کد خبر: 101344 A

ظریف در مراسم تودیع و معارفه سخنگوی وزارت خارجه:

در حیطه منافع ملی گاهی مجبور هستیم با ملاحظاتی صحبت کنیم. امیدوارم رسانه‌ها متوجه این مسئله باشند قطعا ما هم وظیفه شما را که از سوی مردم باید بر کار ما نظارت داشته باشید درک می‌کنیم.

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: در حیطه منافع ملی گاهی مجبور هستیم با ملاحظاتی صحبت کنیم. امیدوارم رسانه‌ها متوجه این مسئله باشند قطعا ما هم وظیفه شما را که از سوی مردم باید بر کار ما نظارت داشته باشید درک می‌کنیم تا با یکدیگر این راه پرفراز و نشیب را طی کنیم.

به گزارش خبرنگار ایلنا، ظریف در مراسم تودیع ومعارفه سخنگوی این وزارت‌خانه گفت: خوشبختم که در جمع دوستان و همکاران وزارت خارجه و رسانه‌های داخلی و خارجی این واقعه مهم و تاریخی را آغاز می‌کنیم. البته بسیار دشوار است که پس از صحبت‌های دو سخنگوی موفق، بنده هم صحبت کنم اما با صحبت‌های من قطعا کار خانم افخم آسان‌تر خواهد شد.

وی ادامه داد: وزارت امور خارجه در حدود ۲۰ سال گذشته دارای معاونت‌هایی بوده است و در بخش رسانه‌ای هم از بهترین و قوی‌ترین همکاران بهره‌مند شده است.

ظریف با بیان اینکه مهمانپرست از قدیمی‌ترین همکاران رسانه‌ای ما است، گفت:توجه به دیپلماسی عمومی و ایجاد مرکزی برای آن نشان از توانمندی و قابلیت ایشان دارد. قطعا ایشان در وزارت خارجه باقی خواهد ماند و ما در مسئولیت‌های دیگری از تجارب وی بهره خواهیم برد.

وی افزود: عراقچی نیز علی رغم دوره کوتاهی که مسئولیت سخنگویی را برعهده داشت اما آنچه ما در مورد این دوره کوتاه شنیدیم حاکی از رابطه مثبت وی با رسانه‌ها بود.توانمندی و استعداد او در این حوزه و حوزه‌های دیگر ثابت شده است. خوشحالیم که آقای عراقچی نیز از همکارانی خواهد بود که ما قطعا در آینده نیز در کنار وی انجام وظیفه خواهیم کرد.

وزیر امور خارجه با اشاره به ایکه در بخش رسانه باید از دو زاویه صحبت کرد،گفت: یکی از زوایا از باب وظیفه است یعنی ما به عنوان کارگذار سیاست خارجی ارتباطمان با مردم از طریق رسانه‌ها خواهد بود که برخی اوقات این ارتباط از طریق رسانه مجازی صورت می‌گیرد. اما هنوز نقش رسانه‌های رسمی، تصویری، نوشتاری و دیجیتال برجسته است.

ظریف نقش رسانه‌ها را در ملزم کردن دستگاه‌های اجرایی به پاسخگویی یک وظیفه مهم خواند و گفت در جوامع مردم سالار بدون وجود رسانه‌ای که با جدیت و دقت، صداقت و انصاف رفتار مسئولین را رصد و آن‌ها را درمقابل رفتار خود پاسخگو كند نمی‌توان کاری از پیش برد. تعریف مردم سالاری حضور هوشمندانه مردم در صحنه تصمیم گیری‌های دشوار است و این وظیفه شماست که ما را به پاسخگویی و نگاه به رفتار خود و تطبیق آن با منافع ملی و انسانی وادار كنید.

ظریف ادامه داد: احترام متقابل به سنگینی وظایف ما و رسانه‌ها قطعا تضمین کننده موفقیت در راهی است که باید با یکدیگر بپیماییم چرا که نه ما و نه رسانه‌ها به تنهایی نمی‌توانیم آن را طی کنیم.

وی دومین زاویه رسانه‌ها در بحث سیاست خارجی را انعکاس واقع بینانه رخداد‌ها دانسته و تصریح کرد: اینجاست که دولت و رسانه‌ها با یکدیگر شریک هستند در حوزه دیپلماسی،به دلیل اینکه اعتقادی به حاصل جمع صفر در روابط بین الملل ندارم معتقدم که رسانه‌ها در این مورد فرق چندانی با یکدیگر ندارند چرا که انعکاس واقعیات و جلوگیری از پیشرفت تفکرات جنگ طلبانه وظیفه مشترکی است که ما در قبال آینده بشریت و فرزندان خود برعهده داریم تا با انعکاس واقعیات و فهم آن کمک کنیم جلوی جنگ و نزاع، خونریزی، تفرقه و برادرکشی گرفته شود.

وزیر امور خارجه همچنین خاطرنشان کرد: برخی از دوستان رسانه‌ای فکر می‌کنند که خبر مثبت خبر نیست در حالی که باید تلاش شود فضای تفاهم و همفکری وجود داشته باشد و تفاوت دیدگاه‌ها و روش‌های مختلف برای رسیدن به اهداف انسانی به بهترین شکل منعکس شود تا امکان تضارب آرا وجود داشته باشد.

وی افزود: ممکن است برخی گمان کنند که من به شکل ایده آلی صحبت می‌کنم اما نباید فراموش کرد که دنیای امروز دنیای فکر به آینده است و روابط چنان به هم پیوسته شده که نمی‌شود براساس مدل‌های قدیمی فکر کرد.

ظریف خطاب به رسانه‌ها عنوان کرد: شما نقش اساسی درنگاه کردن به شیوه‌ای دیگر دارید چرا که از این طریق می‌توانیم مخاطبان خود را هدایت کنیم.

وی با اشاره به انتخاب افخم بعنوان سخنگوی وزارت امورخارجه گفت: خوشحالم که در ابتدای کار دولت تدبیرو امید ازچهره‌ای آشنا در حوزه مطبوعات و سیاست خارجی و رسانه استفاده می‌کنیم. قطعا هدف بنده از تقاضا از خانم افخم برای این مسئولیت سنگین و دشوار در شرایط حساس سیاست خارجی هدفی تبلیغاتی نبوده است چرا که فکر کردم او از نمونه‌های برجسته و پرسابقه در حوزه دیپلماسی رسانه‌ای و متعلق به طبقه نسوان است.

ظریف با بیان اینکه استفاده از تمامی توانمندی‌ها در دستگاه‌های اجرایی کشور یک وظیفه غیرقابل تردید هر دولت است، تصریح کرد: امیدوارم بتوانم در حیطه اختیارات خود در استفاده از تمامی ظرفیت‌ها تلاش کنم چرا که ما نمی‌توانیم نیمی از جامعه را که فرهیخته هم هست از مدیریت جامعه حذف کنیم چرا که در این صورت به ضرر خود عمل کرده‌ایم.

وزیر امور خارجه کشورمان یادآور شد من سال‌ها در کلاس‌های درس حضور داشتم وهمیشه بهترین دانشجویانم از خانم‌ها بودند البته این تبعیض برعکس نیست. این توانمندی‌ها وپشتکار و فدارکاری خانم‌ها بوده که توانسته‌اند علی رغم مشکلاتی که در جوامع مختلف وجود دارد چنین موفق ظاهر شوند.

ظریف با تأکید بر اینکه این مشکلات در جوامع غربی نیز وجود دارد، گفت: وقتی من در کمیته حقوقی مجمع عمومی سازمان ملل متحد بودم وظیفه ریاست دیوان تجدید نظر کارمندان را برعهده داشتم و می‌دیدم بیشترین شکایات مربوط به کارمندان زن دبیرخانه از رفتار مدیرانی بود که برای سوء استفاده از ارتقای آن‌ها زن‌ها را مورد آزار قرار می‌دادند. علی رغم این مشکلات که در جوامع ما بسیار کمتر وجود دارد اما خانم‌ها توانسته‌اند به خوبی مراحل پیشرفت را طی کنند و با نشان دادن توانمندی خود در حوزه اجرایی وارد شوند بنابراین چنین خانم‌هایی حتما لیاقت مدیریت و ریاست را نیز دارند.

وی مرضیه افخم را یکی از قدیمی‌ترین کار‌شناسان حوزه رسانه دانست و گفت: وی از جوانی وارد وزا‌رت امور خارجه شده است و حتی در زمان آقای ولایتی نیز مسئولیت رسانه‌ای برای مجمع عمومی را برعهده داشت و کماکان نیز مدیریت دیپلماسی عمومی را عهده دار است و هم اکنون نیز می‌خواهد بعنوان سخنگو و رئیس مرکز دیپلماسی رسانه‌ای وزارت امور خارجه کار دو مرد را انجام دهد که البته آقای مهمانپرست طی این مدت نیز با جدیت این کار را انجام داده است.

وزیر امور خارجه افزود: از خانم افخم می‌خواهیم با صلابتی که در یک زن توانای انقلابی مسلمان سراغ داریم این وظیفه را انجام دهد و از همکاران رسانه‌ای نیز می‌خواهیم که از طریق وی با ما در تماس باشند.

ظریف ادامه داد: هم اکنون این فرصت وجود دارد که از حضور زبده‌ترین همکاران وزارت امور خارجه استفاده شود و اجازه دهند که با همکاری و همفکری و صداقت وانصاف و درک متقابل دشواری کار ما درک شود چرا که در حیطه منافع ملی گاهی مجبور هستیم با ملاحظاتی صحبت کنیم. امیدوارم رسانه‌ها متوجه این مسئله باشند قطعا ما هم وظیفه شما را که از سوی مردم باید بر کار ما نظارت داشته باشید درک می‌کنیم تا با یکدیگر این راه پرفراز و نشیب را طی کنیم.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر