کد خبر: 33176 A

عضو کمیسیون قضایی مجلس با ایلنا مطرح کرد:

اولین بار در کشور چک‌ها بصورت الکترونیک صادر می‌شوند/بانکی که چک را وصول می‌کند می‌تواند از بانکی که شخص صادر کننده چک در آن حساب دارد به میزان مبلغ چک پول برداشت کند.

عضو هیات رئیسه کمیسیون حقوقی قضایی مجلس درباره طرح اصلاح قانون چک گفت: براساس این اصلاحیه،  همه بانک‌ها در مقابل حساب‌های دیگر فرد مسوولیت تضامنی دارند.

ابوالفضل ابوترابی در گفت‌و‌گو با خبرنگارایلنا اظهارداشت: تا کنون ۲۵ نفر طرح اصلاح قانون صدور چک را امضا کرده‌اند و هفته آینده نیز در صحن علنی قرائت می‌شود. در طرح اصلاح قانون صدور چک برای اولین بار در کشور چک‌ها بصورت الکترونیک صادر می‌شوند.

عضو هیات رئیسه کمیسیون حقوقی فضایی مجلس اظهار داشت: طبق مواد این طرح اگر کسی چک برگشتی داشته باشد، دیگر نمی‌تواند از تسهیلات بانکی و ارزی استفاده کند و همچنین کارت بانکی وی سوزانده می‌شود و نامش درلیست بانک مرکزی بعنوان دارنده چک برگشتی ثبت می‌شود.

نماینده نجف آباد در بهارستان تصریح کرد: در این طرح در نظر گرفته شده که چک‌ها با سقف بندی و رنگی صادر شود و میزان دارایی فرد دارای چک همچون سفته در بالای چک نوشته شود.

طراح اصلاح قانون چک در ادامه بیان کرد: براساس این طرح، حکم بانک برای فردی که چکش برگشت می‌خورد همچون حکم قطعی دادگاه خواهد بود.

ابوترابی در ادامه بیان کرد: براساس این اصلاحیه، همه بانک‌ها در مقابل حساب‌های دیگر صادر کننده چک مسوولیت تضامنی دارند و اگر فردی در یکی از بانک‌ها حساب شخصی داشته باشد ولی دسته چک را از بانک دیگری گرفته باشد بانکی که چک را وصول می‌کند می‌تواند از بانکی که شخص صادر کننده چک در آن حساب دارد برای پرداخت به میزان پرداختی پول برداشت کند.

عضو کمیسیون حقوقی قضایی مجلس شورای اسلامی نماینده نجف آباد در بهارستان اصلاح قانون چک
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر