کد خبر: 24451 A

/اصلاح قانون انتخابات/

این پیشنهاد نمایندگان با ۲۵ رای موافق، ۶۳ رای مخالف و ۲۴ رای ممتنع از ۲۳۸ نماینده حاضر در جلسه، با این رفع ابهام مخالفت کردند.

نمایندگان مجلس با پیشنهاد رفع ابهام تغییر «کارت ملی» به «کد ملی» در طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری مخالفت کردند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایلنا، حجت‌الاسلام غلامرضا مصباحی مقدم نماینده مردم تهران پیشنهاد رفع ابهام را در ماده ۲ طرح اصلاح قانون انتخابات مطرح کرد، اما به تصویب مجلس نرسید.

در ماده ۲ این طرح آمده است که در ماده ۱۹ قانون انتخابات ریاست جمهوری بعد از کلمه «شناسنامه» عبارت «و کارت ملی» اضافه می‌شود؛ بر این اساس و در صورت تصویب نهایی، در هر مرحله انتخاباتی هر شخص واجد شرایط می‌تواند فقط یک بار با ارائه شناسنامه و کارت ملی خود رأی دهد.

اما در ‌‌نهایت این پیشنهاد نمایندگان با ۲۵ رای موافق، ۶۳ رای مخالف و ۲۴ رای ممتنع از ۲۳۸ نماینده حاضر در جلسه، با این رفع ابهام مخالفت کردند.

علی لاریجانی رئیس مجلس پس از توضیحات مصباحی مقدم، گفت: یک ابهامی را آقای مصباحی مقدم مطرح کرده که مقصود از کارت ملی، کد ملی بوده است و کمیسیون شورا‌ها نیز می‌گوید مقصودش کد ملی بوده است. در شناسنامه‌های جدید از آنجایی که کد ملی افراد ثبت می‌شود، لذا مشکلی نداریم که به جای کارت ملی، کد ملی در این ماده از قانون انتخابات ریاست جمهوری اضافه شود.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر