کد خبر: 20348 A

رئیس كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی:

کمیسیون امنیت ملی مجلس جلسه‌ای را برگزار کرد که اطلاع رسانی اولیه آن امروز در صحن علنی انجام شد که طی آن هم دادستان تهران و هم رئیس کل زندان‌‌های تهران در جریان بررسی حضور داشتند.

علاء الدین بروجردی در خصوص خبری مبنی بر بازدید از زندان ارباط کریم که توسط یکی از اعضای کمیسیون امنیت ملی منتشر شده بود به خبرنگار پارلمانی ایلنا گفت: ‌همچین قراری نداشته‌ایم.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ادامه داد: ‌به طور کلی و مستمر از استان‌های مختلف و از زندان‌های مختلف در داخل کشور برای انجام امر نظارتیمان بازدید می‌کنیم اما در خصوص این مورد خاص در جلسه‌ای که در کمیته امنیت ملی برگزار شده بود تصمیمی اتخاذ نشده است.

وی همچنین در خصوص شهادت جمعی از زندانیان سیاسی زندان اوین مبنی بر مشاهده علائم کبودی بر بدن ستار بهشتی اظهار داشت: ‌ وی از اوین خارج شده بودند و در بازداشتگاه فتا یعنی پلیس فن آوری اطلاعات بودند.

نماینده بروجرد در مجلس نهم شورای اسلامی در خصوص مسئولیت پلیس فتا در این زمینه نیز گفت: ‌ اتهام وی در چهارچوب شرح وظایف فتا است و بازداشت‌کنندگان نیز آن‌ها بودند.

بروجردی همچنین در خصوص گزارش فتا در زمینه اتهامات وی نیز گفت: ‌ما به این بخش ورود نکردیم چون اصل قضیه برای ما بیشتر اهمیت داشت چون فعلا مساله مهم این است که او چگونه فوت شده است.

به دنبال اطلاعی که چند روز پیش در مورد مرگ ستار بهشتی به کمیسیون داده شد، بنده با رئیس پلیس تهران تماس گرفتم و بر اساس اطلاع اولیه‌ای که وی به من داد هیچ گونه ضرب و شتمی در این ارتباط صورت نگرفته است.

وی افزود: کمیته امنیت کمیسیون امنیت ملی مجلس جلسه‌ای را برگزار کرد که اطلاع رسانی اولیه آن امروز در صحن علنی انجام شد که طی آن هم دادستان تهران و هم رئیس کل زندان‌‌های تهران در جریان بررسی حضور داشتند.

بروجردی ادامه داد: با توجه به اینکه بعد از انتقال از زندان اوین به بازداشتگاه برای تکمیل بازجویی‌ها این فوت صورت گرفته است و به دنبال دستور قضایی، پزشکی قانونی کالبد شکافی را انجام داده، و آزمایش‌های متعددی هم اکنون در حال انجام است، طبیعتا این مراحل زمان گیر خواهد بود.

وی اضافه کرد: ما در کمیسیون منتظر اعلام نتایج هستیم و آقای مهدی دواتگری که سابقه طولانی قضایی دارند برای پیگیری این موضوع مامور کرده‌ایم و طی نامه‌ای وی را به دادستان تهران معرفی کرده‌ایم تا این موضوع را پیگیری کند.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه این موضوع با دقت و موشکافی خاصی در حال انجام است، افزود: ما به عنوان مجلس مسئولیتی جز نظارت‌ها نداریم و قوه قضائیه باید تصمیم نهایی را در این رابطه بگیرد.

وی در خصوص کبودی‌های مشاهده شده در بدن ستار بهشتی اظهار داشت: موضع گیری اولیه ما در این رابطه بر اساس اطلاعی بود که رئیس پلیس تهران به ما داد؛ البته باید توجه کرد که عامل فوت مرتبط با این مسئله است باید حتما بر اساس آزمایشات دقیق پزشکی این کار صورت بگیرد.

بروجردی گفت: یکی از نکاتی که ما دنبال می‌کنیم و در یکی از بندهای گزارش هم به آن اشاره شد، پیشگیری از حوادث مشابه است که به لحاظ نظارتی قوه قضائیه باید در مورد آن توجه داشته باشند ولی اگر ما مسیری را طراحی کنیم در این رابطه مثمر ثمر خواهد بود.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ادامه داد: برای تدوین قانون در این رابطه به لحاظ تخصصی بودن موضوع یا قوه قضائیه باید لایحه ارائه دهد یا همکاران ما در کمیسیون قضایی طرحی را مطرح کنند ولی نیاز به این موضوع می‌تواند توسط دست‌اندرکاران مطرح شود.

بروجردی در خصوص اظهارات احمد بخشایش در صحن علنی و تکرار ادعاهای رسانه‌های بیگانه در این خصوص، گفت: آقای بخشایش نظرات خودش را اعلام کرد و به نظر من حتما ما باید در اظهار نظرها مبتنی بر واقعیت‌ها صحبت کنیم.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر