کد خبر: 11447 A

تقی پور در جمع نمازگزاران تهران؛

امروز آسیب های اینترنت به طوری است که حتی خود غربی ها هم احساس می کنند که نمی توان اطلاعات حساس کشور را در این شبکه قرار داد و در این راستا هم در برنامه پنجم توسعه شبکه ملی اطلاعات را در داخل کشور ایجاد خواهیم کرد.

وزیر ارتباطات و فن آوری و اطلاعات گفت: روزانه 13 تا 14 هزار حمله اینترنتی علیه کشورمان صورت می گیرد که تقریبا همه این حملات در دروازه های ورودی کشور مهار می شود.


به گزارش خبرنگار ایلنا رضا تقی پور، سخنران پیش از خطبه های نماز جمعه این هفته تهران گفت: امروز بخش اعظم پیشنهادات کشورمان در اتحادیه جهانی مخابرات و سازمان منطقه ای apt به تصویب رسیده و به صورت جهانی ابلاغ خواهدشد.

وی در ادامه به موقعیت جغرافیایی کشورمان اشاره کرد و اظهار داشت: ایران با توجه به شرایط جغرافیایی منحصر به فرد خود  می تواند در زمینه نقل و انتقال اطلاعات به هاب منطقه تبدیل شود.


تقوی خاطر نشان كرد: در زمینه هاب قرار گرفتن در منطقه، ایران قراردادهایی با کشورهای منطقه منعقد كرده  است. طی دو سال آینده ایران رقیب جدی کانال ارتباطی خواهد بود که از کانال سوئز عبور می کند و بخش عمده ای از ترافیک دیتا را به خود اختصاص می دهد.

وی همچنین اضافه کرد: امروز این امکان را داریم که طی یکی دو روز به متقاضیان خط تلفن عرضه کنیم.

وزیر ارتباطات و فن آوری گفت: در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی به ازای هر 100 نفر 5/2 نفر دارای تلفن بودند که امروز این میزان به 5/35 نفر رسیده است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه خطر نشان كرد: در ابتدای سال 1384 هشت میلیون و 500 هزار خط تلفن همراه در کشور وجود داشت که امروز این رقم به 70 میلیون خط افزایش یافته است.

تقی پور افزود: بیش از 20 میلیون خط دیگر در دست مردم وجود دارد که فعال سازی نشده است و امروز بیش از91 درصد از مردم دارای تلفن همراه هستند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه با بیان اینکه در زمان کنونی با 119 کشور ارتباط رومینگی برقرار شده است، خاطرنشان کرد: بر این اساس هموطنان ما در این کشورها می توانند از خطوط تلفن همراه استفاده کنند.

تقی پور با بیان اینکه کانالهای مخابراتی در کشور بعد از پیروزی انقلاب اسلامی از 17 هزار کانال به 5/11 میلیون کانال افزایش یافته است اظهار داشت: امروز به جرات می توان گفت هیچ شهروندی برای برقراری ارتباط با مشکل مواجه نمی شود.

وی در خصوص توسعه خدمات پستی در کشورمان گفت: تعداد دفاتر پستی در کشورمان بعد از پیروزی انقلاب اسلامی از 358 دفتر به چهارهزار و 838 دفتر افزایش یافته است.

وزیر ارتباطات و فن آوری اطلاعات با بیان اینکه امروز عمده فعالیتهای تجاری مرتبط به این فناوری توسط بخش خصوصی اداره می شود اضافه کرد: در زمان کنونی در کشورمان پنج اپراتور تلفن ثابت،چهار اپراتور تلفن همراه به خدمت رسانی مشغول هستند.

تقی پور با بیان این كه در کشورمان 38 اپراتور اینترنت بی سیم و 13 اپراتور اینترنت با سیم و هفت اپراتور خدمات ماهواره ای  فعالیت می کنند تصریح كرد: روزانه 14 هزار حمله اینترنتی بر علیه کشورمان در دروازه های ورودی مهار می شود.

وی در ادامه سخنرانی خود در جمع نمازگزاران تهرانی افزود: امروز با استفاده ازظرفیت و نیروهای توانمند داخلی به همه تهاجمات که در قالب حملات اینترنتی و بدافزارها علیه کشورمان صورت می گیرد، پاسخ داده شده است.

وی اضافه کرد: یکی دو مورد از این حملات هم به وسیله ابزارهای دستی و خارج از شبکه وارد شده است.

تقی پور با اشاره به برنامه های آتی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: امروز آسیب های اینترنت به طوری است که حتی خود غربی ها هم احساس می کنند که نمی توان اطلاعات حساس کشور را در این شبکه قرار داد و در این راستا هم در برنامه پنجم توسعه شبکه ملی اطلاعات را در داخل کشور ایجاد خواهیم کرد.

سخنران پیش از خطبه های نماز جمعه تهران با بیان اینکه این اقدام موثر و توسعه پهنای باند، نقش مهمی در ارتقای امنیت پایدار کشور خواهد شد، مطرح کرد: با جدا سازی شبکه در سال 92 و تکمیل آن در پایان برنامه پنجم توسعه به صورت کاملا مستقل کشورمان بتواند ارتباطات داخل کشور را مدیریت کند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: یکی از اهداف شورای عالی فضای مجازی، افزایش سهم کشورمان از تولید محتوا در شبکه های جهانی بود. اینکه این محتواها به زبان فارسی و با ترجمه به سایر زبانهای زنده دنیا در اختیار کاربران قرار گیرد.

وی با بیان اینکه حدود 250 هزار نفر نیروی متخصص درعرصه فناوری اطلاعات در کشور مشغول به کار هستند، اظهار داشت: امروز این قابلیت در کشورمان وجود دارد که محتوای غنی اسلامی در تمام دنیا منتشر شود.

تقی پور اضافه کرد:امروز تقاضا برای این محتوا و موقعیت ژئوپلتیکی ایران زمینه مستعدی را برای ترانزیت این اطلاعات ازطریق شبکه فیبر نوری فراهم کرده است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به نقش این حوزه در اقتصاد مقاومتی گفت: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با تشکیل ستاد تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی در ایجاد اشتغال های جدید و حمایت از شرکتهای دانش بنیان گامهای موثری برداشته است.

وی عرصه ارتباطات را خط مقدم جنگ نرم دانست و اظهار داشت: اهانت به ساحت رسول گرامی اسلام(ص) نمونه ای از این جنگ است که دشمنان ما اوج عصبانیت خود را از پیشرفت های کشورمان و جهان اسلام نشان دادند.


وزیر ارتباطات و اطلاعات
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر