کد خبر: 18812 A

در انتقاد از اعلام وصول طرح سوال از رئیس جمهور؛

فراکسیون اصولگرایان نیز هرگز مدعی نشده است که از رای و نظر رهبری درین باب اطلاع قطعی و بی‌واسطه‌ای دارد.

در پی اتفاقات اخیر مجلس شورای اسلامی درخصوص سوال از رئیس جمهور فراکسیون اصولگرایان مجلس شورای اسلامی بیانیه‌ای در این خصوص صادر کرد.

به گزارش ایلنا متن کامل این بیانیه به شرح زیر است:

اکنون که هیئت رئیسه مجلس نهم در تاریخ چهاردم آبان ماه امسال با اعلام وصول سئوال از رئیس جمهور و ابلاغ آن به ریاست جمهوری قصد دارد این سئوال را در دستور کار آینده مجلس قرار دهند فراکسیون اصولگرایان لازم می‌داند دیدگاه‌ها و ملاحظات خود را در این امر به اطلاع نمایندگان محترم مجلس و ملت شریف ایران برساند.

۱- شک نیست که دشمنان انقلاب پس از ناکامی در توطئه‌های رنگارنگ خود علیه انقلاب اسلامی، در چند ماه اخیر با تشدید تحریم‌ها، به جنگ اقتصادی بر ضد مردم ما اقدام کرده‌اند و بغض و کینه خود را نسبت به ملت بزرگ و آزاد ایران به کریه‌ترین وجه نشان داده‌اند. نیز مسلم است که دشمنان می‌خواهند همزمان با فشار اقتصادی در جامعه ما التهاب و تنش سیاسی ایجاد کنند، آنان می‌خواهند مردم را از فشار اقتصادی خسته و از تنش‌های سیاسی گیج و آشفته سازند.

۲- مقام معظم رهبری انقلاب اسلامی حضرت آیت الله خامنه‌ای، با توجه به توطئه‌های دشمن در هفته‌های اخیر اوامر خود را مشعر بر لزوم حفظ وحدت و آرامش در جامعه و پرهیز از ایجاد التهاب و تنش، مضاعف و مکرر کرده‌اند، گواه این سخن، رهنمودهای ایشان در سفر مهرماه به استان خراسان شمالی وهشدارهای صریح و محکمی است که در دیدار با دانش آموزان در تاریخ ۱۰/۸/۹۱ به مسئولان و به ویژه به روسای قوای سه گانه داده‌اند تا بدان حد که درباره کسانی که با احساسات ملت بازی می‌کنند تعبیر «خیانت به ملت» را به کار برده‌اند.

۳- فراکسیون اصولگرایان، سئوال از رئیس جمهور را «حق» قانونی نمایندگان مجلس می‌داند و نقد و نظارت را وظیفه مجلس می‌شناسد و معتقد است عموم نمایندگانی که این سئوال را امضا کرده‌اند نیت خیر داشته و می‌خواهند در شرایط فعلی کشور که مردم در فشار اقتصادی به سر می‌برند با اعمال حق قانونی خود در راه رفع مشکلات قدمی بردارند.

۴- مقام معظم رهبری تاکنون در خصوص سئوال از رئیس جمهور صریحا خطاب به مجلس مطلبی نفرموده‌اند و نفیا و اثباتا دستوری نداده‌اند. فراکسیون اصولگرایان نیز هرگز مدعی نشده است که از رای و نظر رهبری درین باب اطلاع قطعی و بی‌واسطه‌ای دارد. ما بر اساس درک و استنباط خود از نظر ایشان عمل کرده‌ایم.

۵- تجربه سوال از رئیس جمهور در مجلس هشتم و مجموع تجربه‌های متعدد دیگر به این احتمال قوت می‌بخشد که سوال از رئیس جمهور تنش زا و التهاب آفرین خواهد بود و بر وضع «بازار» و مناسبات اقتصادی اثر منفی خواهد گذاشت، مخصوصا باید توجه داشت که رئیس جمهور در بیان مشکلات، آزاد و بی‌مسئولیت نیست و نمی‌تواند و نباید همه مضایق و تنگناهای ایجاد شده یا راه حل‌ها و راه‌های گریز از آن تنگنا‌ها را بیان کند.

۶- فراکسیون اصولگرایان، بنابر آنچه گفته شده، هم به حکم عقل و هم به حکم شرع برپایه استنباط خود از رهنمود‌ها و هشدارهای مقام معظم رهبری طرح سوال از رئیس جمهور را در شرایط فعلی کشور از آن جهت که می‌تواند تنش زا باشد به مصلحت نمی‌داند و با آن مخالف است.

این مخالفت البته به معنی بی‌اعتنائی به مشکلات مردم نیست بلکه به معنی آن است که ما نمی‌خواهیم با ایجاد تنش سیاسی مردمی را که دچار مشکلات اقتصادی هستند با مشکل دیگری درگیر کنیم. علاوه بر این مخالفت ما با طرح سوال از رئیس جمهور به معنی تایید همه کار‌ها و رفتارهای شخصی ایشان و یا همه تصمیمات و سیاست‌گذاری‌های دولت نیست. ما به راه‌های دیگری منطبق بر آئین نامه داخلی مجلس که می‌تواند حق نظارتی نمایندگان محترم را تامین کند و در عین حال تنش زا نیز نباشد، می‌اندیشیم. برای رفع مشکلات اقتصادی مردم هم علاوه بر تلاش گشودن گره‌های قانونی، در پی تشریح و تبیین و تحقق شعار «اقتصاد مقاومتی» در جامعه هستیم که مقام معظم رهبری مطرح فرموده‌اند.

۷- فراکسیون اصولگرایان معتقد است اعلام وصول سوال از رئیس جمهور در اولین جلسه مجلس بعد از هشدار رهبر معظم انقلاب و بعد از نامه‌ها و نطق‌هایی که در تایید سخنان رهبری به زبان و قلم آمد پاسخ مناسبی به آن تذکرات و هشدار‌ها نبود. هیات رئیسه مجلس در اعلام وصول این سوال به اندازه‌ای شتاب زده عمل کرد که حتی صبر نکرد جلسه به پایان وقت که زمان متعارف اعلام وصول هاست نزدیک شود و با عجله و بدون دقت در شمارش تعداد امضاکنندگان و بدون کسب اطمینان از تعداد کسانی که امضای خود را پس گرفته‌اند، سوال را بدون ذکر اسامی امضا کنندگان اعلام وصول کرد و شک و شبهه به نصاب رسیدن تعداد امضاکنندگان را با ذکر اعداد ۷۷ و ۷۶ و ۷۵ باقی گذاشت.

جا داشت هیات رئیسه مجلس در شرایطی که عموم مردم بعد از شنیدن هشدارهای رهبر معظم انتظار تقویت آرامش در جامعه را داشتند احتیاط می‌کرد و در‌‌ همان اولین روز و اولین ساعت به اقدامی که لااقل از نظر جمعی از مردم اقدام تنش زا تلقی می‌شود مبادرت نمی‌نمود.

۸- سرانجام باید اعلام کنیم که ما معتقدیم همه قوا و همه نمایندگان مجلس باید دست در دست هم نهند و به رفع مشکلات مردم همت گمارند. غلبه بر این مشکلات تنها با حفظ و حدت و حفظ ٱرامش می‌سر است. ما احتمال می‌دهیم سوال از رئیس جمهور به نوبه خود مایه تنش و التهاب در اذهان مردم و در فضای اقتصادی شود. امیدواریم این احتمال محقق نشود و طرح سوال موجب التهاب نگردد اما وظیفه داریم آنچه را که با تجزیه و تحلیل سیاسی خود بدان رسیده‌این و آنچه را که توصیه‌ها و هشدار رهبری استنباط کرده‌ایم با دیگر همکاران خود در مجلس در میان بگذاریم و به اطلاع ملت برسانیم.

با وجود اعلام مخالفت با این گونه اقدامات و اظهار نگرانی از توطئه‌های فتنه گران داخلی و دشمنان خارجی همچنان سعی خواهیم کرد تا آنجا که مقدور است از اقدامت و اظهارات تنش زا خودداری کنیم و التهابی تازه ایجادنکنیم. به همین جهت است که در برابر سخنان اهانت آمیز مقابله به مثل نمی‌کنیم و با خویشتن داری و پرهیز از لفاظی و جدال و جنجال کوشش خواهیم کرد دیدگاه‌های خود را با منطق و استدلال مبرهن سازیم.

ما انصاف و وجدان پاک دوستان خود در مجلس و مردم عزیز را در جامعه به داوری می‌طلبیم و امیدواریم به وظیفه خود در برابر خداوند و اما راحل و شهیدان و رهبری عمل کرده باشیم.

از خداوند قادر متعال مسالت می‌کنیم به ما در دفاع از اصولگرایی که مستلزم تبعیت از رهنمود‌ها، دستورات و هشدارهای رهبری است توفیق عنایت کند.

سوال از رئیس جمهور
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر