیز که بعد‌ها از سوی جاسوسان صهیونیست به قتل رسیدند در میان همین افراد بودند.

عباسی تاکید کرد: بازرسان آژانس افرادی متخصص و حرفه‌یی هستند و اطلاعاتی که از مجموعه‌های صنعت هسته‌یی ایران به دست می‌آورند حاصل بازرسی حضوری و اندازه‌گیری‌ها در محل است و ارتباط کار‌شناسان ما با بازرسان آژانس بر مبنای تکالیف جمهوری اسلامی ایران در مقابل آژانس و رعایت و حفظ حقوق کشور بوده است.

او ادامه داد: ایران در برابر بازرسان بسیار شفاف، واقعی و فنی عمل می‌کند ولی نباید هیچ‌گونه مجال یا زمینه‌ای برای بدخواهان ملت ایران فراهم شود تا بتوانند از همکاری فنی وحرفه‌یی ما با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی سوء استفاده کنند.

عباسی هم‌چنین خطاب به مدیران آژانس گفت: ما انتظار داریم اطلاعات فنی و مشخصات مجموعه‌های صنعتی را در سایت آژانس یا گزارش‌های مربوطه ننویسند تا بهره‌برداری خرابکاران و تروریست‌ها به حداقل ممکن کاهش یابد، زیرا دستیابی به این هدف نیازمند هوشیاری و ذکاوت مسوولان دو طرف است.

هم‌چنین درباره ادعای شرکت زیمنس در رد اظهارات علاءالدین بروجردی مبنی بر جاسازی مواد منفجره در تجهیزات هسته‌یی فروخته شده به ایران گفت: اگرچه به بهانه تحریم‌ها ممکن است شرکت‌های خارجی مستقیم به ایران چیزی نفروشند، یعنی به دلیل تحریم‌های اعمال شده با ما مراوده مستقیم ندارند که از طریق باز کردن ال سی، پرداخت نقدی یا راه‌های قانونی دیگر امکان معامله با آن‌ها وجود داشته باشد، اما در چنین شرایطی شرکت‌های واسطه ورود پیدا کرده و جنس‌های موردنظر کشورهای مختلف را تامین می‌کنند.

او با یادآوری اظهارات علاءالدین بروجردی مبنی بر جاسازی مواد منفجره در تجهیزات هسته‌یی فروخته شده به ایران، ادامه داد: قطعاتی که بروجردی به آن اشاره کرده از شرکت‌های مختلف تامین شده که یکی از آن‌ها شرکت زیمنس است، این تجهیزات می‌تواند به دست واسطه‌ها افتاده و واسطه‌ها که معمولا از طرف سرویس‌های امنیتی بیگانه هدایت می‌شوند، در وسایل ارائه شده به ایران، دستکاری و خرابکارانه کرده و با کار گذاشتن مواد منفجره آن‌ها را در اختیار ایران گذاشته باشند.

عباسی با بیان این‌که معمولا شرکت‌های معتبر جهان در کارخانه‌های خود دست به اقدامات خرابکارانه نمی‌زنند، یادآور شد: این شرکت‌ها حتی اگر در بحث‌های جاسوسی و سرویس‌های امنیتی کشور‌ها فعال باشند، یا بخش‌های خاصی را در کارخانه خود دارند که پرسنل عادی از آن خبر ندارند یا این‌که تجهیزات را از کارخانه خارج می‌­‌کنند و در جای دیگری آن‌ها را دستکاری کنند.

منطقه فردو محافظت شده است، امکان جاسازی ابزار جاسوسی در آن وجود ندارد

رییس سازمان انرژی اتمی درباره رد اظهارات وی در نشست عمومی آژانس بین‌المللی انرژی از سوی روزنامه انگلیسی ساندی‌تایمز مبنی بر دخالت نداشتن بازرسان در قطع برق سایت فردو و این‌که علت قطع برق فردو انفجار یک ابزار نظارتی جاسوسی مخفی شده میان صخره‌‌ها بوده که پس از آن‌که سربازان ایرانی قصد جابه‌جایی آن را داشتند، منفجر شده است تأکید کرد: این‌که گفته می‌شود مواد منفجره جاسوسی در این منطقه منفجر شده به هیچ وجه صحت ندارد، ‌چون اطراف سایت فردو منطقه حفاظت شده است ضمن آنکه انفجار مورد اشاره در کیلومتر‌ها دور‌تر از سایت فردو اتفاق افتاده است.

او در توضیح چگونگی تلاش برای قطع برق سایت فردو ادامه داد: کابل‌های برق بین دو دکل نزدیک شهر قم با استفاده از مواد منفجره قطع شدند. چون آن‌ها می‌دانند که قطع برق به دستگاه‌های سانتریفیوژ آسیب می‌زند؛ ‌این‌ها توصیه فنی بوده که به خرابکار‌ها داده شده بود تا این کار را انجام دهند.

عباسی تأکید کرد: ولی از آن‌جا که در مجتمع‌ها برق اضطراری و سیستم‌های ثابت‌کننده ولتاژ پیش‌بینی شده در کار آسیب‌رسانی موفق نبوده‌اند، مدت‌هاست که از این سیستم‌ها برای جلوگیری از اختلا‌ل‌ در برنامه غنی‌سازی استفاده می‌کنیم و هم‌چنان در آینده این حفاظت‌های فنی را انجام خواهیم داد.

۱۰ درصد بیشینه برق تولیدی بوشهر صرف تأمین انرژی نیروگاه می‌شود

رییس سازمان انرژی اتمی در توضیح آخرین وضعیت نیروگاه اتمی بوشهر، گفت: نیروگاه اتمی بوشهر به قدرت بیشینه خود یعنی هزار مگاوات رسیده که تقریباً حدود زیر ۱۰ درصد از برق تولیدی به خصوص در فصل گرما به مصرف نیروگاه رسیده و حدود ۹۱۰ تا ۹۲۰ مگاوات نیز به شبکه وصل شده است.

عباسی با بیان اینکه مردم باید بدانند نیروگاه اتمی بوشهر کمک خوبی برای تأمین انرژی به خصوص در فصل گرماست، تصریح کرد: این موضوع به ویژه در شب‌ها که اوج مصرف روشنایی وجود دارد بیش از پیش قابل تامل است. بهره‌گیری از نیروگاه اتمی بوشهر باعث می‌شود سوخت مصرفی نیروگاه‌های دیگر که از ترکیبات نفتی و گاز تأمین می‌شود بسیار پایین بیاید.

او با تاکید بر افزایش قیمت نفت، گاز و گازوییل، ادامه داد: در چنین شرایطی استفاده از نیروگاه اتمی بوشهر صرفه‌جویی خوبی برای کشور خواهد بود، زیرا در شرایط فعلی این نیروگاه می‌تواند در تأمین انرژی به وزارت نیرو کمک کند.

عباسی با بیان این‌که نیروگاه اتمی بوشهر تازه به بهره‌برداری رسیده، ادامه داد: وقتی که ظرفیت نیروگاه به هزار مگاوات می‌رسد باید حتما به نیروگاه و متخصصان خود فرصت دهیم که آزمایش‌های لازم را برای اطمینان از صحت عملکرد نیروگاه به عمل آورند، از آن‌جا که این آزمایش‌ها حدود دو ماه طول می‌کشد ممکن است در این مدت قدرت رآکتور پایین آمده و یا رآکتور ممکن است به طور کامل خاموش شود، در چنین شرایطی ممکن است نیاز به بازبینی یا تعویض برخی قطعات باشد.

رییس سازمان انرژی اتمی یادآور شد: با این حال امید می‌رود در شش ماه دوم سال شاهد بهره‌برداری موقت نیروگاه بوشهر و تحویل گرفتن مقدماتی آن از روس‌ها باشیم.

پرسنل متخصص روس هم‌چنان در نیروگاه اتمی بوشهر خواهند ماند

وی با بیان این‌که بعد از تحویل گرفتن موقت نیروگاه اتمی بوشهر از روس‌ها، پرسنل متخصص روس هم‌چنان با ما همراه خواهند بود، تأکید کرد: قرار است در یک بازه زمانی یک ساله تعدادی از متخصصان روسی هم‌چنان در نیروگاه اتمی بوشهر حضور داشته باشند، اما در یک پروسه سه ساله به تدریج از تعداد متخصصان روس کم شده و در بهره‌برداری نهایی مدیریت نیروگاه به طور کامل از روس‌ها به ما منتقل می‌شود.

عباسی تأکید کرد: در مدت سه سال مرتب تعداد نیروهای ما در بهره‌برداری بیشتر می‌شود، این قاعده‌ای است که خودمان در توافق با شرکت روسی به صورت مشترک به آن عمل می‌کنیم.

در طراحی تفصیلی دارخوین رشد ۲۰۰ درصدی در یک سال گذشته داشتیم

رییس سازمان انرژی اتمی درباره آخرین وضعیت نیروگاه دارخوین با بیان این‌که در این نیروگاه تکیه بر طراحی داخلی بوده، گفت: اگرچه طراحی مفهومی نیروگاه دارخوین انجام شده، اما طراحی تفصیلی آن معطل شناسایی تجهیزات بوده و از آن‌جا که مشخص نبود که این تجهیزات قرار است از کدام کشور خارجی یا شرکت داخلی تأمین شود به طور طبیعی طراحی تفصیلی آن به پایان نرسیده است.

وی با تاکید بر محدودیت‌‌ها در تأمین تجهیزات نیروگاه دارخوین از شرکت‌های خارجی، افزود: البته این محدودیت‌ها طبیعی است چون هیچ کشوری قادر به ساخت همه اجزاء یک نیروگاه، پالایشگاه یا صنعت خاص در داخل نیست و باید بسیاری قطعات از کشورهای مختلف تأمین شود.

معاون رییس‌جمهور تأکید کرد: با نگرشی که در کشور وجود دارد سعی کردیم به سمت ساخت در داخل رو آوریم که همین موضوع باعث شده در طراحی تفصیلی پیشرفت خوبی داشته و در یک سال گذشته رشد ۲۰۰ درصدی نسبت به گذشته را در طراحی تجربه کنیم که البته هنوز ادامه دارد.

عباسی با یادآوری حادثه فوکوشیما، گفت: با توجه به جو روانی که بعد از حادثه فوکوشیما برای رشد در ساخت رآکتورهای قدرت در جهان پیش آمد ما باید بیش از گذشته موضوع ایمنی را رعایت کنیم و در طراحی‌ها سعی کنیم از استانداردهای جدیدتری که بعد از حادثه فوکوشیما مطرح شد استفاده کنیم.

وی با تأکید بر توانمندی متخصصان داخلی در بخش خصوصی، افزود: با توجه به رشد فنی و صنعتی کشور، سازندگان داخلی بخش خصوصی رشد لازم را داشته و تحریم‌ها نیز باعث شده ما نه تنها در صنعت هسته‌‌یی بلکه در دیگر حوزه‌ها نیز متفکران و سازندگان کشور در بخش خصوصی به توانمندی‌های داخلی اتکا کرده و آن را ارتقا دهند.

رییس سازمان انرژی اتمی با بیان این‌که بخش خصوصی عرق ملی داشته و قصد خدمت به کشور را دارد، تصریح کرد: بر همین اساس روزنه‌هایی پیدا شده که بتوانیم اکثر تجهیزات نیروگاه دارخوین را در داخل کشور بسازیم که در سال‌های آینده به تناسب اطلاع‌رسانی خواهیم کرد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر