کد خبر: 71369 A

نماینده ماهنشان:

عبدالهی: شکر وارداتی با ارز مرجع تبدیل به شکلات با نرخ آزاد شده است/ لاهوتی: امکان تامین همه اولویت های ارز را نخواهیم داشت/بحرینی: باید تکلیف بانک مرکزی با خزانه داری را مشخص کنیم.

 رضا عبدالهی نماینده ماهنشان در مجلس نهم با ارائه پیشنهادی مبنی بر مشخص بودن نرخ ارز در بند 2-3 لایحه بودجه 92 گفت: مردم در سال گذشته شاهد گرانی روزانه بودند و این رویه ادامه دارد و ما باید در مجلس جلوی فساد و قاچاق را بگیریم و از هدر رفتن منابع جلوگیری کنیم.

به گزارش خبرنگار ایلنا وی افزود: آنچه در لایحه دولت بود کار را از دست بانک مرکزی خارج کرده بود و این کار را به دست کارگروه گذاشته بود بحث سیاست های ارزی که در این لایحه آمده است باید به گونه باشد که براساس قیمت روز محاسبه شود.

عبدالهی اضافه کرد: پیشنهاد من این است که باید نرخ ارز براساس آنچه در ماده 81 نظام ارزی کشور آمده است یعنی یک رژیم ارزی شناور و مدیریت شده مورد توجه قرار گیرد.

وی ادامه داد: در ارتباط با شکر ارز مرجع داده شد و متاسفانه این شکر در داخل به تبدیل به شکلات شده و با نرخ ارز آزاد صادر می شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا لاهوتی نماینده لنگرود در مجلس شورای اسلامی گفت: با توجه به شرایطی که داریم و با توجه به تک نرخی شدن ارز آیا تامین همه موارد ارزی قابل انجام است یا خیر؟

وی در مخالفت با پیشنهاد عبدالهی ادامه داد:‌ باید بررسی شود که ما آیا می توانیم به محض ثبت سفارش ارز مورد نیاز را تامین کنیم یا خیر؟

لاهوتی ادامه داد: ما می دانیم که امکان تامین همه اولویت های ارز را نخواهیم داشت و باید به این موضوع توجه کنیم که نرخ ارز در بودجه مشخص است.

پس از مخالفت لاهوتی، بحرینی در موافقت با پیشنهاد عبدالهی گفت: نرخ ارز ثابت با نرخ ارز واحد متفاوت است.

وی افزود: در بودجه سال قبل هم بانک مرکزی مکلف شد که نرخ ارزی که به دست می آورد را مناسب با قیمت روز بفروشد اما آنچه که تصور شد این بود که به نرخ ثابت ارز بفروشد اما منظور از فروش به نرخ روز است.

بحرینی ادامه داد:‌ما باید تکلیف بانک مرکزی با خزانه داری را مشخص کنیم و رژیم واحد شناور مدیریت شده که پیشنهاد کمیسیون بوده است امکان سوءاستفاده را از بین برده است و این پیشنهاد مشکل قیمت ارز را برطرف می کند.

نمایندگان مجلس پس از استماع سخنان مخالف و موافق به این پیشنهاد رای ندادند دولت و کمیسیون نیز با این پیشنهاد مخالفت کردند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر