کد خبر: 99998 A

یوسفیان ملا در گفتگو با ایلنا:

کشور کویت علاوه بر تعامل دوسویه با عراق غرامت خود را از این کشور دریافت می‌کند و بر این اساس می‌توان نگرفتن غرامت ایران از عراق را ناشی از ضعف سیاست خارجی دانست.

یک عضو کمیسیون برنامه و بودجه در مجلس نهم ضمن تأکید بر اینکه ایران خواهان تعقیب کیفری جنایت امریکا در کودتای ۲۸ مرداد است، به غرامت ایران از عراق اشاره کرد و گفت: مسئولان ارتباط با عراق را دلیل مناسبی برای نگرفتن غرامت از عراق ندانند.

عزت اله یوسفیان ملا نماینده مردم آمل در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی ایلنا به طرح ۲ فوریتی کمیته پیگیری حقوقی کودتای ۲۸ مرداد اشاره کرد و گفت: تاکنون دولت امریکا و کنگره آمریکا رسماً اعلام نمی‌کردند که در کودتا دست داشته‌اند.

وی با بیان اینکه کودتا یک امر سیاسی است، افزود: در این جریان سیاسی اتفاقات متعددی رخ می‌دهد که می‌توان در میان آن‌ها به کشته شدن افراد، از بین رفتن اموال عمومی، تخریب، قهر، غلبه نسبت به یکدیگر، حضور نظامی و آمدن تانک به خیابان‌ها و خسارت‌های وارده ناشی از آن اشاره كرد که ممکن است در یک جریان سیاسی مانند کودتا رخ دهد.

یوسفیان ملاء خاطرنشان کرد: کودتا به دلیل گستردگی بسیاری که دارد خسارتهای مادی و معنوی فراوانی وارد می‌کند و پس از مشخص شدن عاملان اصلی آن، یک کشور می‌تواند در تمام مجامع بین المللی پیگیر آن باشد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس یادآور شد: هم اکنون سازمان سیا و عاملان اصلی جنایت کودتای ۲۸ مرداد به شکل علنی جرم خود را اعلام کردند و ما باید خواهان تعقیب کیفری و حقوقی و همچنین متقاضی خسارتهای وارده باشیم.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه وقتی ایران هنوز بعد از سال‌ها نتوانسته غرامت خود از عراق را که یک کشور همسایه است دریافت کند چگونه می‌تواند خسارت‌های وارده را از امریکا بگیرد، گفت: جمهوری اسلامی ایران در حال حاضر با عراق ارتباطات مختلفی برقرار کرده و به اعتقاد برخی از آقایان به دلیل وجود این روابط، گرفتن غرامت چندان جایز نیست.

یوسفیان ملا اذعان داشت: به اعتقاد من غرامت جای خود را دارد و ارتباطات دوجانبه هم جای خود. و ما نمی‌توانیم بگوییم به دلیل اینکه با کشور عراق ارتباط داریم از غرامت خود بگذریم.

نماینده مردم آمل به مثالی در این خصوص اشاره کرد و گفت: کشور کویت علاوه بر تعامل دوسویه با عراق غرامت خود را از این کشور دریافت می‌کند و بر این اساس می‌توان نگرفتن غرامت ایران از عراق را ناشی از ضعف سیاست خارجی دانست.

وی گفت: مسئولان وزارت خارجه نباید به کلی گرفتن غرامت از عراق را از یاد ببرند و به تدریج این مسئله را نیز پیگیری کنند.

یوسفیان ملا در پایان با اشاره به ضرورت تشکیل کمیته‌ای برای پیگیری حقوقی کودتای ۲۸ مرداد خاطرنشان کرد: هنوز تصمیمی برای اینکه این کمیته چه زمانی تشکیل شده و کار خود را آغاز کند گرفته نشده است.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر