کد خبر: 24498 A

توسط مرکز پژوهش‌های مجلس

اقتصاد مقاومتی در بلندمدت، تا حدی به یک اقتصاد توسعه یافته و سالم شباهت دارد، با این تفاوت که تهدیدهایی را که از سوی جامعه جهانی وجود دارند نیز همواره در نظر می‌گیرد.

مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی اقتصاد مقاومتی و مؤلفه‌های آن را بررسی کرد.

Tweet

به گزارش خبرگزاری کار ایران (ایلنا)، به نقل از روابط عمومی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، دفتر مطالعات اقتصادی این مرکز اعلام کرد: «اقتصاد مقاومتی» اصطلاحی است که در سال ۱۳۸۹ برای نخستین بار از سوی مقام معظم رهبری در دیدار با جمعی از کارآفرینان کشور مطرح شد و پس از آن نیز در سخنرانی‌های متعدد ایشان مورد تأکید قرار گرفت. اقتصاد مقاومتی در حقیقت اقتصادی را ترسیم می‌کند که توانایی مقابله با شوک‌های وارد شده بر اقتصاد را دارد.

چنین اقتصادی باید قابلیت انعطاف در شرایط مختلف و توانایی عبور از بحران را داشته باشد و برای دستیابی به چنین اقتصادی لازم است نگاه بلندمدت به سیاست‌های اقتصادی وجود داشته باشد و زیرساخت‌های اقتصاد به گونه‌ای طراحی شوند تا در آینده چارچوب کلی اقتصاد در برابر انواع ناملایمات توانایی مقابله داشته باشند.

همچنین باید با توجه به شرایط جاری اقتصاد کشور و تحریم‌های بین‌المللی تحمیل شده، سیاست‌های خاص و گاهی متفاوت از شرایط عادی اتخاذ شوند، در این صورت اقتصاد مقاومتی در یک بازه زمانی کوتاه مدت نیز قابل تعریف است که به منظور عبور از شرایط بحران‌های کوتاه مدت طراحی شده است.

این گزارش به عنوان مطالعه مقدماتی در خصوص اقتصاد مقاومتی به تبیین گام‌هایی که در شناخت اقتصاد مقاومتی لازم است برداشته شوند می‌پردازد و تهیه گزارش‌های تکمیلی و جنبی در بخش‌های مختلف اقتصادی که در این نوشتار شناسایی می‌شوند، ضروری به نظر می‌رسد.

این مطالعه به عنوان ویرایش نخست در خصوص اقتصاد مقاومتی به تبیین مفهوم اقتصاد مقاومتی و شاخص‌های اصلی آن می‌پردازد، به همین منظور در ابتدا بررسی وضعیت جاری کشور و مقایسه آن با صدر اسلام از دیدگاه مقام معظم رهبری تبیین می‌شود و در ادامه مؤلفه‌های اصلی اقتصاد مقاومتی از دیدگاه مقام معظم رهبری مورد بررسی قرار می‌گیرد.

همچنین اقتصاد مقاومتی از دو دیدگاه بلندمدت و کوتاه مدت بررسی خواهد شد که در بخش بلندمدت، شاخص‌های اقتصاد مقاومتی، راهبردهای آن و تفاوت یک اقتصاد مقاومتی با اقتصاد سالم و توسعه‌یافته مورد اشاره قرار می‌گیرد.

نتایج بررسی‌های این مطالعه نشان می‌دهد که اقتصاد مقاومتی در کوتاه مدت و بلندمدت تا حدود زیادی با یکدیگر دارای وجه مشترک بوده و ناقض یکدیگر نیستند. اقتصاد مقاومتی در بلندمدت، تا حدی به یک اقتصاد توسعه یافته و سالم شباهت دارد، با این تفاوت که تهدیدهایی را که از سوی جامعه جهانی وجود دارند نیز همواره در نظر می‌گیرد.

اقتصاد مقاومتی در کوتاه مدت بر بسیاری از شاخص‌های یک اقتصاد توسعه یافته مانند کاهش وابستگی به نفت، تنوع در کالاهای صادراتی، کاهش بیکاری و... هم تأکید دارد، با این حال به منظور عبور از شرایط بحران، در اقتصاد مقاومتی کوتاه مدت ممکن است سیاست‌هایی اتخاذ شوند که در بلندمدت توصیه نمی‌شود که در این خصوص می‌توان به سیاست‌هایی مانند سیاست‌های تنظیم بازار و توزیع کالا از سوی دولت اشاره کرد.

این گزارش‌‌ همان طور که اشاره شد، نسخه مقدماتی مطالعه در خصوص اقتصاد مقاومتی است و انتظار می‌رود که در گزارش‌های آتی و تکمیلی متعدد، سرفصل‌های عنوان شده در این گزارش مورد بررسی قرار گیرد، بنابراین سرعت در انجام مطالعات تکمیلی امری ضروری و واجب است و هرگونه تأخیر می‌تواند هزینه‌هایی را به اقتصاد کشور تحمیل کند.

مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر