کد خبر: 57709 A

اسداللهی در دیدار با سفیر افغانستان:

ادامه حضور نیروهای بیگانه نمی‌تواند به ثبات در افغانستان کمک کند و مشکلات منطقه تنها با همکاری کشورهای منطقه حل می‌شود.

رئیس گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و افغانستان در دیدار با سفیر افغانستان گفت: ادامه حضور نیروهای بیگانه نمی‌تواند به ثبات در افغانستان کمک کند و مشکلات منطقه تنها با همکاری کشورهای منطقه حل می‌شود.

به گزارش ایلنا به نقل از اداره اخبار مجلس شورای اسلامی، غلامرضا اسداللهی رئیس گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و افغانستان صبح امروز در دیدار با نصیر احمد نور سفیر جمهوری اسلامی افغانستان با اشاره به سابقه دیرینه روابط تاریخی و فرهنگی میان دو ملت اظهار داشت: اشتراکات فراوان تاریخی، فرهنگی و زبانی میان دو ملت، بستر مناسبی را برای رشد و توسعه مراودات فیمابین فراهم کرده است.

وی افزود: گروه دوستی پارلمانی ایران بر تحکیم و تعمیق مناسبات در عرصه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی و فرهنگی میان ایران و افغانستان تأکید ویژه دارد.

رئیس گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و افغانستان در ادامه با تأکید بر اهتمام ویژه جمهوری اسلامی ایران در کمک به بازسازی افغانستان تصریح کرد: درد و رنج مردم افغانستان درد و رنج مردم ایران نیز است و آمادگی کامل داریم تا در عرصه‌های مختلف عمرانی، بهداشتی، آموزشی و خدمات فنی و مهندسی به توسعه و پیشرفت مردم افغانستان کمک کنیم.

نماینده مردم تربت جام در مجلس شورای اسلامی حضور نیروهای خارجی در افغانستان را از مشکلات منطقه دانست و بیان داشت: ادامه حضور نیروهای بیگانه به هر دلیلی نمی‌تواند به ثبات و آرامش در افغانستان کمک کند و مشکلات منطقه تنها از طریق هماهنگی و همکاری کشورهای منطقه حل خواهد شد.

در ادامه این دیدار احمد نصیر نور سفیر افغانستان در تهران نیز مردم کشور افغانستان و ایران را برادر یکدیگر خواند و گفت: مردم افغانستان نگاه ویژه‌ای به ملت و دولت ایران دارند و همواره به دنبال توسعه در ارتباطات همه‌جانبه با کشور ایران هستند.

وی وجود ظرفیت‌های فراوان در بخش‌های اقتصادی و معادن را فرصت مناسبی برای توسعه مراودات اقتصادی و تجاری فیمابین دانست و خاطرنشان کرد: توسعه ارتباطات ریلی و جاده‌ای می‌تواند به گسترش روابط تجاری بخش‌های دولتی و خصوصی افغانستان و ایران کمک کند.

همچنین در این دیدار حسینی و نگهبان سلامی نمایندگان مردم زابل، خواف و رشتخوار در مجلس شورای اسلامی و عضو گروه دوستی پارلمانی ایران و افغانستان نیز بر افزایش مراودات حسنه میان دو کشور تأکید کردند و اهمیت همکاری دو کشور در فعال کردن بازارچه‌های مرزی و حل مشکل آب کشاورزان منطقه را یادآور شدند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر