کد خبر: 24441 A

در مخالفت با كلیات طرح اصلاح قانون انتخابات:

کاندیدای انتخابات در صورت جلب نظر چند تن از شخصیت‌ها بعد از ریاست جمهوری وام‌دار آنها خواهد شد/ این طرح،‌طرح اصلاح قانون اساسی است نه طرح اصلاح قانون انتخابات.

رئیس ستاد انتخابات کشور در صحن علنی مجلس شورای اسلامی به مخالفت با طرح اصلاح قانون انتخابات پرداخت و در همین راستا گفت: این طرح، ‌طرح اصلاح قانون اساسی است نه طرح اصلاح قانون انتخابات.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایلنا، سیدصولت مرتضوی گفت: طرح اصلاح قانون انتخابات با اصول متعدد قانون اساسی مغایرت دارد. قانون اساسی در اصل ۱۱۵ و ۱۱۶ شرایط انتخابات را احصا کرده است و مجلس نمی‌تواند در آن دخالتی داشته باشد.

مرتضوی با طرح این سوال که آیا مجلس در مقام بیان اصل ۱۱۵ اساسی است یا در مقام مفسر آن؟ خاطرنشان کرد: قانون اساسی در اصل ۵۷ و ۶۰ تمام امورات کشور را به عهده قوه مجریه گذاشته است؛ آقای لاریجانی در ابتدای مجلس درباره قانونگرایی و قانون‌مداری شهید مدرس گفتند حالا بحث ما این است که آیا مجلس می‌تواند قانون اساسی را اصلاح کند.

وی تاکید کرد: طرح اصلاح قانون انتخابات، طرح اصلاح قانون اساسی است نه قانون انتخابات چرا که برخی از اصول قانون اساسی در این طرح نادیده گرفته شده است.

مرتضوی در پایان گفت: کاندیدای انتخابات در صورت جلب نظر چند تن از شخصیت‌ها بعد از ریاست جمهوری وام‌دار آن‌ها خواهد شد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر