کد خبر: 39788 A

تحلیل مرکز پژوهش‌ها از سخنرانی بشاراسد؛

این طرح که شباهت فراوانی به طرح شش ماده‌ای ایران و در حقیقت شکل گسترده آن دارد، می‌تواند سبب خروج این کشور از بحران 22 ماهه خارجی شود.

مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی با تحلیلی بر سخنرانی اخیر بشار اسد در مورد سوریه نقشه راه رئیس جمهوری سوریه برای پایان بحران این کشور را بررسی کرد.

به گزارش ایلنا به نقل از روابط عمومی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، دفتر مطالعات سیاسی این مرکز با بررسی نقشه راه رئیس جمهوری سوریه برای پایان بحران این کشور نوشت:بشار اسد در سخنان خود با ارائه طرح سوری ـ سوری با محوریت دولت، حفظ ساختار ارتش و مشارکت مردمی، در واقع بر حل بحران این کشور از داخل و نه مداخله خارجی تأکید کرد.

این طرح که شباهت فراوانی به طرح شش ماده‌ای ایران و در حقیقت شکل گسترده آن دارد، می‌تواند سبب خروج این کشور از بحران 22 ماهه خارجی شود.

وی که از موضع قدرت سخن می‌گفت، بر اصول و آرمان‌های مردم سوریه که همان باقی ماندن در محور مقاومت، اولویت دادن به فلسطین در سیاست خارجی و مبارزه با دشمن صهیونیستی و آزادسازی بلندی‌های جولان از اشغال آن بود به تمامی طرف‌های خارجی یادآوری کرد که ارتش، دولت و ملت سوریه هیچ طرح خارجی را نپذیرفته و هم زمان با در پیش گرفتن راه حل سیاسی به سرکوب شورشیان مسلح و تروریست‌های مورد حمایت کشورهای غربی ـ عربی و ترکیه ادامه خواهد داد.

در واقع رئیس جمهوری سوریه با تعیین سقف تغییرات ـ در سطح دولت ـ به مخالفان خارجی و حامیان منطقه‌ای و بین‌المللی آنها یادآوری کرد که قصد ترک قدرت را ندارد و این سخنان نشان داد که از نظر امنیتی، اطلاعاتی و نظامی، دولت و ارتش قدرت برتر را دارند.

مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر