کد خبر: 82442 A

غضنفری در پاسخ به سئوال قاضی‌پور:

در سال ۹۰ معادل ۲۲ میلیارد نخ قاچاق شد و در سال ۹۱ حدود ۱۶ میلیارد نخ بود که امیدواریم در سال ۹۲ به ۱۰ میلیارد نخ کاهش پیدا کند.

وزیر صنعت با اشاره به اینکه ۶۳ درصد مصرف سیگار کشور در داخل تولید می شود تصریح کرد: بخشی از نیاز داخلی از راه قاچاق تأمین می شود.

به گزارش ایلنا، در نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی، سؤال برخی نمایندگان از مهدی غضنفری وزیر صنعت، معدن و تجارت مطرح شد.

غضنفری در پاسخ به سؤال نمایندگان گفت: یکی از اهداف کشور در خصوص دخانیات کاهش میزان مصرف بوده است و گزارش ها نیز حاکی از آن است که به تدریج تولید سیگارهای مختلف در داخل از واردات آن پیشی گرفته است.

وی افزود: در داخل کشور ۱۲ واحد فعال در حوزه تنباکو داریم و ۱۳ بنگاه اقتصادی به سیگارت سازی مشغول هستند که در شهرهای تهران، ساری، ارومیه، خوی و غیره پراکنده شده اند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به درخواست قاضی پور مبنی بر فعال شدن کارخانه دخانیات در ارومیه بیان کرد: سازمان دخانیات باید توزیع مناسبی در تمام استان ها داشته باشد و البته در زمان طرح این سؤال شرکت دخانیات زیر مجموعه وزارت صنعت بود ولی اکنون به موجب مصوبه هیأت دولت مبنی بر انتزاع وظایف حاکمیتی از تصدی گری در شرکت دخانیات این شرکت واگذار شد.

وی با اشاره به اینکه ۴۰ درصد از سهام شرکت دخانیات در اجرای طرح سهام عدالت به مردم واگذار شد، تصریح کرد: ۵۵ درصد سهام این شرکت به صندوق بازنشستگی فولاد واگذار شد و آن صندوق نیز به وزارت کار ملحق شد و اکنون نیز سهامداران خاص خود را دارد.

وزیر صنعت ادامه داد: شرکت دخانیات تلاش های مطلوبی در افزایش سهم تولید داخل داشته است و براساس ماده ۱۰۲ قانون برنامه پنجم تولید مشارکتی با شرکت های خارجی در داخل کشور افزایش پیدا کرد و با ۵ شرکت برای ۱۳ نوع برند قرارداد بستند و مقدمات امضای قرارداد با ۳ شرکت معتبر دیگر نیز فراهم شده است.

غضنفری ادامه داد: برآورد مصرف در سال ۱۳۹۰ به مقدار ۸/۶۳ میلیارد نخ بوده است که در سال ۹۱ به ۶۵ درصد رسیده و امیدواریم تلاش های انجام شده بتواند این مقدار را به عدد ۶۳ کاهش دهد و البته این هدف در گرو فرهنگ سازی و اطلاع رسانی است.

وی بیان کرد: تولیدات داخلی در سال ۹۰ معادل ۳۶ میلیارد نخ بوده که در سال ۹۱ به ۴۰ میلیارد نخ رسیده و در پی آن هستیم که تولید داخل جای واردات را بگیرد.

عضو هیأت دولت گفت: افزایش تولید در سال ۹۱ نسبت به سال ۹۰ معادل ۱۲ درصد بوده و پیش بینی شده این میزان در سال ۹۲ به ۱۷ درصد افزایش برسد و البته واردات در سال ۹۰ معادل۷ میلیارد نخ بوده و در سال ۹۱ به ۹ میلیارد نخ رسید.

وی با اشاره به اینکه بخشی از نیاز داخلی از راه قاچاق تأمین می شود، توضیح داد: در سال ۹۰ معادل ۲۲ میلیارد نخ قاچاق شد و در سال ۹۱ حدود ۱۶ میلیارد نخ بود که امیدواریم در سال ۹۲ به ۱۰ میلیارد نخ کاهش پیدا کند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: علیرغم افزایش مصرف در داخل کشور،افزایش تولید داخلی پاسخگوی آن بوده است.

غضنفری در بخش دوم سخنان خود به وضعیت فعالیت های اخیر شرکت دخانیات اشاره کرد و توضیح داد: افتتاح خط کامل تولید سیگار مارلیک در مجتمع دخانیات آذربایجان غربی با ظرفیت ۲ میلیارد نخ،افتتاح خطر کامل تولید سیگارت آسیا در خوی،رونمایی از ۳ برند سیگارت جدید در جهت افزایش تنوع محصولات،افزایش صد در صد تولید سیگار ملی در سه ماهه اول سال ۹۲ نسبت به مدت مشابه،راه اندازی خط جدید تولید سیگار در ساری با مشارکت کورواسی از مجموعه اقدامات شرکت دخانیات ایران بوده است.

وزیر صنعت یادآور شد: در سال ۹۱ حدود ۶۱ درصد مصرف از تولید داخل تهیه شده است که براساس برنامه ریزی ها در سال ۹۲ به ۷۰ درصد افزایش خواهد داشت تا نیازمندی به واردات به حداقل برسد.

وی با اشاره به اینکه حرکت به سمت کاهش مصرف سیگار در کشور ضروری است،ادامه داد: از طریق فروش و استعمال دخانیات به میزان ۱۰۰ میلیارد تومان سود به دست می آید ولی ۲ تا ۳ هزار میلیارد تومان صرف هزینه های ناشی از مصرف دخانیات است.

وزیر صنعت همچنین اعلام آمادگی کرد کارگروهی از نمایندگان یا مسئولان وزارتخانه شکل گیرد و این موضوع را پیگیری کنند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر