کد خبر: 71540 A

در همایش تاریخ مجلس و بزرگداشت آیت الله کاشانی؛

چهارمین دوره از همایش تخصصی تاریخ مجلس و بزرگداشت آیت الله کاشانی، سه شنبه ساعت 14 تا 19 تالار مدرس موزه‌ مجلس شورای اسلامی (ساختمان مشروطه) برگزار خواهد شد.

رئیس کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی گفت: چهارمین دوره از همایش تخصصی تاریخ مجلس و بزرگداشت آیت الله کاشانی، سه شنبه ساعت 14 تا 19 تالار مدرس موزه‌ مجلس شورای اسلامی (ساختمان مشروطه) برگزار خواهد شد.

محمد رجبی دوانی در گفت و گو با خبرنگار ما از حضور چهره های مختلف علمی و همچنین خانواده آیت الله کاشانی در همایش تخصصی «تاریخ مجلس» خبر داد و اظهار داشت: این دوره از همایش، به موضوع نگاهی به ساختار و کارکرد مجالس هفدهم و هجدهم شورای ملی خواهد پرداخت، که این ادوار به سال های حساس 1331 تا 1334 بازمی گردند.

وی افزود: آیت الله سید ابوالقاسم کاشانی یکی از برجسته ترین اشخاص حاضر در دوره هفدهم مجلس شورای ملی بود و بدین جهت، در این دوره از همایش تاریخ مجلس، مراسم تجلیل از این روحانی مبارز با حضور خانواده آیت الله کاشانی، جمعی از چهره ها و استادان تاریخ معاصر و دانشجویان و علاقه مندان تاریخ برگزار خواهد شد.

رئیس کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس اظهار داشت: همچنین در این مراسم، برای نخستین بار صدای منتشر نشده ای از دکتر مصدق و آیت الله کاشانی در جریان ملی شدن صنعت نفت، پخش می شود. علاوه بر این، چند تن از یاران آیت الله کاشانی که در روزهای سنگباران خانه این روحانی مبارز، با وی همراه بوده اند، در این همایش حضور دارند.

رجبی افزود: سالهای 31 تا 34 از اهمیت ویژه ای در تاریخ معاصر کشورمان برخوردارند. جریان ملی شدن صنعت نفت، کودتا آمریکایی- انگلیسی 28 مرداد، مسایل میان مصدق و آیت الله کاشانی، انحلال مجلس هفدهم توسط مصدق، نخستین فرار محمدرضا شاه از ایران، دستگیری مصدق، و... از جمله اتفاقات مهم و تاثیرگذار در این برهه از تاریخ معاصر ایران هستند که در این همایش، هشت مقاله علمی برگزیده درباره این حوادث مهم تاریخی ارائه خواهند شد.

گفتنی است چهارمین نشست تخصصی تاریخ مجلس به همت مرکز اسناد کتابخانه مجلس شورای اسلامی روز سه شنبه، 24 اردی بهشت ماه، از ساعت 14 تا 19 در تالار مدرس موزه‌ مجلس شورای اسلامی (ساختمان مشروطه) برگزار خواهد شد.

نقش آیت‌الله کاشانی و مجلس در برابر استعمار انگلستان، علل کشمکش دکتر مصدّق و مجلس هفدهم، آغاز و انجام مجلس هفدهم بر اساس اسناد منتشر نشدۀ آرشیوهای بریتانیایی، فعّالیت مطبوعات طی مجالس هفدهم و هجدهم شورای ملّی، انقطاع مشروطیت و تکتازی سلطنت از پایان مجلس هفدهم، نگاهی به فعّالیت حقوق زنان در مجالس دورۀ هفدهم و هجدهم، علّت و چگونگی طرح رفراندم در دورۀ هفدهم مجلس شورای ملّی، چرایی اختلافات دکتر مصدّق و مجلس هفدهم، از انتخابات تا انحلال و... از جمله مقالات ارسال شده به دبیرخانه چهارمین همایش تخصصی تاریخ مجلس هستند.

 

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر