کد خبر: 26353 A

توکلی در اخطار قانون اساسی:

اجرای انتخابات امری است که در تمام طول تاریخ توسط وزارت کشور انجام شده است/وزیر کشور باید بعد از اتمام انتخابات، گزارشی از روند انجام انتخابات را به مجلس ارائه کند.

رییس سابق مرکز پژوهش های مجلس گفت: تبصره 4 ماده 4 قانون اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری هیات اجرایی است که بالادست وزیر کشور قرار می گیرد و این در طول تاریخ انتخابات انقلاب اسلامی مشاهده نشده است چرا که وزیر کشور رییس هیات اجرایی انتخابات است.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایلنا، احمد توکلی در صحن علنی امروز مجلس و در جریان بررسی طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات ریاست‌جمهوری با استناد به اصل 60 قانون اساسی گفت: اجرای انتخابات امری است که در تمام طول تاریخ توسط وزارت کشور انجام شده است به طوری که وزیر کشور باید بعد از اتمام انتخابات، گزارشی از روند انجام انتخابات را به مجلس ارائه کند.

نماینده مردم تهران در مجلس با بیان اینکه هیات اجرایی مستقر در شهرستان‌ها با هیات اجرایی مدنظر طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات ریاست‌جمهوری متفاوت است، گفت: در این طرح، هیات اجرایی بالا دست وزیر کشور در نظر گرفته شده است، این در حالی است که وزیر کشور مجری برگزاری انتخابات است و وجود این هیات خلاف قانون اساسی است.

وی با بیان اینکه تمامی اختیارات برگزاری انتخابات با وزارت کشور است، گفت: در همین راستا نظارت استصوابی بر انتخابات بر عهده شورای نگهبان است البته در شهرستان‌ها، هیات اجرایی انتخابات در نظر گرفته شده است که اختیارات فرماندار در سر جای خود است.

این نماینده اصولگرای مجلس نهم با بیان اینکه در طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات ریاست جمهوری، هیات اجرایی به امر نظارت استصوابی می‌پردازد، اظهار کرد: در شرایطی که هیات اجرایی مستقر در شهرستان‌ها به پیشنهاد فرماندار تشکیل می‌شود این هیات اجرایی مدنظر در طرح به گونه‌ای تشکیل می‌شود که بالا دست وزیر کشور قرار گیرد.

توکلی خاطرنشان کرد: از طرف دیگر قانون اساسی تعیین معیارهای انتخاب‌شوندگان را در انتخابات مجلس مشخص می‌کند رویه‌ای که در مورد انتخابات ریاست‌جمهوری وجود ندارد، در تمامی انتخابات، وزیر کشور مجری است و نمی‌توان هیاتی را بالا دست آن قرار داد.

علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی با وارد ندانستن این اخطار، گفت: طبق اصل 116 قانون اساسی، نحوه برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری را قانون مشخص می‌کند که تنها تفاوت برگزاری این انتخابات با انتخابات مجلس در آن است که انتخاب‌شوندگان را در انتخابات مجلس، قانون تعیین می‌کند.

وی با بیان اینکه اجرا با وزیر کشور است، اظهار کرد: رییس هیات اجرایی در این طرح، وزیر کشور در نظر گرفته شده است که حتی معتمدین را به هیات معرفی می‌کند از این رو می‌توان گفت که این هیات اجرایی خارج از ید دولت نیست.

اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری اصلاح قانون انتخابات
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر