کد خبر: 101468 A

وزیر خارجه ایران در گفت‌وگو با همتای فیلیپینی‌اش:

اتهامات و مسوولیت استفاده کننده از سلاح شیمیایی در سوریه هنوز مشخص نشده و گزارش بازرسان اعزامی منتشر نشده است.

وزیر خارجه کشورمان در تماس تلفنی روز دوشنبه خود با آلبرت روزاریو، وزیر خارجه فیلیپین ضمن بررسی تحولات منطقه‌یی و بین‌المللی به وی‍ژه سوریه، از دخالت نظامی یک‌جانبه در سوریه ابراز نگرانی کرد.

به گزارش ایلنا، محمدجواد ظریف با اشاره به این که توسل به زور کاملا غیرقانونی و مخل امنیت و صلح بین‌المللی بوده و بحران خاورمیانه را تعمیق و تشدید خواهد کرد، افزود: توسل به نیروی نظامی در سوریه عواقب بسیار خطرناکی دارد و کنترل عواقب آن در اختیار شروع کننده نخواهد بود،‌ به ویژه آن که اتهامات و مسوولیت استفاده کننده از سلاح شیمیایی در سوریه هنوز مشخص نشده و گزارش بازرسان اعزامی منتشر نشده است.

ظریف گفت: ایران خود،‌ بزرگ‌ترین قربانی سلاح‌های شیمیایی بوده و نه تنها سربازان بلکه مردم عادی ایرانی نیز قربانی این سلاح غیرانسانی هستند و بنابراین نسبت به کاربرد آن به شدت حساس است و از نظر ما هر نوع استفاده از سلاح مرگبار شیمیایی ممنوع و محکوم است.

روزاریو، وزیر امور خارجه فیلیپین نیز در این تماس تلفنی با اشاره به روابط دوستانه و نزدیک تهران – مانیل،‌ بر علاقمندی کشورش برای توسعه بیش از پیش مناسبات و همکاری‌های دوجانبه تاکید کرد.

او نیز با حساس توصیف کردن شرایط کنونی خاورمیانه و ضرورت دقت و رعایت همه جوانب، تبادل نظر دو وزیر خارجه را ارزشمند و مفید دانسته، خواهان تداوم مشورت‌های سیاسی بین دو کشور برای حل صلح‌آمیز مشکل خاورمیانه شد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر