کد خبر: 41751 A

رییس جمهور آرژانتین:

رییس جمهور آرژانتین این توافقنامه را «تاریخی» خواند و گفت که این توافقنامه حق اجرای قانون را تضمین می‌کند.

رییس جمهور آرژانتین توافقنامه‌ای با ایران را برای ایجاد یک کمیسیون مستقل به منظور تحقیق درباره بمب‌گذاری در یک مرکز یهودی در بوئنوس آیرس در سال ۱۹۹۴ اعلام کرد.

به گزارش ایلنا، کریستینا کرشنر، رییس جمهور آرژانتین روز یکشنبه گفت که دو طرف درباره ایجاد یک کمیته حقیقت‌یاب با ۵ قاضی مستقل که هیچ یک از آن‌ها اهل ایران و آژانتین نیستند، موافقت کردند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه کرشنر مدعی شد که این توافقنامه به مقامات آرژانتین اجازه می‌دهد سرانجام از کسانی که پلیس بین‌الملل برای آن‌ها «اخطار قرمز» صادر کرده است بازجویی کنند.

رییس جمهور آرژانتین این توافقنامه را «تاریخی» خواند و گفت که این توافقنامه حق اجرای قانون را تضمین می‌کند.

این توافقنامه که در حاشیه نشست اتحادیه آفریقا توسط وزیر امور خارجه آرژانتین و مقامات ایران امضا شد باید توسط قانون‌گذاران هر دو کشور تصویب شود.

هکتور تیمرمن، وزیر خارجه آرژانتین گفت که این توافقنامه شامل هیچ‌گونه پاراگراف پنهانی نیست و طبق مفاد آن ایران همه اسناد مربوط به بمبگذاری سال ۱۹۹۴ را به مقامات قضایی ارائه خواهد کرد.

این توافقنامه پس از چند ماه مذاکره که از ماه اکتبر در سازمان ملل در ژنو آغاز شد صورت می‌گیرد.

وزرای امور خارجه دو کشور نیز چند بار در زوریخ با یکدیگر دیدار داشتند و مذاکراتی را که جدید‌ترین دور آن در اوایل ماه ژانویه انجام شد و «بسیار سازنده» خوانده شد را انجام دادند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر