کد خبر: 26264 A

فلاحت‌پیشه در گفت‌و‌گو با ایلنا:

تصمیم غرب ترغیب مصریان برای تشکل حکومت سکولار در مصر است/مصر ناآرام به ضرر دنیای اسلام است/آنچه مخالفان را در اعتراض جدی تر می‌کند امکان رای آوردن پیش نویس در همه پرسی است.

یک کار‌شناس مسائل بین الملل گفت: شرایطی که در مصر شکل گرفته خاص دوران تاسیس است و هدف مرسی از اعمال چنین اصلاحاتی این است که امور حاکمیتی مربوط به دولت را از دست اندازی قضاتی که وابسته به حکومت پیشین هستند خارج کند.

حشمت الله فلاحت پیشه شرایط امروز مصر را شبیه به شرایط عراق در سال ۲۰۰۳ دانست و افزود: قوه قضاییه مصر وابسته به نظام سیاسی سابق است. اما به نظر من این تحولات اخیر نشان داد که مصر آبستن بحران‌های جدی است. بحران‌هایی که منجر به صف آرایی گروه‌های مختلف شده است. ما حتی در این میان شاهد مداخله و حساسیت خارجی در مورد اعتراضات اخیر بودیم.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس هشتم شورای اسلامی رای آوری پیش نویس در همه پرسی را محتمل دانست و تصریح کرد: اعتراض به پیش نویس نقطه اتکای نخبگان است چون معترضان در دل نخبگان هستند. پیش نویس مرسی با توجه با بدنه اجتماعی اخوان المسلمین، حاکمیت مرسی و به دلیل درگیری مردم مصر با مشکلات معیشتی ممکن است رای آورد.

فلاحت پیشه با بیان اینکه امکان رای آوری پیش نویس از دلایل اصلی اصرار معترضان برای مخالفت با این طرح است، گفت: ما می‌بینیم که طرفین یکدیگر را به طور جدی تهدید به حذف می‌کنند. آنچه مخالفان را در اعتراض جدی تر می‌کند امکان رای آوردن پیش نویس در همه پرسی است و این مشکلات نشان می‌دهد بحران جدی پیش خواهد آمد.

وی ادامه داد: در آینده نیز کشورهای غربی گروه‌های غیر اسلامی تقویت خواهند کرد و حرکت و اعتراض‌ها را به سمت دیگری پیش خواهند برد. مصر ناآرام به ضرر دنیای اسلام است و دولت مرسی باید با نگاه معطوف به آینده شرایط را نفع مصریان از پیش ببرد.

این کار‌شناس امور بین الملل ضمن اشاره به سابقه تاریخی مصر در وابستگی به کشورهای غربی تاکید کرد: با این همه مصر کشور به دلیل پیشینه‌ای که در دوران مبارک داشته، وام‌های خارجی و طمع سیاسی کشور‌های قدرتمند در عرصه سیاسی از دسته کشورهای وابسته به حساب می‌آید.

فلاحت پیشه نقش آفرینی کشورهای مختلف در شرایط امروز مصر را متاثر از اختلافات به وجود آمده تشریح و خاطر نشان کرد: تصمیم غرب ترغیب مصریان برای تشکل حکومت سکولار در مصر است، خصوصا از زمانی که مصریان شریعت را مبنای قانون قرار دادند. در این میان کشورهایی مانند اسرائیل از اختلافات به وجود آمده در مصر استفاده و نقش آفرینی می‌کنند و می‌خواهند تاثیر گذار باشند.

فلاحت پیشه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر